1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Bütçe kanunu yayımlanmadan önce Üniversitelerin idari personel ihtiyacına dair öneri

Bütçeye herhangi bir yük getirmeyen "Üniversitelerarası Nakil"ler merkezi yönetim bütçe kanununa tabi atamalardan istisna tutulmalı
11 Kasım 2016 00:02
Yazdır
Bütçe kanunu yayımlanmadan önce Üniversitelerin idari personel ihtiyacına dair öneri

Üniversitelerin idari personel ihtiyacı ile ilgili kapsamlı bir yazıyı sizlerle 08 Ekim 2016 tarihli haberimizde paylaşmıştık.

Söz konusu haberde özetle, son iki yılda üniversitelere dağıtılan serbest memur atama izinlerinin yarı yarıya azaldığını, ayrılan memurun %50 nispetinde atama izni hakkına yönelik uygulamanın da 2014 yılında kaldırıldığını ve bu durumun özellikle kurumsallaşmasını henüz tamamlayamayan yeni üniversitelerde personel ihtiyacını had safhaya çıkarttığını söylemiştik.

Bu tespitlerimizden sonra, Maliye Bakanlığı tarafından Meclise sevkedilen "2017 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı"nın ekinde yer alan "İ Cetveli"nin "Kamu Görevlilerine İlişkin Toplam Atama Sayısı Sınır"larını incelediğimizde şu hüküm yer almaktadır :

"Açıktan veya nakil suretiyle; 78 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 5 inci maddesinin birinci fıkrası kapsamında öğretim üyeleri hariç olmak üzere boş öğretim elemanı kadrolarına 4000, 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 7 nci maddesinin birinci fıkrası kapsamında serbest memur kadrolarına 5000 olmak üzere, yapılabilecek toplam atama sayısı sınırı 9000 adettir. Ayrıca, yükseköğretim kurumlarının boş öğretim elemanı kadrolarına 2016 yılında emeklilik, ölüm, istifa, nakil eğitimin tamamlanması veya başarısızlık sonucu kurumlarından ayrılan araştırma görevlisi sayısı kadar daha açıktan veya nakil suretiyle atama yapılabilir."

2017 yılında serbest memur kadroları için belirlenen 5000 atama izninin 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununa ekli listelerde yer alan genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri, özel bütçe kapsamındaki 111 devlet üniversitesi ile çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılacağını düşündüğümüzde; üniversiteleri önümüzdeki yılda personel ihtiyacı bakımından çok zor günler bekliyor.

Tamamen tahmini olmakla birlikte 5000 atama izninden yaklaşık 750-1000 civarında bir kadronun üniversitelere dağıtılacağını değerlendirdiğimizde; üniversitelerin 2017 yılında açıktan veya nakil atama yolu ile en düşük 3, en fazla 10 gibi bir rakamda olmak üzere memur atama hakkına sahip olacağı görülüyor.

Özellikle, üniversitelerin artmasına paralel olarak yeni kurulan birçok akademik birimin (fakülte, yüksekokul, enstitü, uygulama ve araştırma merkezleri) idari işlemlerinin yürütülmesinde memurların önemi büyüktür. Ayrıca, sağlık hizmeti sunan üniversitelerde yardımcı sağlık elemanı temini noktasında da yaşananlar herkesin malumu.

Bu nedenle, özellikle YÖK'ün ve diğer ilgili kurumların üniversitelerin eleman ihtiyacına farklı bir çözüm yolu getirmeleri gerekiyor.

Bizim naçizane önerimiz, "devlet üniversitelerinin birbirleri arasında NAKLEN yapacakları idari personel atamalarının bütçe kanununda belirtilen sınırlamaya tabi olmamasıdır". Nasıl ki, Milli Eğitim Bakanlığının merkez teşkilatında görev yapan memurun herhangi bir İl Müdürlüğüne naklen atanması bütçeye ilave bir yük getirmiyorsa, bir devlet üniversitesinden başka bir devlet üniversitesine atanan memur da bütçeye ekstra bir maliyet getirmemektedir. Devletin sağ cebinden çıkan para biraz da sol cebinden çıkabilir.

Bu açıdan, 2017 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununun görüşülmeye başlandığını şu günlerde, üniversiteler personel ihtiyacının önerimiz doğrultusunda yeniden ele alınması, konunun paydaşları (Devlet Personel Başkanlığı, Maliye Bakanlığı, YÖK ve Üniversiteler) tarafından gerekiyorsa farklı modeller üzerinden çalışmalar yapılmasının önümüzdeki yıllar için faydalı olacağını düşünüyoruz...

Yavuz Selim KAPLAN

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 5 48
18 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
11:47 - Bahçeli'den Davutoğlu ve Babacan'a tepki11:30 - Gram altın 457 lira seviyelerinde11:26 - Gayri hukuki adımlar Yunanistan'a adaları ve Kıbrıs'ı kaybettirebilir11:22 - Hem asistan hekimini hem de onun çocuğunu dünyaya getirdi11:20 - Rusya'dan yeni açıklama: Aşı 2 hafta içinde hazır olacak11:20 - FETÖ'nün okullarında öğretmenlik yapan sanığa 6 yıl 3 ay hapis cezası
11:19 - Konyalı öğretmen yazdığı kitabın geliriyle doğudaki köy okullarını onardı11:19 - İskenderun'daki uluslararası liman, Lübnan'a destek için hazır11:17 - Tüketici sorunları arabulucuyla 28 günde çözümlenecek11:09 - Erbakan Hoca'nın kardeşi Kemalettin Erbakan vefat etti11:01 - Düğününü iptal edene tarih uyarısı: Paranızın tamamını geri alabilirsiniz11:00 - MEB, bu kez il/ilçe emri uygulaması yapıp yapmayacağını açıklamalıdır
10:48 - Bakan Soylu: 1448 personelimizle Yıldırım-5 Operasyonu başlatıldı10:34 - Düşüşle güne başlayan dolar, yeniden yükseliş trendinde10:34 - Tarımsal araştırma enstitülerinin bahtsızlığı son bulacak mı?10:27 - Apple armut logosuna savaş açtı: 5 çalışanlı şirkete logo davası10:23 - Dışişlerinden Türk azınlığa ait okulları kapatan Yunanistan'a tepki
10:21 - Borsa, güne yükselişle başladı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam