1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

21 Eylül'de göreve başlayıp 15 Ekim öncesi istifa edenler, emeklilik açısından hizmet hak eder mi?

5434 sayılı Kanuna tabi memurlarda ilk tam kesenek kesilmeyen süreler hizmet olarak sayılmamaktadır.
11 Haziran 2021 00:05
+Aa- Yazdır
21 Eylül'de göreve başlayıp 15 Ekim öncesi istifa edenler, emeklilik açısından hizmet hak eder mi?

21/09/1992 yılında Ağrı'da ilk memuriyete başladım. 24/09/1992 yılında istifa ettim. 1993 yılının Ağustos ayında tekrar başladım. Halen de devam etmekteyim. e-devlet hitapta normalde 1992 başlangıç kabul edilmiş ama 2024 emeklilik hesaplamışlar 2023 yılında emekli olmam gerekiyor, bu yanlışlığı nasıl düzelttirebilirim tşkrler

5434 e tabi memurlar için hizmet hesabı her aybaşında almış oldukları görev aylıkları ile başlar ve bir sonraki ayın 14 üne kadar devam eder. Bu süre için Kurumlar SGK na prim gönderirler.

Detaylar;

Genelde bugün için emeklilik hakkını kazanacak olanlar 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu kapsamına giren memurlar olmaktadır.

5434 e tabi memurların emeklilik hizmet sürelerinin hesaplanmasında çalışılmadan peşin olarak alınan tam aylığın bir sonraki ayın 14 üne kadar olan süre esas alınır.

Örnek olarak; 15 Ocak 2019 da görev aylığını tam olarak alan memurun hizmeti bir sonraki ayın 14 üne kadar olan süre olur, Yani 14 Şubat 2019 a kadar olan süre memura peşin ödenen aylığın karşılığı olan hizmet süresidir.

Her ayın 15 inde görev maaşını alan memurun SGK. primleri de aylık aldığı aya ait primler olur, bu primler bir sonraki ayın 14 üne kadar olan süredir.

Memurlar, ayın 15 inde aldıkları görev maaşından sonra ister ayın 16 sında ister 28 inde, ister 31 inde, ister bir sonraki ayın 14 üne kadar olan süre içinde emekliye ayrılmak istediklerinde SGK. bu memurların emeklilik aylık ve emeklilik ikramiyesinin başlangıç tarihi olarak bir sonraki ayın 15 inden başlatır.

Örnek olarak; 28 Ocak 2019 da emekliye ayrılmış bir memura daha önce 15 Ocak 2019 da görev maaşı ödenmiştir. Bu görev maaşınız Şubat 14 üne kadar olan süre içindir. SGK bir aydan eksik olan 13 gün çalışmamış süreyi de katarak Şubat 14 e kadar olan süreyi hesaplar ve 15 Şubat 2019 tarihinden başlayarak emekli aylığı bağlar ve emekli ikramiyesi öder.

Bu uygulamalar; 657 sayılı Kanun Madde 164, 5434 sayılı Kanun Madde 14,15,16,17, 31 hükümlerine göre yapılır.

Aynı şekilde, hizmet başlangıcı için de memurun tam aylık almaya başladığı ve bugün için her ayın 15 i olan aylık ödeme zamanında görev aylığını aldığı tarih olan her ayın 15 i hizmet hesabının başlangıcıdır. İşe başlama tarihi bu tarihten önce de olsa bu tarihe kadar olan görev aylığı ödemesi kıst bir ödemedir ve bu ödemeden SGK kesintisi yapılmaz.

Yani, hizmete başlama tarihi ile emeklilik hizmet süresinin hesap edilmesi tamamıyla farklıdır.

Sigortalı başlangıç tarihi memur için emeklilik yaş grubunu etkilemez;

5434 e tabi memurların emeklilik yaş gruplarında önemli iki tarih bulunur. Bunlardın birincisi 8 Eylül 1999 tarihi, ikincisi de 23/05/2002 tarihidir.

8 Eylül 1999 tarihinden sonra göreve başlayanlar için emeklilik yaşı kadın için 58, erkek için 60 yaş olup, emeklilik hizmet süresi de 25 yıldır.

8 Eylül 1999 öncesi çalışmaya başlayanlar için de emeklilik yaş hesabında yalnızca 23/05/2002 (14/06/2002) tarihine kadar olan çalışma hizmet toplamı esas alınır. Burada ilk işe başlama tarihinin bir önemi olmaz ve bu tarihe kadar olan süre içerisinde çalışılmayan, yani SGK kesintileri olmayan süreler esas alınmaz.

Sizin durumunuzdan örnek olarak;

Her ne kadar 21/9/1992 tarihinde ilk memurluğa başlamış iseniz de bu tarihten sonraki tarih olan 15/10/1992 tarihini beklemeden bu görevinizden ayrılmış olduğunuzdan bu süre için size emeklilik hizmet süresi kazandıracak bir durum olmaz.

Dolayısıyla sizin emeklilik hizmet hesabınızda 1993 yılı Ağustos ayı esas alınır. Bu ayda görev maaşını almış iseniz bu aydan başlayarak 14/06/2002 tarihine kadar olan hizmet süresine göre emeklilik yaşınız belirlenir. Bu ay görev maaşınızı almamış iseniz bir sonraki ay olan 1993 yılının Eylül ayından başlayarak 14/06/2002 tarihine kadar olan hizmet süresine göre emeklilik yaşınız belirlenir.

Sonuç bağlamında, verdiğiniz bilgilere göre, hakkınızda Kurumunuzca yapılan işlemlerin doğru olduğunu belirtebiliriz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
15:52 - Bebeğiyle denize atlayan kadın tutuklandı15:50 - Yangında hayatını kaybeden kadının kocası intihar etti15:44 - ÖSYM Başkanı Aygün YKS'nin detaylarını paylaştı15:37 - Kabine toplandı... Bazı Covid19 yasakları bugün kaldırılacak15:35 - Süleyman Özışık'tan Sedat Peker'e hediye sitemi15:33 - 'OHAL tedbirini hizmet cetvelinden çıkar' kararı
15:31 - Belediye Başkanı, şirketlerde görev alan 16 Ak Partiliyi görevden aldı15:28 - Sezgin Baran Korkmaz ile fotoğrafı ortaya çıkan Yargıtay üyesinden açıklama15:25 - Uzayı merak eden öğrenciler için online eğitim15:18 - HDP iddianamesinin ayrıntıları: PKK'nın siyasi kanadı oldu15:16 - Danıştay: Belediye 'dolu kadro'yu Meclis kararıyla iptal edemez15:09 - Çevre ve Şehircilik Bakanlığından 'maaş bordrolarına' ilişkin görüş yazısı
15:07 - Vali Ali Yerlikaya, İstanbul'da yapılan aşı miktarını açıkladı15:01 - Bakan Kurum açıkladı: Marmara Denizi'ne oksijen verilecek14:53 - Tarım Kredi'den CHP'li vekilin 11 maaş iddiasına yalanlama14:45 - BioNTech mi daha çok antikor oluşturuyor, Sinovac mı?14:41 - Öğrenciler, çiğ süte katma değer kazandırarak reçel haline getirdi
14:35 - Burak Elmas: Futbolumuz Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yatırımlarına layık olmalı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam