1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

'İtfaiye birimleri İçişleri Bakanlığına bağlansın' önerisi

Yangın Önleme ve Korunma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Asuman Erkul: İtfaiye birimlerinin belediyelerden ayrılıp İçişleri Bakanlığına bağlanmasını istiyoruz"- "Bakanlığa bağlanırsa itfaiye birimlerine de bir standardizasyon gelecek. Personel, eğitimlerini buna göre alacak, ekipmanları son teknoloji olarak Bakanlığın onayıyla çıkacak ve hiçbir itfaiye birimi arasında ayrılık olmayacak
24 Ağustos 2019 11:58
Yazdır
'İtfaiye birimleri İçişleri Bakanlığına bağlansın' önerisi

Yangın Önleme ve Korunma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Asuman Erkul, "112'ler Sağlık Bakanlığına bağlandıktan sonra tüm ambulanslarımızın ve personelimizin eğitimleri standarda oturdu. Biz, tıpkı bunun gibi artık itfaiye birimlerinin de belediyelerden ayrılıp İçişleri Bakanlığına bağlanmasını istiyoruz." dedi.

Erkul, yangın riskine karşı ne gibi önlemler alınması gerektiğini AA muhabirine anlattı. Yangının sadece Türkiye'de değil tüm dünyada yaşanan bir sorun olduğunu belirten Erkul, alınan önlemlerle bu riskin azaltılabileceğini ifade etti.

Bütün endüstriyel tesislerin Bakanlık müfettişleri tarafından tek tek kontrol edilmesi ve "Binaların Yangından Korunma Yönetmeliği"nin güncellenmesi, vatandaşlara konuyla ilgili detaylı eğitimler verilmesi gerektiğini söyleyen Erkul, eğitimler sayesinde birçok yangının önüne geçilebileceğini vurguladı.

Erkul, "Dünya, bu konuda oldukça ileriye gitmiş bir durumda. Biz Yangından Korunma Dernekleri Konfederasyonu (CFPA) Türkiye temsilcisiyiz. CFPA, tüm dünyadaki yangın dernekleriyle birlikte çeşitli çalıştaylar yapıyor, insanlara rehberlik eden farklı dokümanlar yayınlıyor ve eğitimler veriyor. Bu, endüstriyel tesislerden tutun da sokaktan geçen herhangi bir vatandaşa kadar verilen, birçok eğitimi içeren bir silsile." dedi.

Gönüllü olarak tüm itfaiye birimlerine eğitim vermeye hazır olduklarına dikkati çeken Erkul, "Bizim derneğimizin en büyük amacı dediğimiz uluslararası bilgi birikimini Türkiye'ye getirip bunların bir an önce işler vaziyete getirilmesini sağlamak. Tüm kuruluşların da bu konuda hem devlete hem de sivil toplum kuruluşlarına destek olması lazım ki daha güçlü bir Türkiye olalım. En azından yangın meydana gelmeden gereklilikleri yerine getirip, olacaksa da en az hasarla işin içinden çıkabilelim." diye konuştu.

- "İtfaiye birimleri İçişleri Bakanlığına bağlansın"

Erkul, tüm sivil toplum kuruluşları ile özel sektörde patlama ve yangın konusuyla ilgilenen herkesin Türk Standartları Enstitüsüne (TSE) destek olması gerektiğini vurgulayarak "Biz, TSE'yi yalnız bıraktık. Biz, teknik olarak destek vermezsek onların hepsiyle baş etmesi çok zor. Dolayısıyla tüm sivil toplum kuruluşları olarak bizim ilk yapacağımız şey devletimizi yalnız bırakmamaktır. Yangınla alakalı herkesin devletimize destek olması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Yangınla ilgili belli bir standardizasyona gidilmesi gerektiğini aktaran Erkul, şunları kaydetti:

"112'ler Sağlık Bakanlığına bağlandıktan sonra tüm ambulanslarımızın ve personelimizin eğitimleri standarda oturdu. Biz, tıpkı bunun gibi artık itfaiye birimlerinin belediyelerden ayrılıp İçişleri Bakanlığına bağlanmasını istiyoruz. Bakanlığa bağlanırsa itfaiye birimlerine de bir standardizasyon gelecek. Personel, eğitimlerini buna göre alacak, ekipmanları son teknoloji olarak Bakanlığın onayıyla çıkacak ve hiçbir itfaiye birimi arasında ayrılık olmayacak. Yani biz, 'O belediyede yeni teknolojik ekipman var mıydı' ya da 'İtfaiye ekibi yeterli eğitimi almış mı' diye düşünmeyeceğiz. Böylece daha etkin müdahaleler gerçekleştirilecek."

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
5 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
11:57 - Ücretsiz kart ile şahsi işlerini yürüten müdüre soruşturma11:52 - Yüzde 25 zam taksicileri memnun etmedi11:46 - Dünya'nın gözü Çankaya'daki toplantıda11:44 - Bakan Dönmez: TPAO, 20 yılın en yüksek üretimine ulaştı11:40 - Firari cinayet zanlısı, sosyal medyadan ailesine mesaj yolladı11:39 - Belediye hayali kereste ve yakıt almış, Başkan müfettiş istedi11:35 - OGM, Moleküler Biyoloji bölümü mezunlarını Biolog olarak kabul etmiyor mu?11:34 - E-5 karayolunda motosikletli magandanın yaşattığı dehşet kamerada11:31 - Atakum Belediye Başkanı, yetkilerinin yüzde 70'ini devretti11:26 - Bütçe 576 milyon lira fazla verdi
11:24 - Babacan ve Davutoğlu'nu partilerine davet etti11:19 - Bu ilçede çocuklara her şey ücretsiz11:08 - Diyarbakır ailelerine tehdide tutuklama11:05 - Sınavlarda hızlı okuma ve okuduğunu anlama teknikleri11:00 - Seçmeli dersler norm kadroya esas ders yüküne dahil edilir mi?10:51 - Türk sınırlarını Kangallar koruyacak10:47 - Sayıştay: Belediyeler, konaklamayı tanıtım giderlerinden gösteremez10:44 - Kabine değişikliğinde yeri sağlam olan 3 Bakan
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam