1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Memurlar, kısmi borçlanma yapabilir mi?

Genel olarak memurlar Sosyal Güvenlik Kurumundan hizmet satın almalarındaki düşüncelerinin emeklilik için gereken şartlardan hem hizmet şartı hem de emeklilik yaş grubunun daha önce tamamlanmasını sağlayıp sağlamadığına bakar ve bunun için detaylı inceleme yaparak borçlanma yapıp yapmayacaklarına karar verirler.
30 Mayıs 2020 15:05
Yazdır
Memurlar, kısmi borçlanma yapabilir mi?

Borçlanma yapılacak sürelerin kapsamı, hem 5434 e, hem de 5510 a tabi memurlar için 2008 yılı Ekim ayından sonra 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu Madde 41 hükmünde bulunur.

Çoğunluk olarak talep edilen borçlanma süreleri, askerlik ve yedek subay okulunda geçen süreler, aylıksız izinde geçen süreler olmaktadır.

Peki memurlar bu şekilde geçen sürelerin hizmet olarak sayılması için tamamını borçlanmak zorunda mıdırlar?

Genel olarak memurlar borçlanma yapacakları yani Sosyal Güvenlik Kurumuna para ödeyerek hizmet kazanacakları bu sürelerin, emeklilik için gereken hizmet yıllarını ve daha erken yaş gruplarını tamamlamak için borçlanma yaparlar. Yani 8 Eylül 1999 öncesi göreve başlamış olanlardan kadınlar için 20, erkekler için 25 hizmet yıllarını ve kademelendirilmiş yaş gruplarını daha önce tamamlamak için yaparlar.

8 Eyül 1999 sonrası göreve başlamış olanlar için kadın ve erkek her ikisi içinde 25 yıl hizmet gerekir, Yaş olarak da kadın 58 yaş grubunu, erkek de 60 yaş grubunu tamamlaması gerekir.

Borçlanmaya ilişkin hükümlerde, bu sürelerin tamamını borçlanılması zorunludur şeklinde bağlayıcı bir hüküm yoktur. Burada kişilerin talebine bırakılmış bir düzenleme mevcuttur. Kişiler kendi yapacakları hesaplamalar sonucunda veya çalıştıkları kurumlardan alacakları bilgilere göre askerlik, aylıksız izin vb. gibi sürelerinin tamamını değil de işlerine yarayacak kadar olan sürelerini borçlanabilirler.

Sonuç değerlendirmemiz/tavsiyemiz; Borçlanmayı düşündükleri süreler kişilere bir avantaj sağlıyorsa, yani emeklilik yaş grubunu daha erkene çekmeyi sağlıyorsa borçlanmaları, yok hiçbir avantaj sağlamıyor, sadece hizmet süresini artırıyorsa bu borçlanma sadece emekli aylık oranının artmasına az bir katkı sağlayacağından borçlanmanın bir faydasının olmayacağını söyleyebiliriz.

İkinci bir durum olarak da borçlanma yapacakları tutar ile bu borçlanma yaptıkları sürelere karşılık alacakları emekli ikramiyesi tutarları aynı orantıda olmayacağından (borçlanma yaptıkları süre için daha fazla para ödeyecek, ancak borçlanma yaptıkları süreler için ödedikleri tutar kadar emekli ikramiyesi alamayacaklardır) şayet emeklilik hakkını daha önce kazanmaları kendi işlerine yaradığında borçlanma yapmalarını tavsiye edebiliriz.

Ayrıca, borçlanmayı düşünenlerden sadece 8 Eylül 1999 sonrası göreve başlamış olanlar her durumda kadın ise 58, erkek ise 60 yaşını tamamlamış olmaları koşulu ile emekli olabileceklerinden, sadece hizmet yılını daha önce tamamlayıp yaşı beklemek için istifa edenlerin tercih edecekleri bir yöntem olabileceğini de değerlendirmekteyiz.

Örnek olarak; 8 Eylül 1999 tarihinden önce işçi, esnaf, memurluk gibi hiçbir surette çalışması bulunmayanların bu tarihten önce geçen askerlik sürelerini borçlanmalarının emeklilik yaş gruplarına bir fayda sağlamayacağını, sadece emeklilik hizmet süresine ilave edileceğini belirtebiliriz. Bir ziyaretçimizin durumundan örnek olarak, 2000 tarihinde memur olan kişi 1999 tarihinde biten askerlik süresini borçlanırsa bu kişinin emeklilik yaş grubu her durumda 60 yaş grubu olur, daha erken emeklilik yaş grubu olmaz.

5434 e tabi memurların borçlanma tutarının bulunmasında 5434 sayılı Kanun Ek Madde 31 hükmü uygulanır ve bu hüküm gereği memurların emekli keseneklerine esas aylık hesabında esas alınan unsurlar, yani derece, kademe, gösterge, ek gösterge, kıdem aylığı, taban aylığı, tazminat oranı, memur maaş katsayısı gibi Sosyal Güvenlik Kurumu prim kesintisinde esas alınan brüt tutar üzerinden hesaplanır. Bunun için memurlar şayet borçlanma yapacaklarsa ne kadar para ödeyeceklerini ve borçlanma yaptıklarında emeklilik yaş gruplarına bir avantaj sağlayıp sağlamayacağını Sosyal Güvenlik Kurumundan öğrenmelerini tavsiye edebiliriz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
20:42 - Meclis'te 'sanki FETÖ'nün ruhu dolaşıyor' tartışması20:37 - HSK, bölge idari ve adli mahkemelerin müstemir yetkilerini ilan etti20:28 - Su ürünleri mühendisi saldırıyı gördüğü için öldürülmüş20:24 - 2020 yılı İlçe Müftülüğü Sınav yeri ve tarihi açıklandı20:23 - Noterlerde kredi kartıyla yapılan işlem hacmi 150 milyon liraya yaklaştı20:01 - Maske uyarısı yapan polise mukavemet eden 5 kişi gözaltında
19:58 - Drift yapan sürücüyü durdurmak isteyen bekçi yaralandı19:47 - Bakan Kurum'dan önemli bisiklet yolu açıklaması18:46 - 2020 e-YDS İngilizce sonuçları açıklandı18:43 - Karın şişkinliği şikayetiyle gitti! Tümör çıktı18:39 - TBMM'den Yılmaz Özdil hakkında suç duyurusu18:38 - Hasar gören yolcu uçağı, hurdalıkta alıcı bekliyor
18:35 - Fahrettin Koca, tedavi gören hastaları ziyaret etti18:34 - İcra yoluyla alınan çocuklar, yeniden anneye verildi18:27 - Aydın'da sıcak hava etkili olmaya devam ediyor17:56 - Rum lider yine haddini aştı: 'Türkiye'yi durdurun' dedi17:49 - Erdoğan: Enflasyonu, tek haneli rakamlara düşürmekte kararlıyız
17:42 - Trafikte korku dolu anlar! Tartıştığı kişiye silah çekti
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Çoklu baro kanun teklifi hakkında ne düşünüyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam