1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Devlet okulunda Akşam Lisesi

06 Temmuz 2011 00:12
Yazdır

Son yıllarda hızla artan Özel Akşam Liseleri; Liseden ayrılmış yada İlköğretimden sonra hiçbir okula kayıt yaptırmamış ve ortaöğretim mezunu olmak isteyen öğrenciler için kurulmuştur.

Bazen de olsa başarılı öğrenciler dahi bu okullara gitmekte ve gündüz çalışırken gece (16.00'dan sonra) eğitimlerini sürdürebilmektedirler.

Bu okullar başlangıçta bu amaçla kurulsa da son dönemlerde hülle okullar haline dönüşmektedir. Tabii ki bu işi hakkıyla yapanları meclisin dışında tutuyoruz.

2010-2011 Öğretim yılı itibari ile;

Adana, Adıyaman, Balıkesir, Bursa, Diyarbakır,Gaziantep, Malatya, Sakarya ve Trabzon illerimizde birer tane, Ankara'da 2 tane, Hatay, İzmir ve Kocaeli illerinde üçer tane ve İstanbul'da 58 tane akşam lisesi var.

Toplam sayı 78.

Bunların büyük bir kısmı Özel Okullar bünyesinde eğitim vermektedirler. Bağımsız olarak yani sadece Akşam Lisesi olarak eğitim verenler de var. Fakat sayıları az ve fiziki koşulları daha sınırlı.

Bu okullarla ilgili denetim mekanizması pek fazla değil. Bu nedenle de hülle okullar konumuna gelebiliyorlar.

- Kontenjanından kat be kat fazla öğrenci alanları var,

- Devam zorunluluğu olsa da bu zorunluluk genellikle fiilen uygulanmıyor,

- Lisede sınıfta kalmakta olan öğrencinin nakil gitmesi suretiyle sınıfını geçip tekrar eski(devlet okuluna) dönmesi mümkün,

- Son zamanlarda da katsayı sorununun çözümlenmesi ile beraber öğrenci 12.sınıfta bu okullara nakil giderek okula devam etmeyip sadece dershaneye gitmekte ve üniversite sınavlarına hazırlanabilmektedir,

-Bu okullardan okul birincisi olarak mezun olanlara dahi rastlamak mümkün.

Bu okulların ücretleri de Özel okullara göre düşük. Yıllık 1500-3000TL aralığında değiştiğini söyleyebiliriz.

Buradaki en önemli sorunlardan bir tanesi hülle yoluyla sınıf geçmenin önünün alınmaması.

Gelelim başlığımıza sebebiyet veren konuya;

Devlet okullarımızın büyük bir çoğunluğunun günün 16 saati atıl durumda olduklarını biliyoruz. Eğitim öğretim ve mesai sona erince kapıya kilit vuruyoruz. Oysa ki koca koca binalarımızı daha aktif olarak değerlendirebiliriz.

Örneğin özel okulların açtığı gibi liselerimizde Akşam Lisesi neden açmıyoruz? Akşam Lisesi açarak ekonomik sıkıntılar nedeniyle çalışmak zorunda olan yada herhangi bir nedenle okuyamayıp okumak isteyenlere bir olanak sağlanabilir.

Bu yapılırken Özel Akşam Liselerine göre daha makul ücretlendirmeler yapılabilir..

Bu ücretlerin bir kısmı okulların ihtiyaçları için harcanırken kalan kısmı da öğretmen, yönetici ve diğer personellere dağıtılabilir.

Böylece;

- Daha çok insanımızın Ortaöğretimden mezun olması,

- Okullarımızın maddi olarak rahatlatılması,

- Öğretmenlerimize ek gelir sağlanması,

- Hülle okullar haline gelen Akşam Liselerine alternatif doğması,

- Akşamları atıl bulunan binaların kullanıma açılması,

- Sistemin daha kontrol altına alınması

?

gibi olanaklara sahip olunur.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 9 13
6 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
00:17 - CHP Ankara İl Başkanlığına Ali Hikmet Akıllı seçildi00:02 - Kadroya geçen taşeron işçilerine, DYK veya İYP'de görev verilerek ücret ödenebilir mi?00:02 - 17 Şubat 2020'den önemli gündem başlıkları00:01 - MEB'den, kadroya geçen sözleşmeli öğretmenlerin bir kademesine dair görüş yazısı00:00 - Bugüne özel memura %10 indirim.23:41 - Ankara'da patenli gençlerden tehlikeli yolculuk22:51 - Bakan Varank: 200 bin liraya kadar hibe verilecek22:46 - Survivor 2020 yarışmacıları ilk bölümde kavga etti22:41 - Bombalı araçla saldırı düzenleyen terörist yakalandı22:36 - Barış Pınarı Harekatı bölgesinde çocukların yüzü gülüyor
22:30 - Asırlık kuru kahveci üç nesle ekmek kapısı oldu22:24 - Avrupalı tüketicinin ilgisi kuru kayısı ihracatını artırdı22:21 - Hemoroid ameliyatı sonrasında açlık, tokluk ve susuzluk hislerini kaybetti22:03 - Öğretmenin sevgisi otizmli Nurettin'i hayata bağladı21:57 - Malatya'da depremzedeler için 5 bin konut yapılacak21:51 - Grip, kalp krizi riskini arttırıyor21:46 - Beytüşşebap eksi 20'yi gördü, şelaleler dondu21:40 - Sızır Şelalesi'nde oluşan buz sarkıtları büyüledi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
İş Bankası'ndaki CHP hisseleri, Hazine'ye devredilmeli mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam