1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Milli Eğitim Bakanlığı'na Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticiliklerinin Atama ve Yer Değiştirmelerine İlişkin Yönetmelikte değişiklik yapıldı.

11 Ocak 2004 17:32
+Aa- Yazdır
Milli Eğitim Bakanlığı'na Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticiliklerinin Atama ve Yer Değiştirmelerine İlişkin Yönetmelikte değişiklik yapıldı.

Bugünkü Resmi Gazete'de geçici 2 maddeden oluşan toplam 34 maddelik, Milli Eğitim Bakanlığı'na Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticiliklerinin Atama ve Yer Değiştirmelerine ilişkin yönetmelik yayımlanarak yürürlüğe girdi. Eski yönetmeliğe göre okul müdürünün inisiyatifi doğrultusunda sınav yapılmadan seçilen okul baş müdür muavini ve yardımcılıkları, yeni yönetmelik çerçevesinde bundan sonra sınavla seçilecek. Bu sınava, aday öğretmenliği kalkmış, 2 yıllık öğretmenlik hizmetinde bulunan tüm öğretmenler başvurabilecek. Adaylar, sınavdan aldıkları puanlara ve yapacakları tercihlere göre A tipi, B tipi ve C tipi okullara müdür yardımcılığı görevlerine atanacaklar.

Eski yönetmeliğe göre ortaöğretim kurumları müdürlükleri için yapılan sınav şartı kaldırıldı. Okul müdürleri performans kriterleri çerçevesinde 'mülakatla' belirlenecek. Bakanlık, Fen Lisesi, Anadolu Lisesi ve Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) Müdürlükleri hariç diğer lise ve dengi okul müdürlerini atama yetkisini, il milli eğitim müdürlüklerine devretti. Oluşturulacak komisyonla İl Milli Eğitim Müdürü tarafından Vali onayı ile atanacak olan okul müdürlüğü için adaylarda bazı şartlar aranacak. Adaylar mülakata tabi tutulacaklar. Mülakata seçilecek olan adaylarda bir üst amirin değerlendirmesi, sicil, hizmet yılı, başarı ölçütleri (Takdirname, teşekkür), ödül, ceza ve doktora ve yüksek lisans gibi performans kriterlerine göre puanlama sistemine tabii tutulacaklar. Puanlamaya göre okul müdürlüğü için başvuran okul müdür yardımcıları arasından en yüksek puana sahip 5 aday, mülakat için çağrılacak. Yapılan mülakatta aday, tercihine göre A tipi, B tipi ve C tipi okullara 'okul müdürü' olarak asaleten atanacaklar.

Bakanlık önceki yıllarda okul müdürlüğü için yapılan sınavı kazanan okul müdürü adaylarının haklarını da saklı tuttu. Yeni yönetmeliğe ek madde koyarak ''Ellerindeki sertifikanın geçerlilik süresi çerçevesinde atamaları yapalacak'' dendi. 5 yıl geçerlilik süresi bulunan sertifikalı okul müdürlerinin atamaları mağdura yol açmadan böylece yapılmış olacak. Böylece daha önce lise ve dengi okullara atanmak üzere bekleyen müdür adayları atanmış olacaklar.

'Okul müdürlüğüne geçişte belli dönemlerde, okul tiplerine göre müdür yardımcısı olarak da görev yapmış olması şartı aranacak. Okul müdür yardımcılıkları yeni yönetmelikte 'sabit kadro' olarak tanımlanıyor. Böylece norm kadro sayısının yeniden belirlenmesi durumunda müdür yardımcılığı görevi düşen yönetici, okulunda yönetici olarak kalabilecek. Okul müdür yardımcıları ayrıca görev yaptıkları ildeki diğer okullara müdür yardımcısı sıfatı ile geçişleri serbestleştirildi. Vekil olarak okul müdürlüğü görevinde bulunan yöneticiler, ''Bu yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte eğitim kurumlarında yönetici olarak görev yapanlar, bu yönetmelik ile belirlenen esaslara uygun olup olmadığına bakılmaksızın görevlerine devam ederler'' yönetmelikte geçici 1. maddesiyle yerlerinde kalarak bir değişikliğe uğramayacak.

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
16:52 - Sopayla eşini darp etti, adli kontrolle serbest kaldı16:37 - Osmaniye'de görülen toplu balık ölümleri nedeniyle inceleme başlatıldı16:32 - Avrupa İlaç Ajansı: AB'de kullanılan aşılar Hindistan varyantına karşı etkili görünüyor16:24 - Prof. Ceyhan'dan 'Favipiravir' ilacı açıklaması16:21 - Hiç vaka görülmeyen köyde Cuma namazında virüs kapan 6 kişi öldü16:00 - Koronavirüsle birlikte doktor ziyaretinde 'online' dönem
15:55 - Diyanet Bayram Gazetesi yayın hayatına başladı15:55 - Kız arkadaşının ailesi evlenmelerine izin vermeyince 212 kilo verdi15:53 - MİT'in Gara'da operasyonunda 2 terörist etkisiz hale getirildi15:42 - Die Welt muhabiri Yücel'in 2 yıla kadar hapsi istendi15:40 - Çanakkale'de atık toplama merkezinde yangın15:25 - Kısıtlamada, bekçilere saldırdığı suçlamasıyla 9 kişi yakalandı
15:20 - İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda şehit sayısı 53'e yükseldi15:18 - Binali Yıldırım'dan İsrail'in saldırılarına ses çıkarmayan ülkelere tepki15:08 - Bakan Koca Hemşireler Günü'nü yayınladığı video mesajla kutladı14:55 - Otomobille çarptığı çocuğun ölümüne neden olan ehliyetsiz sürücü tutuklandı14:45 - Yabancıya konut satışı 4 ayda yüzde 19 arttı
14:28 - TBMM İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarıyla ilgili çalışma başlattı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Koronavirüs konusunda ne kadar endişelisiniz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam