1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Korunmaya muhtaç 14 bin çocuk, 'aile odaklı' sistemle emin ellerde

Türkiye'de koruma altındaki çocuklar için uygulanmaya başlanan aile odaklı bakım sistemi, yaklaşık 14 bin çocuğun ev ortamında, sevgiyle büyüyebilmesine olanak sağlıyor
30 Haziran 2020 11:09
Yazdır
Korunmaya muhtaç 14 bin çocuk, 'aile odaklı' sistemle emin ellerde

Türkiye'de koruma altındaki çocuklar için uygulanan aile odaklı bakım sistemi, yaklaşık 14 bin çocuğun ev ortamında sevgiyle büyüyebilmesini ve geleceğe daha kararlı, mutlu adımlarla yürümesini sağlıyor.

Osmanlı döneminde savaşta kimsesiz kalan çocukları korumak için 1914'te "Darüleytam"larla başlayan, 1908'de "Himaye-i Etfal Cemiyeti" ile devam eden çocuk koruma sistemi, Türkiye Cumhuriyeti'nde tam 76 yıl Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) çatısı altında sürdürüldü.

Kuruluşların Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesine alınmasıyla, korunmaya muhtaç çocukların sadece bakım değil, mutlu, kendi ayakları üzerinde durabilen bireyler olarak yetişmesi için eğitim öğretim süreçlerinden sosyal faaliyetlere kadar Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünce birçok alanda dönüşüm çalışmaları başlatıldı.

AK Parti iktidarları döneminde başlayan ve son yıllarda hız kazanan çalışmalarla, çocuklar için kurum bakımından ziyade "aile" odaklı sistemler ön plana alındı.

- Kuruluş bakımı artık son seçenek

Bu süreçte yetiştirme yurdu ve koğuş tipi yapılar tarihe karışırken, çocukların önce aile yanında, bunun mümkün olmadığı durumlarda ise çocukevlerinin merkeze alındığı "ev tipi" hizmet modelinden yararlandırılması benimsendi.

Sadece ekonomik sebeplerden ötürü kuruluş bakımına ihtiyaç duyan çocukları Sosyal Ekonomik Destek (SED) ile ailesinin yanında tutan Bakanlık, ikinci aşamada ise durumu uygun çocukların kuruluş bakımına hiç girmeden doğrudan koruyucu aile veya evlat edinme sistemine dahil edilmesini önceliyor.

Bu seçeneklerin mümkün olmaması durumunda çocukların bakımı, ev tipi kuruluşlar olan çocukevleri, çocukevleri siteleri ve çocuk destek merkezlerinde yapılıyor.

Uzman sosyal çalışmacılar ve bakıcı annelerin görev yaptığı bu kuruluşlarda, çocukların kendileriyle barışık, mutlu ve başarılı bireyler olarak hayata adım atabilmeleri için eğitim öğretim süreçleri, sanat ve spor aktiviteleriyle harmanlanarak planlanıyor.

- Koruyucu ailelik ile 7 binden fazla çocuk aile sevgisine kavuştu

Bakanlığın verilerine göre, çocukevleri, çocukevleri siteleri ve çocuk destek merkezlerinde yaklaşık 14 bin çocuğa bakılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde 2012'de başlatılan Gönül Elçileri projesiyle hız kazanan koruyucu ailelik sistemi sayesinde ise şu an 7 bin 478 çocuk sıcak bir yuvada, aile ortamında büyüyebilmenin mutluluğunu yaşıyor.

Evlat edinme sisteminden bugüne kadar toplam 17 bin 552 çocuk yararlanırken, ailesi yanında SED ile desteklenen çocukların sayısı da 139 bini aşmış durumda.

- Çocuklar istihdam ve eğitim süreçleriyle de destekleniyor

Bakanlık, devlet koruması altındaki çocukların kuruluş veya koruyucu aile yanındaki bakım ve eğitim süreçlerini titizlikle takip ediyor.

Ayrıca kuruluş bakımından ayrılan çocukların da devlet ve özel sektördeki istihdamı destekleniyor. Kurum bakımına yönelik koruma kararları, öğrenimlerine devam eden gençler için 25 yaşına kadar uzatılabiliyor.

Kuruluş bakımından çıkan gençlere sosyal hayatta karşılaşabilecekleri problemlerin çözümü için düzenli rehberlik desteği de veriliyor.

Bakanlığın verilerine göre, bugüne kadar özel sektörde 4 bin 596, devlette de 51 bin 294 gencin istihdamı sağlandı. Ayrıca bugün kura yoluyla devlet korumasındaki 926 gencin kamu kurumlarına yerleştirilmesi bekleniyor.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
14:30 - Samsun'da bir kişi tarlada ölü bulundu14:21 - Barolara ilişkin kanun teklifi TBMM Adalet Komisyonunda14:10 - Üç ilimizin değişik bölgelerinde karantina kararı14:08 - Çorum'da 'aslan' için yerleştirilen fotokapanlara çakal ve tilkiler takıldı14:08 - Kimya laboratuvarındaki patlamada 2 öğretmen yaralandı14:07 - Evlenmek isteyen çifti 'Kovid-19 bile vazgeçiremedi'
14:01 - Aydın'da maden ocağındaki iş makinesi devrildi: 1 ölü13:59 - Kurbanlıklar görücüye çıktı, 'değnekle pazarlık' başladı13:57 - Mabel Matiz: Adımın yanına coğrafi işaret logosu konmasına ramak kalmışken, sınandığım şeye bak13:50 - Diyarbakır annelerinin evlat nöbeti devam ediyor13:45 - Fişek fabrikasındaki patlamaya ilişkin adli soruşturma sürüyor13:30 - Akar: Fransa Türkiye'den özür dilemeli
13:11 - Manisa'da iş adamına şantaj yaptıkları iddiasıyla 2 kişi gözaltına alındı12:57 - Sakarya'daki patlamada eşini kaybeden adam, birbirlerini son kez gördükleri anı anlattı12:56 - Gümüşhane'de iş makinesinin dereye devrilmesi sonucu 2 kişi öldü12:53 - RTÜK'ten Halk TV ve Tele 1'e uygulanan müeyyidelerle ilgili açıklama12:49 - Belediye Başkanı'nın makamında dinleme cihazı bulundu
12:36 - Edirne'de FETÖ operasyonunda eski akademisyen gözaltına alındı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Çoklu baro kanun teklifi hakkında ne düşünüyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam