1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

BES, sürdürülebilir refahın anahtarı

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Sincek, Türkiye'de Bireysel Emeklilik Sistemi'nin (BES) 12,5 milyon katılımcı ve 164 milyar TL'lik fon büyüklüğü ile sürdürülebilir refahın anahtarı olduğunu söyledi.
03 Kasım 2020 23:21
+Aa- Yazdır
BES, sürdürülebilir refahın anahtarı

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, yaptığı yazılı açıklamada, sürdürülebilirliğin sadece kurumlar için değil, aileler ve bireyler için de önemli olduğuna işaret etti.

Özellikle pandemi sürecinin mevcut yaşam şartlarının gelecekte de güvence altına alınmasının önemini bir kez daha gösterdiğini vurgulayan Sincek, bunun anahtarının ise BES'te olduğunun daha iyi anlaşıldığını belirtti.

Türkiye'de BES için devlet tarafından sağlanan teşviklerin kaçırılmaması gerektiğine işaret eden Sincek, şunları kaydetti:

"BES'te verilen yüzde 25 devlet katkısının üst limiti asgari ücrete göre belirleniyor. Bu üst limit bir yıl içinde yıllık toplam brüt asgari ücret tutarının yüzde 25'ini geçemiyor. 2020 yılı içinde ödediği toplam katkı payıyla bu limitin altında kalan katılımcılar için yüzde 25 devlet katkısında maksimum yararlanma fırsatı yıl sonuna kadar sürüyor. Çünkü her yılın devlet katkısı hakkı, ilgili takvim yılıyla sınırlı. İmkanı olanlara, yüzde 25 devlet katkısından maksimum yararlanabilmeleri için aradaki katkı payı farkını yıl sonuna kadar yatırmalarını öneriyoruz. Henüz BES'e girmemiş vatandaşlarımız için de sisteme girmeleri, toplu para yatırarak bu yılın devlet katkısından da yararlanabilmeleri için tam zamanı."

"Sisteme giren her vatandaş yararlanabiliyor"

Ayhan Sincek, BES'e dahil olan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının tasarruflarına ek olarak yüzde 25 katkı alabildiğini hatırlatarak, "Uzun vadeli düşünmenin ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. 'Bireysel olarak ne yapabilirim' demeden ufak rakamlarla tasarrufa başlayabiliriz. Sistem zaten bu noktadan sonra esnek yapısıyla katılımcılarımıza her türlü konforu sağlıyor. Düzenli ödemelere ek olarak istediğiniz zaman ayrıca katkı payı da yatırmanız mümkün. Bir yandan emeklilik günlerine gönül rahatlığıyla hazırlanırken, diğer yandan da BES fonlarında altından dövize kadar çeşitli fon alternatiflerine yatırım yaparak getirilerin artması sağlanabilir." ifadelerini kullandı.

BES fonlarının 2020 başından itibaren TÜFE'nin yüzde 9 puan üzerinde getiri sağladığını aktaran Sincek, 2019'da tüm yatırım araçlarından daha fazla kazandırarak getiri şampiyonu olan BES fonlarının, kuruluşundan beri reel getirisinin yüzde 83 olduğunu kaydetti.

Sincek, "TÜFE; BIST 100 ya da döviz sepetinden daha fazla getiriye sahip BES fonları, istikrarlı şekilde büyümeye devam ediyor. BES fonlarının yıl sonunda 168 milyar TL'lik büyüklüğe erişmesi ve GSYH'nin yüzde 3'üne ulaşması bekleniyor." değerlendirmesinde bulundu.

Faizsiz fonlar sistemi yukarı taşıyor

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Sincek, büyümede katılım esaslı BES'in çok önemli bir rolü olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Özellikle 2017 yılında gerçekleşen düzenlemelerin ardından yeni bir kategori tanımlanmış oldu ve Otomatik Katılım Sistemi'nde faizsiz fonların konvansiyonel fonlara göre daha fazla tercih edilmesi ile bu kategorinin beklenenden daha derin ve kapsayıcı olduğu kanıtlanıyor. 30 Eylül 2020 itibarıyla OKS kapsamındaki tüm fonların içindeki katılım fonlarının payının yüzde 63 olduğu görülüyor.

Sonuç olarak, faiz hassasiyeti olan vatandaşların kendilerine alternatif sunulduğunda faizsiz ürünleri daha fazla tercih ettiği görüldü. Yılbaşından bugüne emeklilik sektörü yüzde 21,5'lik getiriye sahipken, sadece faizsiz fonlar ise yüzde 40,2 civarında getiri sağladı. Faizsiz fonlara teveccüh artıyor. Faizsiz fonlar da yüksek oranda getiri ile emeklilik sistemini yukarı taşımaya devam ediyor."

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
10 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Advertisement
SON HABERLER
19:48 - İstanbul depremi için korkutan istatistik!19:46 - Devlet ve millet İzmir depreminin yaralarını el ele sardı19:42 - Reynmen'e 4 yıl 4 aya kadar hapis istemiyle iddianame19:40 - Zonguldak Valiliği, ekmek zammını yargıya taşıyacak19:36 - Mesleki eğitimde yüz yüze eğitime dair açıklama19:35 - Terör mağduru aileler HDP İl binası önünde eylem yaptı
19:34 - Bitlis büryan kebabı coğrafi işaret tescil belgesi aldı19:29 - Türkiye ilim hafızalarından birini daha kaybetti19:21 - Evcil hayvanlara pasaport ve mikroçip zorunluluğu getirildi19:13 - Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bahçeli'yi ziyareti sona erdi19:11 - Karadeniz turizmine pandemi sonrası 'Yeşil Yol' dopingi19:09 - Antalya'da öğretmenin dairesi, alev alev yandı
19:08 - İletişim Başkanı Altun, basın müşavirleri ile bir araya geldi18:57 - Elazığ 8. Kolordu Komutanı, helikopter kazasında şehit oldu18:56 - 'Uzaktan eğitim, evdeki çocuk istismarının tespitini zorlaştırıyor'18:51 - Rize Valiliği: Kırmızı bu şehre hiç yakışmıyor18:45 - 3 aracın karıştığı kazada 2 ölü, 4 yaralı
18:40 - Türkiye'de ilk olacak! Bu il pazar günü tam kapanacak
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam