1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kurtulmuş: Türkiye'de 27 mülteci kampı var

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: "Türkiye'nin 2011 yılı nisan ayından bu yana yapmış olduğu yardımların miktarı 5.6 milyar dolara çıkmıştır. 27 kampımız var. Kamplar dünyadaki bir çok mülteci kampının standartlarından daha yüksek. Buralarda yaklaşık 300 bin insanı ağırlıyoruz. 1 milyon 700 insanda şehirlerimizde yaşıyor" dedi.
18 Mayıs 2015 22:02
Yazdır
Kurtulmuş: Türkiye'de 27 mülteci kampı var

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin artık dünyanın her yerine yardım götüren ve ataların iznini sürebilen konuma geldiğini belirterek, "Biz 2 milyon Suriyeli mültecinin durumunu nasıl iyileştiririz diyoruz, bunun için çalışıyoruz. Onlar diyorlar ki, 'Biz iktidara gelirsek 2 milyon Suriyeliyi kasapların önüne kurbanlık koyun gibi geri göndereceğiz.' Ben demiyorum onlar diyor" dedi.

Kurtulmuş, çeşitli programlara katılmak üzere geldiği Ordu'nun Fatsa ilçesinde muhtarlarla bir araya geldi.

Fatsa Kültür Merkezinde düzenlenen toplantıda konuşan Kurtulmuş, Türkiye'nin tarih boyunca nerede bir mazlum var ona sahip çıkan bir ülke olduğunu söyledi. Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Biz 2 milyon Suriye'li mültecinin durumunu nasıl iyileştiririz diyoruz, bunun için çalışıyoruz. Onlar diyorlar ki, 'Biz iktidara gelirsek 2 milyon Suriyeliyi kasapların önüne kurbanlık koyun gibi geri göndereceğiz' Ben demiyorum onlar diyor. Biz diyoruz ki, geç bile kaldık şu çözüm sürecini biran evvel bitirelim, bu ülkenin bölünmez bütünlüğünün teminatını ortaya koyalım. Kardeş kanı bir daha akmasın, bir daha hiç kimse teröre kurban gitmesin. Bazıları da diyor ki, 'Çözüm süreci dursun, tekrar bu işler parçalansın.' Yok öyle şey, bu memleket bölünmeyecek, parçalanmayacak, birlik dirlik içerisinde Allah'ın izniyle terörü sona erdireceğiz."

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Türkiye'nin 2011 yılından bu yana Suriyeli mülteciler için 5.6 milyar dolar harcadığına işaret ederek, ülkeye bunun sosyal ve ekonomik olarak büyük yük getirdiğini bildiklerini vurguladı.

"Ama bu toprakların adı Anadolu'dur" ifadesini kullanan Kurtulmuş, "AFAD diye bir kuruluşumuz var. AFAD şuanda Suriyeli mülteciler konusuyla ilgileniyor. Bakın Türkiye'nin 2011 yılı nisan ayından bu yana yapmış olduğu yardımların miktarı 5.6 milyar dolara çıkmıştır. 27 kampımız var. Kamplar dünyadaki bir çok mülteci kampının standartlarından daha yüksek. Buralarda yaklaşık 300 bin insanı ağırlıyoruz. 1 milyon 700 insanda şehirlerimizde yaşıyor. Keşke daha iyi şartlarda yaşatsak. Bizde biliyoruz buraya bu kadar Suriye'linin gelmesinin ne kadar büyük sosyal, ekonomik yükü olduğunu. Ama bu toprakların adı Anadolu'dur. Ana gibi sarar sarmalar" diye konuştu.

- "Türkiye esenlik yurdudur"

Dünyanın her yerinde insanların Türkiye'nin yaptığı destekleri gönül huzuruyla karşıladığını bildiren Kurtulmuş, yeni Türkiye'nin anlamının bütün bölge ülkeleri için önemine değindi.

Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Onların kaçıp gelebilecekleri bir Türkiye'si vardı. Allah muhafaza Türkiye böyle bir durumda kalsa bizim kaçıp gideceğimiz neresi var. İnsanların medet umacağı neresi var, düşünmek bile istemiyorum. Türkiye bu anlamda esenlik yurdudur. Yeni Türkiye istikametinde yürümek sadece bizim için değil, bütün bölge ülkelerimiz için de önemli, bütün insanlık içinde önemli. Bu seçim bunun seçimi. İnsanlar Türkiye'nin yapmış olduğu bu destekleri gerçekten gönül huzuru ile karşılıyor. Dünyanın neresine de gitsek gerçekten el üstünde tutuluyoruz."

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 1 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
02:59 - Erzurum'da ayı saldırısı: 1 ölü, 2 yaralı01:18 - Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik01:16 - Demiryolu Emniyet Yönetmeliğinde Değişiklik00:30 - Cumhurbaşkanı Erdoğan BM 74. Genel Kurulu için ABD'ye gidiyor00:05 - 21 Eylül 2019'dan önemli gündem başlıkları22:59 - Bakan Nuri Ersoy, sözlüde torpil olmaması için hiç tedbir alacak mı?22:38 - Doktorlara Suriye sınırında görev22:30 - Neslican Tay, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti22:28 - Sulh ceza hakimliği, Demirtaş için yeni tutuklama kararı verdi22:22 - Şanlıurfa'da toplantı ve gösteri yürüyüşleri 15 gün yasaklandı
22:16 - Japon geline Türk usulü düğün22:12 - FETÖ davasıda TRT çalışanları, müşteki sıfatıyla yaşadıklarını anlattı21:55 - Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Türkevi binasının inşaatını inceledi21:53 - Ankara Emniyeti'nden kaçak silah atölyesine baskın21:36 - İklim protestoları dünyayı sokağa döktü21:26 - Malatya'daki organize suç örgütüne yönelik operasyon: 10 tutuklama21:22 - Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan TEKNOFEST daveti21:11 - Terör örgütünün kirli yüzünü tek tek anlattı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu başarılı buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam