1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Belediye Kanunu tasarısıyla ilgili itirazlarını Başbakanlığa ileten Genelkurmay Başkanlığı, belediyelere 'okul öncesi eğitim kurumu' açabilme yetkisi tanınmasına karşı çıkıyor

25 Ocak 2004 10:11
Yazdır
Belediye Kanunu tasarısıyla ilgili itirazlarını Başbakanlığa ileten Genelkurmay Başkanlığı, belediyelere 'okul öncesi eğitim kurumu' açabilme yetkisi tanınmasına karşı çıkıyor

Genelkurmay Başkanlığı, Kamu Yönetimi Yasa tasarısı çerçevesinde hazırlanan Belediye Kanunu tasarısına ilişkin itirazlarını hükümete iletti.

İtirazlar arasında en dikkat çekici olanın belediyelere 'okul öncesi eğitim kurumu açabilme' yetkisi verilmesiyle ilgili olduğu öğrenildi. Bu yetkiyle belediyelerin Kuran kursu açabilmesinin kolaylaşacağını savunan Genelkurmay, düzenlemenin, 430 sayılı Tevhidi Tedrisat Kanunu'yla çelişeceğine dikkat çekti.

Askerler, tasarının halen Meclis komisyonlarında görüşülmekte olan ve öğretim birliği sağlamak görevini Milli Eğitim Bakanlığı'nın görevleri arasında sayan Kamu Yönetimi Temel Kanunu taslağına da aykırı düşeceği uyarısında da bulundu. Ayrıca askerlerin, 'Hemşeri Hukuku' başlıklı maddedeki 'her Türk' ifadesinin 'herkes' şeklinde değiştirilmesinin gerekçesinin anlaşılamadığını belirtti. Alınan bilgiye göre, bu değişiklik girişimi askerler tarafından 'ümmetçi' bir yaklaşım olarak değerlendirildi.

İçişleri Bakanlığı'na ait belediye sınırlarının belirlenmesi yetkisinin valilere verilmesine karşı çıkan askerler belediye başkanlarının özlük haklarıyla ilgili maddede ilk kez yer verilen, "Emekli iken belediye başkanlığına seçilenlerin istekleri dışında emekli aylıkları kesilmez" hükmündeki 'istekleri dışında' ibaresinin çıkarılmasını da istedi.

Genelkurmay belediyelerde memur, kadro karşılığı sözleşmeli ve işçilerin kadrolarına ilişkin olarak gelirleriyle orantılı bir sınırlama getirilmemesini de sakıncalı bulduğunu iletti.

radikal

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
11:55 - Denetimli Serbestlik, tahliye olan mahkumun düğününü yaptı11:48 - Yargıtay, kendini polis olarak tanıtana basit dolandırıcılıktan verilen cezayı bozdu11:44 - Eşi Kenan Işık'ın son durumunu anlattı11:41 - Gökbey helikopteri 'Kartal' ile uçacak11:38 - THY, Garanti BBVA ile mil uygulamasını sona erdiriyor11:35 - Ceren Özdemir'in katilinin cezası belli oldu11:32 - Gripten korunmak için 'yoğurt' tavsiye edildi11:30 - Türk bilim insanları magnezyumun ağrıyı azalttığını kanıtladı11:17 - Bakan Dönmez: Sinop'ta nükleer santrali başka tedarikçi ile yapabiliriz11:15 - Yabancılar geçen yıl en çok İstanbul ve Antalya'dan konut aldı
11:13 - Aracı çekilenler parasının iadesini talep edebilir11:13 - Merkez Bankasının karından 90'ının avans olarak dağıtılması kabul edildi11:12 - Belediyelerde 'yerel sarmal' sorunu11:08 - Trafikte yaya önceliği kuralını ihlal edenlere ceza yağdı11:06 - 'Kamu kurumu tesisleri yalnızca üyelerine hizmet vermeli'11:00 - Formasyon ilanları artarak devam ediyor11:00 - Ecevit'in Devlet Mezarlığına defni için kanun TBMM'de10:52 - Gram altın yeniden yükselişte
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
CHP'li belediyelerin, Cemevlerine ibadethane statüsü veren uygulamalarını;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam