1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

KDK'den BTK'ye 'hat açtırma' konusunda tavsiye kararı

Ankara'da, izni olmadan GSM bayileri tarafından adına telefon hattı açıldığını öğrenen kişi, bu hatları iptal ettiremeyince KDK'ye başvurdu. Yapılan araştırma ve incelemeler neticesinde mobil telefon işletmelerine yönelik denetimlerin sıklaştırılması, bayilerin mevzuat dışı faaliyetlerine caydırıcı nitelikte cezalar getirilmesi için BTK'ye tavsiye kararı verildi
05 Aralık 2019 11:28
+Aa- Yazdır
KDK'den BTK'ye 'hat açtırma' konusunda tavsiye kararı

Ankara'da, izni olmadan GSM bayileri tarafından adına telefon hattı açıldığını öğrenen kişi, bu hatları iptal ettiremeyince Kamu Denetçiliği Kurumuna (KDK) başvurdu.

Yapılan araştırma ve incelemeler neticesinde mobil telefon işletmelerine yönelik denetimlerin sıklaştırılması, bayilerin mevzuat dışı faaliyetlerine caydırıcı nitelikte cezalar getirilmesi için BTK'ye tavsiye kararı verildi.

KDK'den yapılan açıklamaya göre, Ankara'da yaşayan bir vatandaş, e-Devlet üzerinden yaptığı sorgulamada adına 13'ü pasif bir de aktif olmak üzere 14 GSM abonelik kaydı bulunduğunu gördü.

Bu kayıtlardan dördünü kendisinin yaptığını ifade eden vatandaş, kalan 10 hattın bilgisi ve rızası olmadan kimliğine ait fotokopi, sahte adres ve imzayla GSM bayileri tarafından açıldığını tespit etti.

Şikayetçi vatandaş, adına hat veren GSM şirketleriyle irtibata geçerek hatlara ilişkin abonelik sözleşmelerini ve belgelerini talep etti ancak şirketlerden cevap bile alamadı.

Bunun üzerine Bilgi Teknolojileri Kurumuna (BTK) başvuran vatandaş, 10 sahte hat aboneliğinin üzerinden düşülmesi ve gerekli belgelerin GSM şirketlerinden alınarak tarafına gönderilmesini talep etti.

Söz konusu vatandaş, BTK'nin beş abonelikle ilgili kayıtları kendisine gönderdiğini, diğer hatlarla ilgili belgeleri de işletmecilerden istemesi gerektiğini belirtmesi üzerine KDK'ye başvurdu.

Şikayetçi adına açılan hatlara ilişkin abonelik sözleşmeleri ve dayanak belgelerin tarafına gönderilmesini, sahte hat aboneliklerinin ve IMEI numaralarının üzerinden düşülmesini istedi.

- "Cezalar caydırıcı olsun

KDK şikayet üzerine yaptığı incelemede öncelikle BTK'den konuyla ilgili bilgi ve belge talep etti.

BTK kuruma gönderdiği yazıda GSM operatörlerinin abonelik sözleşmelerini usulüne uygun olarak tesis etmekle yükümlü oldukları belirtilirken, BTK'nin de denetim yaparak ihlaller üzerine para cezası uyguladığı aktarıldı.

Kurum, yaptığı araştırma ve incelemeler neticesinde mobil telefon işletmelerine yönelik denetimlerin sıklaştırılması, bayilerin mevzuat dışı faaliyetlerine caydırıcı nitelikte cezalar getirilmesi için BTK'ye tavsiye kararı verdi.

Kararda ayrıca aynı ay içerisinde bir kişi adına açılabilecek hat sayısı sınırlamasına uymayan işletmeciler hakkında idari yaptırım uygulanması ve yapılan abonelik sözleşmelerinin bir kopyasının kağıt ya da uygun elektronik yolla aboneye verilmesinin gerekliliği de yer aldı.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
09:48 - Güne başlarken döviz fiyatları09:46 - Erdoğan, İnsan Hakları Eylem Planı'nı yarın açıklayacak09:42 - Ücretsiz TYT deneme sınavı09:31 - Bir Zamanlar Çukurova'nın Saniye'si yoğun bakıma kaldırıldı09:29 - Bartın'da Kovid-19 nedeniyle 4 mahalle karantinaya alındı09:26 - ÖSYM'den YKS son başvuru günü hatırlatması
09:23 - Yerlinin borsa iştahını faiz kesebilir09:22 - 'Dur' ihtarına uymadı, patlak lastikle 2 kilometre kaçtı; Bekçileri hasım sandım09:21 - Hükümet düğmeye bastı, indirimli kentsel dönüşüm kredisinin detayları09:10 - İçişleri: Kısıtlamada 39.604 kişiye adli ve idari işlem yapıldı09:04 - Kredi kullandırım ücreti sınırı artırıldı09:01 - HES zorunlu olsun, bütün işyerleri açılsın
08:59 - Altın haftaya yükselişle başladı08:54 - Borç yapılandırmasında süre bugün doluyor08:51 - Darbeye katılmayan 10 bin kişi soruşturuluyor08:41 - 'Acılı çiğ köfte' nedeniyle çalışanı darbeden müşteri serbest bırakıldı08:36 - Şanlıurfalı kuyumcuya aşk tuzağı
08:31 - Ödemeleri düzenleyen zam kararnamesi hala çıkmadı!
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam