1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Gümüşhane Üniversitesi'nden kişiye özel akademik ilan

Gümüşhane Üniversitesinin öğretim görevlisi ilanında yer alan özel şartlar belirli bir adayı tarif ediyor!
21 Ekim 2020 14:05
+Aa- Yazdır
Gümüşhane Üniversitesi'nden kişiye özel akademik ilan

Gümüşhane Üniversitesi tarafından öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi kadrolarına dair akademik personel ilanı 19 Ekim 2020 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanmıştır.

Takipçilerimizden gelen bildirim üzerine ilanda yer alan bir öğretim görevlisi kadrosu için belirlenen özel şartların doğrudan belirli bir adayı tarif ettiği görülmektedir.

Söz konusu kadro Gümüşhane Meslek Yüksekokulu Tasarım Bölümü İç Tasarım Programında ilan edilmiş olup, başvuracak adaylarda; "SANAT TARİHİ LİSANS MEZUNU OLUP, SANAT TARİHİ ALANINDA TEZLİ YÜKSEK LİSANS YAPMIŞ OLMAK VE OSMANLICA VE AUTACAD SERTİFİKALARINA SAHİP OLMAK." özel şartı aranmaktadır.

Bugüne kadar yazdığımız yazılarda sıklıkla zikrettiğimiz üzere, öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi kadrolarında yer alan özel şartların bilimsel, nesnel ve denetlenebilir koşullar dışında belirli bir adayı tanımlaması ilgili mevzuata aykırıdır.

Üniversitenin İç Tasarım Programına Mimarlık, İç Mimarlık gibi bölümler yerine yalnızca Sanat Tarihi Bölümü mezunlarına imkan verdiğini sorgulamak yerine, Osmanlıca ve Autocad sertifikasına hangi ihtiyaca binaen gerek duyduğunu ortaya koymasını istemek daha doğru olur diye düşünüyoruz.

Örneğin, Sanat Tarihi mezunları öğrenimleri süresince Osmanlıca dersini almaktadır. Bu konuda lisans ve yüksek lisans eğitimi görerek yetkinliğini ispatlayan kişilerden ilave olarak sertifika istemek yanlış bir uygulamadır.

Öte yandan, Autocad eğitimi de genellikle mühendislik fakültelerinin birinci sınıfında okutulan bir derstir. İç Tasarım bölümüyle ilişkili olmakla birlikte, Osmanlıca bilen bir kişide ilave sertifika olarak istenmesi belirli bir kişiyi tarif ettiğini doğrular niteliktedir.

Bu açıklamalar doğrultusunda, ALES, yabancı dil, mezuniyet notu gibi ölçülebilir ve denetlenebilir koşullara göre akademik personel almak yerine, sertifika ile belirli kişilerin önünün açılıp büyük bir kesimin önünü kapatan ilanların son bulması ümidiyle konuyu Gümüşhane Üniversitesinin dikkatine sunuyoruz!

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
26 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
16:09 - AK Partili Çelik'ten, Akıncı Üssü davası kararına ilişkin değerlendirme16:05 - Binali Yıldırım: Aramıza nifak sokmaya çalışanlara geçit vermeyiz15:57 - Ekrem İmamoğlu, kendisini yuhalayan taksicilerin üzerine yürüdü15:55 - Düzce'de karantinada olması gereken kişi sokakta maskesiz yakalandı15:54 - Bilim Kurulu üyesi: Bu vaka sayılarını ben de görmüyordum15:46 - Bir kamu bankası 7/24 para transferine geçiş yaptı
15:41 - Diyanet, yüz yüze eğitimden vazgeçti15:35 - Kovid-19 nedeniyle bir hekim daha hayatını kaybetti15:29 - Adalet Bakanı: Türk yargısı darbeci hainlerden hesap sormaya devam ediyor15:28 - Karıştığı kaza öncesi radara giren lise öğretmeni hayatını kaybetti15:22 - Bakırköy Belediyesinde çalışan sendika üyelerinden toplu sözleşme protestosu15:21 - İstanbul'da, servis ücretlerinin bir kısmı ödenecek
15:18 - 'Spotify hack'lendi: 300 bin hesap ele geçirildi15:12 - PKK'nın 'cezaevi talimat trafiği'ni yönettiği avukatlar hakkında soruşturma15:09 - Bankacılık sektörünün mevduatı azaldı15:07 - Beşiktaş'ta denizde ceset bulundu15:05 - 'Yatırım, üretim ve ihracat önderliğinde büyümeye odaklandık'
15:03 - Kaymakamlık: Maden işçilerine müdahalede bazı güvenlik görevlilerimiz yaralandı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Bir kamu çalışanı olarak öğlen yemeği yiyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam