1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Devlet okulunda Akşam Lisesi

06 Temmuz 2011 00:12
+Aa- Yazdır

Son yıllarda hızla artan Özel Akşam Liseleri; Liseden ayrılmış yada İlköğretimden sonra hiçbir okula kayıt yaptırmamış ve ortaöğretim mezunu olmak isteyen öğrenciler için kurulmuştur.

Bazen de olsa başarılı öğrenciler dahi bu okullara gitmekte ve gündüz çalışırken gece (16.00'dan sonra) eğitimlerini sürdürebilmektedirler.

Bu okullar başlangıçta bu amaçla kurulsa da son dönemlerde hülle okullar haline dönüşmektedir. Tabii ki bu işi hakkıyla yapanları meclisin dışında tutuyoruz.

2010-2011 Öğretim yılı itibari ile;

Adana, Adıyaman, Balıkesir, Bursa, Diyarbakır,Gaziantep, Malatya, Sakarya ve Trabzon illerimizde birer tane, Ankara'da 2 tane, Hatay, İzmir ve Kocaeli illerinde üçer tane ve İstanbul'da 58 tane akşam lisesi var.

Toplam sayı 78.

Bunların büyük bir kısmı Özel Okullar bünyesinde eğitim vermektedirler. Bağımsız olarak yani sadece Akşam Lisesi olarak eğitim verenler de var. Fakat sayıları az ve fiziki koşulları daha sınırlı.

Bu okullarla ilgili denetim mekanizması pek fazla değil. Bu nedenle de hülle okullar konumuna gelebiliyorlar.

- Kontenjanından kat be kat fazla öğrenci alanları var,

- Devam zorunluluğu olsa da bu zorunluluk genellikle fiilen uygulanmıyor,

- Lisede sınıfta kalmakta olan öğrencinin nakil gitmesi suretiyle sınıfını geçip tekrar eski(devlet okuluna) dönmesi mümkün,

- Son zamanlarda da katsayı sorununun çözümlenmesi ile beraber öğrenci 12.sınıfta bu okullara nakil giderek okula devam etmeyip sadece dershaneye gitmekte ve üniversite sınavlarına hazırlanabilmektedir,

-Bu okullardan okul birincisi olarak mezun olanlara dahi rastlamak mümkün.

Bu okulların ücretleri de Özel okullara göre düşük. Yıllık 1500-3000TL aralığında değiştiğini söyleyebiliriz.

Buradaki en önemli sorunlardan bir tanesi hülle yoluyla sınıf geçmenin önünün alınmaması.

Gelelim başlığımıza sebebiyet veren konuya;

Devlet okullarımızın büyük bir çoğunluğunun günün 16 saati atıl durumda olduklarını biliyoruz. Eğitim öğretim ve mesai sona erince kapıya kilit vuruyoruz. Oysa ki koca koca binalarımızı daha aktif olarak değerlendirebiliriz.

Örneğin özel okulların açtığı gibi liselerimizde Akşam Lisesi neden açmıyoruz? Akşam Lisesi açarak ekonomik sıkıntılar nedeniyle çalışmak zorunda olan yada herhangi bir nedenle okuyamayıp okumak isteyenlere bir olanak sağlanabilir.

Bu yapılırken Özel Akşam Liselerine göre daha makul ücretlendirmeler yapılabilir..

Bu ücretlerin bir kısmı okulların ihtiyaçları için harcanırken kalan kısmı da öğretmen, yönetici ve diğer personellere dağıtılabilir.

Böylece;

- Daha çok insanımızın Ortaöğretimden mezun olması,

- Okullarımızın maddi olarak rahatlatılması,

- Öğretmenlerimize ek gelir sağlanması,

- Hülle okullar haline gelen Akşam Liselerine alternatif doğması,

- Akşamları atıl bulunan binaların kullanıma açılması,

- Sistemin daha kontrol altına alınması

?

gibi olanaklara sahip olunur.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 9 13
6 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
19:33 - Vaka sayısı yükselmeye devam ediyor... 32 bini geçti19:28 - Kağıda emdirilmiş halde bulundu: Değeri 1,8 milyon lira19:25 - '2020'de engellenen siber saldırı sayısı 102 bini aştı'19:20 - Karavanda beş yıldızlı otellerin yanı başında izole yaşam19:17 - Su sümbülleri, Asi Nehri'ni kapladı19:15 - Tıp literatüründe bir ilk... Eskişehir'de başarıldı
19:14 - Çakarlı magandaya 25 yıla kadar hapis istemi19:07 - Şırnak'ta mesleki eğitim ile istihdam artışı hedefleniyor18:58 - TBMM Başkanı Şentop'un koruma polisi kalp krizinden hayatını kaybetti18:52 - Yılbaşı çekilişinin son talihlisi zaman aşımına 28 gün kala ortaya çıktı18:49 - Asgari ücrette zam pazarlığı yarın 'online' başlıyor18:40 - 2023 kişi kapasiteli yeni CSO binası açıldı
18:32 - Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Kapımız diyaloğa sonuna kadar açık18:27 - Borsa günü yükselişle tamamladı18:21 - 'Tüm hidroelektrik tesislerimizi tek merkezden kontrol edeceğiz'18:11 - Genel Kurulu'da çevre düzenlemesine ilişkin kanunun görüşmeleri başladı18:01 - Çeyrek altın 750 TL'ye yükseldi
17:50 - Koronavirüs öksürüğü nasıl ayırt edilir? İşte cevabı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam