1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Erkeklerin çoğunda görülen prostat hastalığı yaşla birlikte artar

29 Aralık 2007 16:10
+Aa- Yazdır

Gaziantep Özel Sani Konukoğlu Hastanesi'nde halka açık konferanslar kapsamında Üroloji Uzmanı Dr. Hatem Kazımoğlu tarafından "Prostat Hastalıkları" anlatıldı.

Prostat hastalığının, erkeklerde en sık görülen rahatsızlıklardan biri olduğunu belirten Dr. Hatem Kazımoğlu, "İdrar yapmaya başlamakta zorlanma, idrar akımının etki ve hızında azalma, sık idrara gitme, idrar yaptıktan sonra mesanenin tam boşalmaması, damlama tarzında idrar yapma, kesik kesik işeme, çatallaşma, ani idrar hissi, gece idrara kalkma gibi belirtiler, prostat hastalığı ile ilgili olabilir ve hekim kontrolü gerektirir." dedi.

Prostat hastalığının erkeklerin yarısından çoğunu etkilediğini ve yaşla birlikte görülme sıklığının arttığını anlatan Dr. Kazımoğlu, şöyle devam etti: "Enfeksiyon, iyi huylu prostat büyümesi ve kanser, prostat için 3 tipik sorundur. Enfeksiyon durumunda prostat şişer ve hassaslaşır. Kaynak genelde bakteriyel enfeksiyondur. Bazen kaynak belirlenemez. 'Prostatit' denilen bu durum, genelde 20 - 40 yaş arası görülür. İyi huylu prostat büyümesi genelde BPH olarak bilinir. Tipik olarak prostat orta kısmında oluşur ve idrar yolunu daraltarak, idrar yapma sorununa yol açar. Genel olarak 50 yaş civarında başlar ve yaşla birlikte sıklığı artar."

Dr. Kazımoğlu, "Kanser ise genelde 50 yaşından sonra görülür ve yaşla birlikte görülme sıklığı artar. Prostat kanseri, dokuların anormal ve kontrolsüz büyümesi sonucu gelişir. BPH'dan farklı olarak genelde, genelde prostatın dış kısmında gelişir. Enfeksiyon ve iyi huylu büyüme, yaşam kalitesin, olumsuz etkilemekle birlikte, genellikle hayati tehdit oluşturmaz. Ancak prostat kanseri şu an erkeklerde en sık görülen kanserdir ve kanserden ölümlerin 2. en sık nedenidir. Bu nedenle de erken tanı önemlidir ve başarılı tedavi şansını arttırır." diye konuştu

Prostat hastalıklarının tedavisine de değinen Kazımoğlu, "Gelişen tedavi teknikleri ile prostat hastalıklarının tedavisi mümkündür. En iyi silah kişinin kendisidir. Erken evrede başarılı tedavi şansı arttırır. Bu nedenle 40 yaşından sonra düzenli prostat kontrolü önemlidir" şeklinde konuştu.

Aynı zamanda erkeklerde cinsel işlev bozukluklarına da değinen Kazımoğlu, erkeklerde cinsel sorunların bilinenden fazla olduğunu ancak birçok erkeğin hekime gitmekten kaçındığını söyledi.

Cinsel işlev bozukluklarının psikojenik nedenlerin yanında, aterosklerotik damar hastalıkları, hipertansiyon, şeker hastalığı, kan yağlarının yüksekliği, kalp hastalıkları, karaciğer hastalıkları, böbrek yetmezliği ve sigara kullanımı gibi organik nedenlere de bağlı olabileceğine değinen Kazımoğlu, "Kişinin kendisi kadar ailesi ve sosyal yaşamını etkileyen cinsel işlev bozukluklarının kişiye göre değişen tedavi yöntemleri mevcuttur ve hekime gitmekten çekinilmemelidir" dedi.

Konferans sonrası Dr. Hatem Kazımoğlu katılımcıların sorularını yanıtladı.

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
16:34 - Adalet Bakanlığının mobil uygulamaları adalete erişimi kolaylaştırıyor16:28 - 4 sınav için 'sınav merkezi tercihi' güncellemesi16:24 - Mustafa Sarıgül'ün icra kararına itirazı reddedildi16:18 - Buzlu yolda duramayan araç evin bahçesine böyle uçtu16:06 - Eski Kayseri savcısına FETÖ'den hapis cezası16:06 - Trendyol indirim kodu ile sevgililer günü indirimleri
16:03 - Aşılama böyle takip ediliyor: 70 bin personel görev alıyor15:56 - Bakan Selçuk, EBA Mobil Destek Aracında öğrencilerle buluştu15:54 - İcra müdürlüğü sınavında bir çok aday başvuruları kaçırdı15:53 - Ters dönmüş aracında ölü bulunan doktor son yolculuğuna uğurlandı15:50 - Taziyeye için geldiler, hiç vaka görülmeyen köye koronayı getirdiler15:41 - Esnafa, gelir kaybı destekleri ödenmeye başladı
15:41 - Survivor yarışmacılarının haftalık kazancı ortaya çıktı!15:40 - Kastamonu'da bir köy karantinaya alındı15:37 - Trafik polisleri, araçların kaymaması için caddeyi kardan temizledi15:33 - Sivas Tasarım ve Beceri Merkezi öğrencileri uluslararası başarı kazandı15:30 - 56 üniversite yüksek lisans ve doktora ilanına çıktı
15:30 - AK Partili Akbaşoğlu: Hayvan hakları ile ilgili çalışmalar yapıldı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam