1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Üniversiteler, adayların hangi gerekçelerden ayrıldığını açıklamalı!

Mersin Üniversitesi araştırma görevlisi sınavına başvuran adayların hangi sebepten dolayı elendiğini ilanda açıklamalı!
15 Ocak 2020 00:03
Yazdır
Üniversiteler, adayların hangi gerekçelerden ayrıldığını açıklamalı!

Bilindiği üzere, öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi kadrolarına başvuru şartlarını düzenleyen "Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav İle Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik"in 10 uncu maddesinin 1 inci fıkrasında; "Sınav jürisi; başvuran adaylar arasından ilan edilen kadro sayısının on katına kadar adayı, meslek yüksekokullarında bu kadrolarda istihdam edilecekler de dahil olmak üzere bu Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin dördüncü fıkrası kapsamındaki öğretim görevlisi kadrolarında ALES puanının %40'ını ve yabancı dil puanının %60'ını; bu Yönetmelik kapsamındaki diğer kadrolarda ALES puanının %60'ını ve yabancı dil puanının %40'ını; meslek yüksekokullarına müracaatlarda ise ALES puanının %70'ini ve lisans mezuniyet notunun %30'unu dikkate alarak belirler ve kadro ilanında belirtilen internet adresinde ilan eder. Bu sıralamaya göre son sırada aynı puana sahip birden fazla adayın olması halinde, bu kişilerin tamamı sınava çağrılır. Başvuru sayısının ilan edilen kadronun on katından az olması halinde, adayların tamamı giriş sınavına alınır. Adayların ön değerlendirmede dikkate alınan puanları ile lisans mezuniyet notları, kadro ilanında belirtilen internet adresinde ilan edilir." hükmü bulunmaktadır.

Bu madde çerçevesinde, öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi kadrolarına başvuran adayların giriş sınavı komisyonunca evraklarının incelenmesi sonucunda ilan edilen kadro sayısının on katına kadar aday yazılı/sözlü sınava davet edilmekte olup, puan sıralaması sonucu liste dışında kalan, ilan şartlarını taşımayan veya belge eksikliği gibi durumlardan dolayı elenenler ise ayrıca belirtilmesi gerekmektedir.

Ancak, bazı üniversitelerimiz ön değerlendirme sonuçlarında sadece sınava girecek adayları duyurup diğer adayların durumlarını ilan etmezken, bazıları da elenen adayların hangi gerekçeden dolayı elendiğini paylaşmamaktadır. Adayların yapmış olduğu müracaatın hangi nedenden dolayı kabul görmediğini bilmeleri en temek hakkıdır.

Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından hazırlanan "İyi Yönetim İlkeleri Rehberinde" 17 tane temel iyi yönetim ilkesi belirlenmiştir. Bunlardan biri de; "KARARLARIN GEREKÇELİ OLMASI" ilkesidir. Söz konusu rehberde idarelere bu konuda verilen tavsiyede; "İdari işlemin muhatapları ancak gerekçe ile işlemin sebeplerini öğrenebileceğinden hukuki denetimin etkili bir şekilde sağlanması için tesis edilen işlemlerde mutlaka yer verilmelidir." ifadeleri yer almaktadır.

Bu konuda bahsettiğimiz sorunu bir örnekle somutlaştırırsak; Mersin Üniversitesi tarafından 25 Aralık 2019 tarihli Resmi Gazete'de ilan edilen öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi kadrolarından Harita Mühendisliği Bölümü ön değerlendirme sonuçlarına baktığımızda; bir kişilik kadroya 27 kişinin başvurduğunu, yazılı sınava sadece 3 (üç) adayın davet edildiği ve geriye kalan 24 kişinin ise "BAŞVURU KOŞULLARINI TAŞIMAMAKTADIR" gerekçesiyle elendiği görülmektedir. Ancak, adayların hangi başvuru şartlarını taşımadığı hakkında ön değerlendirme sonucunda gerekçe belirtilmemiştir. Sınava 7 aday daha girebilecek durumda iken bu kişilerin hangi şartı taşımadığı için elendiklerinin sebebi iyi yönetim ilkelerine aykırı olarak gerekçeli ilan edilmemiştir.

Bu bağlamda; Mersin Üniversitesi özelinde tüm devlet ve vakıf üniversitelerinin ön değerlendirme sonucunda iyi yönetim ilkelerine uygun şekilde başvuran adayların hangi gerekçe sebebiyle elendiklerinin ilanda belirtilmesi ve buna bağlı olarak kişilerin itirazlarını yapmalarına imkan verilmelidir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
12 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
12:40 - Diyarbakır anneleri depremzedeler için atkı ve bere örüyor12:33 - Naim Süleymanoğlu'nun kardeşi madalyaları teslim etti12:22 - Kültür ve Turizm Bakanlığı sözlü sınav sonuçlarını sıralı liste şeklinde açıklayamadı12:21 - 'Deprem bölgesinde' yağış etkili olacak12:17 - TCMB repo ihalesiyle piyasaya yaklaşık 500 milyon lira verdi12:17 - Türkiye'de 2019'da 2 yeni cüzzam vakası görüldü12:14 - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Tedavileri devam eden 86 yaralımız var12:14 - Beşiktaş'ın yeni teknik direktörü belli oluyor12:14 - Sosyal medyaya ilişkin 'yanlış bilgiler, halkı infiale sürüklüyor' uyarısı12:11 - Asılsız FETÖ ihbar mektupları yazdıran Başsavcının yargılamasına devam edildi
12:10 - Gün ortası döviz fiyatları12:01 - Deprem sonrası riskli yapılara ilişkin ALO 181'i aranıyor12:00 - Adıyaman Cezaevindeki hükümlü ve tutuklular nakledildi11:59 - Vergi ödemelerinde internet ve mobil bankacılık kolaylığı11:47 - OGM unvan değişikliği sınav sonuçlarına tepki11:46 - 'Deprem esnasından itibaren suç teşkil eden olaylar takip edilmektedir'11:43 - Şırnak'ta PKK ve FETÖ'den yakalanan 18 şüpheliden 6'sı tutuklandı11:37 - Namaz kılarken kullandığı elektrikli ısıtıcının parasını bıraktı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 'Herkes üniversite okumak zorunda değil. Meslek liselerine olumsuz yaklaşmamalıyız' dedi. Katılıyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam