1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Maaşına haciz gelen aday memurun, görevine son verilir mi?

Borçlarını ödemediği için maaşına haciz gelen bir memurun görevine son verilir mi?
26 Kasım 2015 11:23
+Aa- Yazdır
Maaşına haciz gelen aday memurun, görevine son verilir mi?

SORU: Arkadaşlar memurluğa atandıktan sonra ailevi nedenlerden dolayı borç yaptım. Bankadan kredi çektim. Ama şuan için bu ödemeleri daha yapamaz oldum. Bankalarda daha kredi vermiyor. Benim korkum. Malum aday memurum çok zor şartlar altında memurluğu kazandım. Korkum şudur ki ödeyemediğim kredi yüzünden banka beni icraya verirse ve bunun sonucunda maaşıma haciz gelmesi durumunda ne olur? Konuyla ilgili olaraktan aday memurken memurluktan atılır mıyım?

CEVAP: 657 sayılı Kanunda, 2011 yılında yapılan düzenlemede, adaylık süresi içinde disiplin cezası alanların memuriyetine son verileceği hüküm altına alınmıştı. Ancak bu düzenleme, daha sonra Anayasa Mahkemesince (AYM) iptal edildi. AYM'nin iptal kararı sonrasında ise sadece aylıktan kesme ve kademe ilerlemesinin durdurulması cezası alanların memuriyetine son verilmesi şeklinde yeniden düzenleme yapıldı.

İlgili 57. madde şu şekildedir:

"Adaylık süresi içinde aylıktan kesme veya kademe ilerlemesinin durdurulması cezası almış olanların disiplin amirlerinin teklifi ve atamaya yetkili amirin onayı ile ilişikleri kesilir. İlişikleri kesilenler ilgili kurumlarca derhal Devlet Personel Başkanlığına bildirilir.
Adaylık devresi içinde veya sonunda, 56 ncı ve bu madde hükümlerine göre ilişikleri kesilenler (sağlık nedenleri hariç) 3 yıl süre ile Devlet memurluğuna alınmazlar."

Diğer taraftan, borçlarını ödemediği için icra takibine uğrayan bir memura ne ceza verileceği 657 sayılı Kanunun 125. maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre, "Borçlarını kasten ödemeyerek hakkında yasal yollara başvurulmasına neden olmak," fiiline Kınama cezası verilmektedir. 5 yıl içinde 2. defa icraya uğrayan memura ise bu kez bir derece ağır olan aylıktan kesme cezası uygulanmaktadır.

Yukarıda yer verilen hüküm ve açıklamalar çerçevesinde;

1-Borcunuzu ödememek suretiyle yasal yollara başvurulmasına sebep olan aday devlet memuruna idarece kınama cezası vermesi mümkün bulunmaktadır.

2-Aday devlet memurunun Adaylık süresi içinde aylıktan kesme veya kademe ilerlemesinin durdurulması cezası almış olanların disiplin amirlerinin teklifi ve atamaya yetkili amirin onayı ile memuriyetlerine son verilebilmektedir. Kınama cezası almanız halinde, memuriyetinize son verilmez.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 3
8 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
13:49 - Adıyaman'da 7 ev karantinaya alındı13:33 - Karadeniz'de yeni tehlike: Asya Kaplan Sivrisineği13:14 - MSB kaynaklarından 'bedelli askerlik tartışmaları' eleştirisi13:10 - Antalya Valisi uyardı: Vaka sayısı artıyor12:55 - Denizden klozet de çıktı kanepe de12:46 - Bakan Selçuk: Yeni döneme Eylül ayında başlayacağız inşallah
12:34 - Yargıtay'dan boşanmış ebeveynler için emsal karar12:25 - Aşı oranı düşük illerde vaka rekoru12:21 - Bakan Pakdemirli: Vatandaşımız derelerden uzak durmanın yollarını arayacak12:14 - Seyyar satıcılıkla başladığı iş hayatında 350 kişiye istihdam sağlıyor12:11 - Bakanlıktan Rize ve Artvin'deki selzedelere psikososyal destek11:59 - Genç öğretmen tarihi yaşatarak öğretiyor
11:54 - CHP'li İslam'ın Türkkan'la ilgili paylaşımı İyi Parti'yi rahatsız etti11:45 - Arızalanan İETT otobüsünü yolcular itti11:40 - Yurtta sulh konseyindeki firari yarbayın Akıncı Üssü'nde görüntüleri ortaya çıktı11:24 - Tatilcilere bulundukları şehirlerde aşı olmaları önerisi11:21 - Kamu-üniversite-sanayi iş birliğinde yerli ve milli lens solüsyonu üretildi
11:16 - İki komşu ilçeden birinde vaka sayısı sıfır, diğerinde rekor kırıldı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Aşı olmayanların bazı kısıtlamalara tabi tutulmasını doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam