1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Döner sermayeden gelir vergisi kesintisi yapılamaz mı?

Danıştay'ın geçtiğimiz hafta verdiği karar, sağlık personeline verilen döner sermaye ödemelerinden gelir vergisi kesintisi yapılacağı anlamına gelmeyebilir.
04 Ocak 2016 00:09
+Aa- Yazdır
Döner sermayeden gelir vergisi kesintisi yapılamaz mı?

Bir ücret ödemesinden gelir vergisi kesintisi yapılmasının dayanağı, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunun 61 ve 94. maddeleridir.

94. maddeye göre, 61. maddede sayılan ücret ve benzeri ödemelerden gelir vergisi kesintisi yapılması gerekmekte olup, 61. maddede ise "Ücretin ödenek, tazminat, kasa tazminatı (Mali sorumluluk tazminatı), tahsisat, zam, avans, aidat, huzur hakkı, prim, ikramiye, gider karşılığı veya başka adlar altında ödenmiş olması veya bir ortaklık münasebeti niteliğinde olmamak şartı ile kazancın belli bir yüzdesi şeklinde tayin edilmiş bulunması onun mahiyetini değiştirmez." hükmü yer almıştır.

Bu maddeden dolayı, uygulamada eğer yasal bir düzenleme ile verilen bir maaş unsuru için o yasal düzenlemede "gelir vergisi kesintisi yapılamayacağı" yönünde özel bir hüküm yok ise gelir vergisi kesilmektedir.

Geçen hafta sitemizde yer alan Danıştay kararı ise, "Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşların Taşra Teşkilatında Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmeliğine" ilişkindir. Bu yönetmelikte döner sermaye gelirlerinden gelir vergisi kesintisi yapılmasına dair hükümler yer almaktadır. Ancak, bu hükümlerin dayanağı olan 209 sayılı Kanunda sadece döner sermaye ek ödemesinin kimlere ve ne usulde ödeneceğine ilişkin olarak Maliye Bakanlığına yetki verilmiştir. Danıştay, Kanunun yetki verdiği konuların dışına çıkılarak ayrıca yönetmelikle gelir vergisi kesintisi yapılır şeklinde bir düzenleme yapmanın normlar hiyerarşisine aykırı olduğunu belirtmiştir.

Danıştay'ın bu görüşü, döner sermayeden gelir vergisi kesintisi yapılacağı anlamıne yine de gelmez. Zira yukarıda da belirttiğimiz üzere, bir ödemeden gelir vergisi kesilmemesi için o ödeme dair kanunda "kesilemeyeceğine" dair özel bir düzenleme olmalıdır. Zira 193 sayılı kanunun 61. maddesi tüm ödemeleri "ücret" tanımı içinde değerlendirmektedir.

Bu nedenle, Sağlık Bakanlığınca çıkarılan döner sermaye yönetmeliği her ne kadar yetki dışına çıkarak, gelir vergisi kesintisi yapılacağı şeklindeki bir hüküm içermiş ve Danıştayca da bu hükmü iptal etmiş olsa da, 193'ün 61'inde yer alan genel düzenleme gereğince, Maliye Bakanlığı uygulamasının döner sermayeden yine de gelir vergisi kesintisi yapılması şeklinde olacağını bekliyoruz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 13 3
7 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
14:09 - Kısıtlamanın olmadığı 'mavi' şehir rehavete kapılmadı13:58 - Eski eşini öldüren 'kırmızı ayakkabılı' şüpheli tutuklandı13:48 - Milli füzeyle bugüne kadarki en uzak hedefe atış yapıldı13:46 - FETÖ yeniden yapılanma içinde13:42 - Memurlara rüşvet verip devleti milyonlarca lira zarara uğrattılar13:37 - Gümüşhane'de ağlayan kadını andıran kaya dikkat çekiyor
13:23 - Sokak ortasında darp edilen kadın ve çocuğu koruma altında13:19 - O il bugün tam kapandı! Sokaklar sessiz13:06 - Karadeniz'in 'yüksek ve çok yüksek risk' kategorisindeki 6 ilinde sessizlik hakim12:57 - Kemik suyunda 50 kavanozdan 5 bine: Hedefi dünyaya açılmak12:51 - Mezarlıkta çiçek satarak kızını Oxford Üniversitesi'nde okutuyor12:40 - EGM'den 'Kadın cinayetleri intihar olarak kapatılıyor' haberine yalanlama
12:33 - Koronavirüs tedbirleri altında muhtarlık seçimi12:25 - Sakarya'da 2 okulda tedbir sebebi ile yüz yüze eğitime 1 hafta ara12:20 - Özel uygulama okullarının tamamına Tasarım Beceri Atölyesi kurulacak12:14 - Kadın özel harekatçılar Hakkari'de PKK'nın korkulu rüyası oldu11:53 - Virüse rağmen gece açık olan ünlü restorana polis baskını
11:41 - Tartıştığı esnafı 12. kattan aşağı attı, o anlar kamerada
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam