1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Devlet okulunda Akşam Lisesi

06 Temmuz 2011 00:12
+Aa- Yazdır

Son yıllarda hızla artan Özel Akşam Liseleri; Liseden ayrılmış yada İlköğretimden sonra hiçbir okula kayıt yaptırmamış ve ortaöğretim mezunu olmak isteyen öğrenciler için kurulmuştur.

Bazen de olsa başarılı öğrenciler dahi bu okullara gitmekte ve gündüz çalışırken gece (16.00'dan sonra) eğitimlerini sürdürebilmektedirler.

Bu okullar başlangıçta bu amaçla kurulsa da son dönemlerde hülle okullar haline dönüşmektedir. Tabii ki bu işi hakkıyla yapanları meclisin dışında tutuyoruz.

2010-2011 Öğretim yılı itibari ile;

Adana, Adıyaman, Balıkesir, Bursa, Diyarbakır,Gaziantep, Malatya, Sakarya ve Trabzon illerimizde birer tane, Ankara'da 2 tane, Hatay, İzmir ve Kocaeli illerinde üçer tane ve İstanbul'da 58 tane akşam lisesi var.

Toplam sayı 78.

Bunların büyük bir kısmı Özel Okullar bünyesinde eğitim vermektedirler. Bağımsız olarak yani sadece Akşam Lisesi olarak eğitim verenler de var. Fakat sayıları az ve fiziki koşulları daha sınırlı.

Bu okullarla ilgili denetim mekanizması pek fazla değil. Bu nedenle de hülle okullar konumuna gelebiliyorlar.

- Kontenjanından kat be kat fazla öğrenci alanları var,

- Devam zorunluluğu olsa da bu zorunluluk genellikle fiilen uygulanmıyor,

- Lisede sınıfta kalmakta olan öğrencinin nakil gitmesi suretiyle sınıfını geçip tekrar eski(devlet okuluna) dönmesi mümkün,

- Son zamanlarda da katsayı sorununun çözümlenmesi ile beraber öğrenci 12.sınıfta bu okullara nakil giderek okula devam etmeyip sadece dershaneye gitmekte ve üniversite sınavlarına hazırlanabilmektedir,

-Bu okullardan okul birincisi olarak mezun olanlara dahi rastlamak mümkün.

Bu okulların ücretleri de Özel okullara göre düşük. Yıllık 1500-3000TL aralığında değiştiğini söyleyebiliriz.

Buradaki en önemli sorunlardan bir tanesi hülle yoluyla sınıf geçmenin önünün alınmaması.

Gelelim başlığımıza sebebiyet veren konuya;

Devlet okullarımızın büyük bir çoğunluğunun günün 16 saati atıl durumda olduklarını biliyoruz. Eğitim öğretim ve mesai sona erince kapıya kilit vuruyoruz. Oysa ki koca koca binalarımızı daha aktif olarak değerlendirebiliriz.

Örneğin özel okulların açtığı gibi liselerimizde Akşam Lisesi neden açmıyoruz? Akşam Lisesi açarak ekonomik sıkıntılar nedeniyle çalışmak zorunda olan yada herhangi bir nedenle okuyamayıp okumak isteyenlere bir olanak sağlanabilir.

Bu yapılırken Özel Akşam Liselerine göre daha makul ücretlendirmeler yapılabilir..

Bu ücretlerin bir kısmı okulların ihtiyaçları için harcanırken kalan kısmı da öğretmen, yönetici ve diğer personellere dağıtılabilir.

Böylece;

- Daha çok insanımızın Ortaöğretimden mezun olması,

- Okullarımızın maddi olarak rahatlatılması,

- Öğretmenlerimize ek gelir sağlanması,

- Hülle okullar haline gelen Akşam Liselerine alternatif doğması,

- Akşamları atıl bulunan binaların kullanıma açılması,

- Sistemin daha kontrol altına alınması

?

gibi olanaklara sahip olunur.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 9 13
6 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
09:12 - EPDK'dan akaryakıt firmalarına inceleme09:11 - PKK'nın kurucu ismi SİHA saldırısında öldürüldü09:08 - Belediyede 1 kişiye, 3 müdürlük verildi09:06 - 'Mavi Uşak' kadın valinin başarısı: Çay içmek için bile maske çıkarmadım09:04 - Verilen teşviklerle 26 bin 135 kişi istihdam edilecek09:02 - 16 yıldır faili meçhuldü... Sır cinayet aydınlandı
08:56 - 'İnşallah HDP'yi kapatacağız'08:49 - Balıklıgöl'de balık ölümleri raporlaştırılıyor08:41 - Koronavirüs Bilim Kurulu toplanıyor! Yazılı açıklama yapılacak08:27 - 'Yerli Elon Musk' Zonguldak'tan çıktı08:19 - 45 gün önce aşı olan doktor, koronadan hayatını kaybetti08:15 - Öğretmenler aşıyı soruyor
08:09 - Türk firması, Çin'e külçe bakır yerine kaldırım taşı boyayarak gönderdi08:08 - AYM'den üç parti için suç duyurusu08:02 - Okula gitmek hiç bu kadar heyecanlandırmadı07:58 - Kısa çalışma ve işsizlik ödenekleri 5 Mart'ta07:56 - Lokanta kapıyı temkinli açtı esnaf can suyu istedi
07:45 - Akkuyu'da inşaat hızlandı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam