1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Adliyeye gitmeden 13 bin kişi para cezasına itiraz etti

Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) üzerinden adliyeye gitmeden idari para ve trafik cezalarına yapılan itirazların sayısı 13 bin 660'a ulaştı. Bu itirazların 8 bin 16'sı trafik cezalarına, 5 bin 644'ü de idari para cezalarına oldu.
10 Ağustos 2020 08:07
Yazdır
Adliyeye gitmeden 13 bin kişi para cezasına itiraz etti

ADALET Bakanlığı, 20 Aralık 2019'da UYAP üzerinden sunduğu "Avukat Portal" ve "Vatandaş Portal" uygulamalarında güncelleme yaparak idari para ve trafik cezalarına itiraz talepleri eklemişti. Uygulamanın başladığı 20 Aralık 2019'dan bugüne 13 bin 660 itiraz adliyeye gitmeden UYAP'ta "Avukat Portal" ve "Vatandaş Portal" üzerinden yapıldı.

NASIL İTİRAZ EDİLİYOR?

Hürriyet'ten Oya Armutçu'nun haberine göre: Kullanıcılar "Avukat Portal" veya "Vatandaş Portal"a elektronik ya da mobil imzayla giriş yaptıktan sonra "Trafik-İdari Para Cezalarına İtiraz" sekmesini seçerek "tevzi et" butonu ile açılan ekranlardan itirazın gönderileceği il ve adliye bilgilerini seçerek itiraz edebiliyor. Sistemde istenen bilgiler girildikten ve tevzi işlemi yapıldıktan sonra itiraz ilgili sulh ceza hakimliğinin ekranında görülüyor. Kullanıcılar açılan dosyayı daha sonra kendi portalı üzerinden görüntüleyebiliyor.

YENİ MOBİL UYGULAMALAR

Mobil ortamda bakanlıkça verilen hizmetlere de yenilerinin eklendiği bildirildi. Bakanlık mühendislerince yerli imkanlarla yeni mobil uygulamalar hayata geçirildi. Bakanlık arabulucu, uzlaştırmacı ve bilirkişilerin UYAP üzerinden elektronik ortamda yaptığı işleri daha rahat takip etmeleri için "Arabulucu Portal", "Bilirkişi Portal" ve "Uzlaştırmacı Portal" mobil uygulamalarını başlattı. Arabulucu, uzlaştırmacı ve bilirkişiler, İOS ve Android işletim sistemi bulunan cihazlarına uygulamayı ücretsiz indirip şifreyle giriş yapabilecek. Böylece, bu işlemler cep telefonu ve tabletten yapılabilecek.

TELEFON VE TABLETTEN TAKİP

"Arabuluculuk Mobil" ve "Uzlaştırmacı Mobil" uygulamaları sayesinde kullanıcılar kendilerine atanan dosyaları, dosya kapak bilgilerini telefondan görebilecek. Uygulama ile dosya kabul veya ret edilebilecek. Dosya geldiğinde bildirim alabilecek. Uygulamalar ile taraf bilgileri, dosyaya ait evraklar mobil cihazlara indirilebilecek. Her iki uygulamada kişisel bilgilerin güncellenmesi, ek süre, SEGBİS görüşme ve görevden çekilme taleplerinin yapılması için de çalışmalar devam ediyor.

BAKANLIK PERSONELİ YÜRÜTÜYOR

Bakanlık daha önce de yine kendi personeli tarafından geliştirilen Avukat Portal, Celse, Vatandaş Portal, e-Adalet, Kurum Portal, Bilirkişi Portal, Arabulucu Portal, Uzlaştırmacı Portal ve SMS Bilgi Sistemi gibi uygulamaları hayata geçirmişti. Bu uygulamaların güncellemesi ve güvenliğini de tamamen Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü personeli yapıyor.

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
18:06 - Koronavirüse yakalanan emekli başkomiser vefat etti18:02 - Siirt'te güvenlik korucusuna el yapımı patlayıcılı saldırı17:48 - Fransız haber sitesi Aleteia, 'Türkiye'nin uyanışını' yazdı17:37 - İYİ Parti kurultayına iki parti davet edilmedi17:29 - Bir doktor daha koronavirüse yenik düştü17:24 - Asker ve polis olan iki kardeş aynı düğünde evlendi
17:22 - MEB: Okul binalarına kimse alınamayacak17:04 - Kadın öğretmenlerden örnek davranış17:00 - ÖABT sona erdi... Soruları değerlendiriyoruz16:58 - Emekli polisin aracında 61 kilo 750 gram eroin bulundu16:57 - Dr. Bahadır Arıkan: Hastalık bitse de yorgunluk bitmiyor16:55 - 'Tarih'te olmayan bir kuşatma ile karşı karşıyayız'
16:53 - Kovid-19 yoğun bakım servisinde koronavirüsle savaştalar16:50 - Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi'nin ikinci oturumu sona erdi16:45 - Yunanistan Cumhurbaşkanı yine çizgiyi aştı16:36 - Diyarbakır annelerinin evlat nöbeti kararlılıkla devam ediyor16:25 - Bugün karantinaya alınan yerleşim yerleri
16:18 - 'Hizmet ihracatı' için desteklere ulaşmak artık daha kolay
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
MHP lideri Devlet Bahçeli, bir açıklama yaparak 'Türk Tabipler Birliği derhal kapatılmalı' dedi. Ne düşünüyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam