1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Türkiye AB'den vaat değil, artık eylem bekliyor

Ankara, 4 konuda somut adım atılmasını istiyor: Gümrük Birliği Anlaşması güncellensin, göçmen mutabakatı revize edilsin, Türk vatandaşlarına vize serbestisi getirilsin ve tam üyelik müzakereleri yeniden başlasın
23 Haziran 2021 07:05
+Aa- Yazdır
Türkiye AB'den vaat değil, artık eylem bekliyor

AB ülkelerinin liderleri, yoğun gündemle bugün Lüksemburg'da bir araya gelecek. Koronavirüs tedbirleri ve seyahatler, Brexit sonrası İngiltere ile yapılan anlaşmanın uygulanması, Rusya ile ilişkiler, Belarus'a yaptırımlar, Ukrayna, Doğu Akdeniz, Suriye ve Libya konularının ele alınacağı zirvede, liderin gündeminde Türkiye ile ilişkiler de olacak.

4 KONUDA SOMUT ADIM

AB tarafı uzun süre gergin seyreden ilişkilerin olumlu bir yola girdiğini ve bunun devam etmesini istediklerini belirtirken, Ankara 4 konuda somut adım atılmasını istiyor.

Gümrük Birliği'nin güncellenmesi için Ankara'yla teknik diyaloğunu artıran AB, bundan sonraki süreçte atılması gereken adımları netleştirmek istiyor. Ankara da bu konuda bir an önce somut adımların atılmasını bekliyor. AB liderlerinin, bugünkü zirvede Gümrük Birliği'nin tarım, hizmetler, ihaleler gibi alanları içerecek şekilde genişletilmesi için Türkiye ile resmi müzakerelerin başlatılacağı yönünde mesajlar vermesi öngörülüyor.

Türkiye ve AB, 18 Mart 2016'da Suriyeli göçmenlerin Avrupa'ya geçişlerinin önlenmesi mutabakat sağlamışlardı. 18 Mart mutabakat olarak bilinen bu anlaşmanın revize edilmesi de Ankara'nın talepleri arasında.

Brüksel, Ankara'nın "diyalog" çağrısına "evet" dedi. Bu ay sonunda gerçekleşecek AB-Türkiye Üçlü Zirvesi için hazırlıklar başlarken, ajandada yoğun bir diplomasi trafiği gözüküyor.

VİZE SERBESTİSİ

Türkiye'nin AB'den bir diğer beklentisi ise Türk vatandaşlarının kısa dönem Schengen bölgesine vizesiz ziyaretini sağlayacak prosedürler konusunda esneklik gösterilmesi. AB bu konuda adım atabilmesi için Türkiye'nin aralarında "Terörle Mücadele Kanunu'nun yenilenmesi" de olan tüm kriterleri yerine getirmesi konusunda ısrarcı. Türkiye, bugüne kadar 72 kriterden 65'ini yerine getirirken, kalan kriter üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

AB, Türkiye ile tam üyelik müzakerelerini bir süredir askıya alırken, Ankara ise tam üyelik müzakerelerinin yeniden başlaması ve fasılların açılması için yeni bir sürecin başlamasını istiyor.

SELÇUK BÖKE

Türkiye
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
9 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
10:30 - EGM'den sanal ortamdaki bilgi kirliliği ile ilgili uyarı10:19 - Trafik polisliğine özenen çocuğa uygulama noktasında 'temsili görev'10:18 - Erzincan'da yolcu otobüsü tıra çarptı: 26 yaralı10:17 - Borsa güne yükselişle başladı10:14 - Maden ocağı sahasında su birikintisine giren 5 yaşındaki çocuk öldü10:14 - Tarım ilacını vitamin zannederek ekmeğe damlatıp yiyen yaşlı çift öldü
10:12 - Aydın'ın Karacasu ilçesindeki orman yangınına müdahale sürüyor10:10 - Dolar güne yükselişle başladı10:09 - 24 saat para göndermede limit 2 bin liraya yükseltildi10:08 - Oyuncu İbrahim Çelikkol hortumla alevlerin içinde10:04 - 2021 Kaymakamlık sınav sonuçları açıklandı09:45 - 19 yıl hapis cezasıyla aranan hükümlü, televizyon izlerken yakalandı
09:45 - 5 kamu kurumu toplamda 187 personel almak için ilana çıktı09:44 - Restoranda çıkan tartışma kanlı bitti: 1 ölü 1 yaralı09:41 - 15 yaşındaki kız, kendisine baskı kurduğu için sağlıkçı babasını öldürmüş09:35 - Bakan Pakdemirli: Son ateş sönene kadar yılmadan devam09:31 - Tiktok fenomenleriyle bir kişi arasında taciz kavgası
09:30 - Kurumlar arasındaki giyim yardımı dengesizliği nasıl çözülecek?
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Türkiye'nin yangınla mücadelesini nasıl buluyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam