1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Danıştay: Yönetmelikte olmayan kısıtlama, kılavuzla konulamaz

Danıştay İDDK, kanun ve yönetmeliklerle sınırlama getirilmeyen bir konuda, kılavuzla sınırlama getirilemeyeceğine karar verdi
26 Ocak 2015 15:05
+Aa- Yazdır
Danıştay: Yönetmelikte olmayan kısıtlama, kılavuzla konulamaz

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, KPSS kılavuzlarıyla ilgili önemli bir karar verdi.

Dava konu olay, sözleşmeli öğretmen iken görevinden ayrılanlara bir yıl süreyle kadrolu öğretmenlik kadrolarına başvurmamasını düzenleyen kılavuz hükmüyle ilgilidir. Günümüzde sözleşmeli öğretmen alımı yapılmamaktadır. Ancak karar sonucu, bundan sonraki tüm personel alım kılavuzlarını etkileyecek derecede önemlidir.

Danıştay İDDK şu hükümlere dikkat çekmiştir:

Anayasa 124: Başbakanlık, bakanlıklar ve kamu tüzel kişileri, kendi görev alanlarını ilgilendiren kanun ve tüzüklerin uygulanmasını sağlamak üzere ve bunlara aykırı olmamak şartıyla, yönetmelikler çıkarabilirler. Hangi yönetmeliklerin Resmi Gazetede yayımlanacağı kanunda belirtilir.
657 sayılı Kanunun 48. maddesi: Memuriyete girişte genel ve özel şartlar bu maddede yer almıştır.
3011 sayılı Resmi Gazetede Yayımlanacak Yönetmelikler Hakkında Kanun: Kamu personeline ait genel nitelikteki yönetmelikler Resmi Gazetede yayımlanır.
Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar Hakkındaki Yönetmelik: KPSS'ye dair genel düzenleyici işlemler bu yönetmeliklerde yer almaktadır.

Danıştay bu hükümlere yer verdikten sonra, kanun ve yönetmeliklerde getirilmeyen bir sınırlamanın Kılavuzla getirilmeyeceğini belirtmiştir. İdari Dava Daireleri Kurulu, bu kararında ayrıca, askerliğini yapmamış olanların memur kadrolarına başvuramayacağına dair düzenlemeye dikkat çekmiştir. Kılavuzlarda yer alan söz konusu askerlik düzenlemesi, kanunun tanıdığı 3 hakkın sınırlanması nedeniyle iptal edilmiştir. Danıştay kararı için tıklayınız.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, yönetmeliğe göre bir alt hukuk normu olan kılavuzla sınırlamalar getirilmiş olmasını, oybirliğiyle iptal etmiştir. Gerekçeler dışında, karara hiçbir üyenin esastan muhalif olmaması oldukça dikkat çekicidir.

Danıştay'ın bu kararı, kanun ve yönetmeliklerde yer almayan bir sınırlamanın kılavuzlara konulamaması yönüyle oldukça önemlidir.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu
Esas no: 2011/237
Karar no: 2013/4436

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 2
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
16:02 - Cinayet sanığı öğretmen: Ayağına ateş ettim, kafasına gelmiş15:59 - Kısıtlamaya rağmen eğlence! Canlı yayın yapınca yakalandılar15:46 - Ankara'da, 900 kişinin evsiz kaldığı mahallede 'kira artışı' tepkisi15:42 - DEAŞ'ın bombacısı yakalandı15:33 - İki ilden yeni karantina haberleri geldi15:24 - Türk hekimin geliştirdiği üç cerrahi tedavi yöntemi tıp literatürüne girdi
15:13 - Borsa İstanbul'dan yatırımcılara sosyal medya uyarısı15:06 - Diyanet açıkladı: Orucu bozan ve bozmayan tedaviler15:02 - Özel Kuvvetler'in paraşütle sızma atlayışı kamerada14:56 - Kabine toplantısı öncesi 'tam kapanma' iddiası14:54 - Reuters'a konuşan hükümet yetkilisinden yeni kısıtlama sinyali14:50 - Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan ramazan ayı mesajı
14:45 - Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı sonuçları açıklandı14:40 - MEB Tasarım Beceri Atölyesi Rehberini yayımladı14:33 - Van Gölü'nün uzaydan fotoğrafı yarışmasında, NASA'nın sitesi çöktü14:30 - Youtuber grubu üyelerine bahis ve kumar sitesi reklamı yapmaktan hapis14:25 - Öğrencilerin tasarladığı NEKES, TÜBİTAK yarışmasına katılacak
14:22 - Uzmanlardan ramazanda 'su tüketimini ihmal etmeyin' uyarısı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam