1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Tezsiz yüksek lisans yapan öğretmenler doktoraya başvurabilir

05 Aralık 2011 09:41
+Aa- Yazdır

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından 20/10/2011 tarihli, 70526 sayılı ve ?Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı? konulu yazılarında; Bakanlığımız Talim ve Terbiye Kurulunun 80 sayılı kararında; ortaöğretim alan öğretmenliklerine, eğitim fakültesi mezunları ile karar eki çizelgede yer alan yükseköğretim programlarından mezun olup. Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans belgesi ya da pedagojik formasyon belgesi bulunanların atanabileceği hükmü yer almaktadır.

Bu kapsamda eğitim fakültesi dışındaki yükseköğretim programlarından mezun olup, Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans belgesi ile ortaöğretim alan öğretmenliğine atananlar, kariyere yönelik yapılan tezli ve tezsiz yüksek lisans mezunlarına verilen mali ve özlük haklarından yararlanmak istemektedirler.

Eğitim fakültesi mezunlarının bu programdaki dersleri öğrenimleri süresince aldıkları ve pedagojik formasyon programı ile aynı ders içeriğine sahip olduğu hususu göz önünde bulundurularak; kariyere yönelik yapılan tezli ve tezsiz yüksek lisans programlan ile aynı kapsamda değerlendirilip değerlendirilemeyeceği konusunda tereddüde düşülmüştür.

Bu nedenle Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans programı mezunlarının, yükseköğretim programına giriş şartları, programın süresi, program içeriği ve bu program mezunlarının doktora eğitimi programına kabul edilip edilmedikleri bilgisi ile kariyere yönelik yapılan tezli ve tezsiz yüksek lisans programları ile eşdeğer olup olmadığı, aynı kapsamda değerlendirilip değerlendirilemeyeceği konusunda Başkanlığınız görüşüne ihtiyaç duyulmuştur.?açıklamasında bulunarak Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığından görüş istemiştir.

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığının aşağıda yer alan 20/10/2011 tarihli, 70526 sayılı ve ?Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı? konulu görüş yazısında; ?Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans programı ile kariyere yönelik yapılan tezli ve tezsiz yüksek lisans programları aynı kapsamda değerlendirilmektedir? açıklaması bulunmaktadır.

Bu bağlamda; Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans programını bitirenler doktora eğitimine başvurabilecekler.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.net Öğretmenler Bölüm Sorumlusu

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
35 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
21:00 - AB göç konusunda ilgili ülkelerle iş birliğini yoğunlaştıracak20:49 - MKE'nin anonim şirket olmasını düzenleyen kanun teklifinin ilk 7 maddesi kabul edildi20:39 - Sağlık-Sen'den vekil ebe-hemşirelere verilmeyen nöbet ücreti için dava20:38 - Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı'nın başkanlığı düştü20:36 - Diyarbakır Havalimanında uçuşlar yarın başlayacak20:33 - 'Uzun yola çıkmadan önce araç bakımı yaptırılmalı' uyarısı
20:31 - 'Turizmin başkenti'nde duvarlar 'mural art' ile renkleniyor20:19 - 32 ilde FETÖ'den gözaltına alınan 18 polis tutuklandı20:16 - Van'daki kuraklık çiftçileri endişelendiriyor19:57 - TBMM'de muhalefete 'MKE' bilgilendirmesi19:53 - Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vladimir Putin ile görüştü19:42 - Vaka sayıları açıklandı: 59 hasta daha yaşamını yitirdi
19:33 - Özhaseki, AK Parti'nin oy oranını açıkladı19:26 - İzmir Müze Müdürlüğü'nde yolsuzluk iddialarına inceleme19:23 - Meslek lisesi öğrencileri 'insansız hava aracı' yapıyor19:20 - Dinamit patlatıldı; belediye binası hasar gördü19:18 - Motosikletli polisler önce sertifika aldı, sonra gösteri yaptı
19:15 - Emniyet'ten dikkat çeken rapor! Adana 35'inci sırada yer aldı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam