1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

RTÜK Başkanı konuştu: Önemli değişiklikler geliyor

RTÜK Başkanı Şahin ağır bir algı operasyonu ile mücadele ettiklerini söyledi: Muhalif bilinen kanallar görüşülürken bazı üyelerimiz adeta sevgi pıtırcığı oluyor. Bazı televizyonlar söz konusu olduğunda ise hakkı, hukuku unutup kaplan kesiliyorlar
18 Ekim 2020 08:33
+Aa- Yazdır
RTÜK Başkanı konuştu: Önemli değişiklikler geliyor

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, kuruma karşı algı operasyonlarından, kanallara kesilen cezalara kadar gündeme ilişkin konularla ilgili SABAH'ın sorularını yanıtladı. Şahin'in konuşmalarından satırbaşları şöyle:

RTÜK, siyasi saiklerle hareket edilerek ve sistematik olarak bazı çevrelerce yıpratılmaya çalışılıyor. Üyelerimizin birkaçı, muhalif olarak bilinen bazı kanalların raporları kurul gündemine gelince hakkaniyetten bahsederek adeta sevgi pıtırcığı olurken, bazı televizyonlar söz konusu olduğunda hakkı, hukuku unutarak kaplan kesiliyorlar.

Toplumun milli ve manevi değerlerini hiçe sayanlara, çocukların ve gençlerimizin fiziksel ve ahlaki gelişimine zarar verenlere, halk sağlığıyla oynayarak sahte ürün pazarlayanlara, kısacası vatandaşlarımızı kandıranlara ceza veriyoruz. Haksız yere hiçbir yayıncı kuruluşa ceza vermedik.

OYUNLARINI GÖRÜYORUZ

Bir muhalefet milletvekili, kurumun bütçe raporundan cımbızladığı bölümü alıp algı operasyonu için yalan haber yaptırıyor. Yok, efendim RTÜK, kimlere 700 bin TL bağış yaptı? Yok efendim, RTÜK üyelerine ödediği yurt dışı yolluklarıyla devleti şu kadar zarara uğrattı! Üzerimize oynayan muhalefet siyasetçilerinin oyunlarını görüyoruz. Gereken cevabı hemen veriyoruz. Ama çamur at izi kalsın anlayışı hız kesmiyor.

(Makam odasını özel tasarım mobilyalarla döşüyor iddiaları) Bahse konu art niyetli haberlerde geçtiği gibi ayrılan bütçe sadece RTÜK Başkanlık makamı için kullanılmadı. Ödenek, 9 katlı binadaki üst kurul toplantı salonu, personel, idari, teknik büroların yer aldığı binanın tamamı için harcandı. Ankara'daki kararların alındığı toplantı salonu ile bütün üyelerin kullandıkları makam odalarının mobilyaları 21 yıllık.

ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER GELİYOR

(Yeni RTÜK Kanunu) Kanunla ilgili bir çalışmamız var. Yayıncılarımızla alakalı, onları da memnun edecek önemli değişiklikler getiriyoruz. Uzun süredir sektörün gerek toplantılarda gerek görüşmelerimizde bize özellikle ifade ettiği sıkıntılarını çözme yönünde önemli bir rol üstleneceğini düşünüyoruz.

Ceza sistemi en son müracaat ettiğimiz konudur. Biz önce iletişimle sorunların çözülmesinden yanayız, öyle de yapıyoruz. Gençlerin dijital ortamlara kayması kaçınılmaz bir sonuç. Ama bu noktada geleneksel medyayı çok önemsediğimden ve etkisinin azalmasını istemediğimden geleneksel medyayı el üstünde tutmak taraftarıyım.

TÜRKİYE ZORDA KALSIN İSTİYORLAR

Son günlerin konusu Spotify. RTÜK, görevinin gereğini yaptı. Kuruluşun yurt dışındaki merkezine ulaşılarak gerekli yazışmaları gerçekleştirdi. Türkiye gibi genç nüfusa sahip bir ülkeden büyük paralar kazanan platform hemen bizimle temasa geçti. Lisans süreci başladı. Birtakım çevreler Netflix gelmesin, Foxplay gelmesin, Amazon gelmesin, Spotify gelmesin, Türkiye zor durumda kalsın istiyorlar. Netflix ile ilişkilerimiz iyi. Son dönemde bütün uyarılarımızı dikkate aldılar. Bizim, onlardan milli ve manevi değerlerimize saygı beklememiz, milli güvenliğe ilişkin taleplerimizin olması doğaldır.

PROGRAM KALDIRMAYLA İSTENİLEN SONUCA ULAŞILAMAZ

(EVLİLİK programlarını kaldırmasaydık dediğiniz oldu mu?) Evlilik programlarının kaldırılmasından ziyade ıslah edilmesi, yeni bir formatla elden geçirilmesinden yanaydım. Daha çok kadınların izlediğinden hareketle evlilik programlarının içeriklerine, izleyen kitlenin eğitimi ve gelişimiyle ilgili ilaveler yapılması gerektiğini düşünenlerdenim. Çözüm, içeriklerinin düzenlenmesidir. Program kaldırmayla istenilen sonuca ulaşılamaz.

BURAK ÇELİK

Sabah
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
13 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
04:33 - İstanbul'da DHKP-C operasyonu: Çok sayıda gözaltı var04:32 - RTÜK Başkanı Şahin'den Tele 1 açıklaması00:45 - Adana'da hava destekli 2 bin 20 polisle huzur uygulaması00:16 - İletişim Başkanı Altun, Emile Zola'nın mektubu ile seslendi! 'İtham ediyorum'00:14 - TBMM Başkanı Şentop'tan Cumhuriyet Bayramı mesajı00:10 - Kuveyt'te kampanya: Fransız ürünleri yerine Türk ürünlerini kullanın
00:04 - İlanda, hem ilgisiz bölümler hem de belirli bir adayı tarif eden belgeler var00:02 - 29 Ekim 2020'den önemli gündem başlıkları23:52 - Ekonomistler, parasal sıkılaştırmanın devamını bekliyor23:42 - Ekonomiye güven 6 aydır yükseliyor23:31 - Göksu travertenleri Giresun'un Pamukkale'si olacak23:24 - Savunmada yerlilik artacak, daha çok istihdam sağlanacak
23:22 - Kırsalda 'mobil haberleşme' seferberliği23:20 - Memur ve işçiler faizsiz ev ve araç alma sistemini sevdi23:04 - Almanya, başta restoranlar olmak üzere işletmeler yeniden kapanıyor22:48 - Okulun atölyesinde elektrikli motosiklet yaptı22:44 - Polis memuru tartıştığı komşusunu tabancayla vurdu
22:40 - İYİ Partili belediye binasına MHP bayrağı asıldı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Amaçtan uzaklaşıldığı için, MEB tarafından, Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında yapılan değişiklikleri onaylıyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam