1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Uzman öğretmenlikte yeni mağduriyet

10 Eylül 2011 08:50
+Aa- Yazdır

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü; 15/06/2011 tarih ve 40105 sayılı yazı ile ; Uzman Öğretmenlik Sınavını kazan ve o dönemde yüksek lisans yapmış olanlardan kontenjan sınırlaması nedeniyle Uzman Öğretmen olamayanlara başvuru hakkı tanımış ve yargıyı büyük bir yükten kurtarmıştı.

Bu öğretmenlerden MEB aleyhine ava açanlar kuruma başvurdukları dilekçe tarihi itibari ile bu duyuru ile başvuruda bulunacaklar ise başvuru tarihi itibari ile uzman öğretmenlik sertifikası almaya hak kazanacaklarının belirtildiği yazıya rağmen bugünlerde okullara ulaşan sertifikaların Temmuz 2011 başı itibari ile düzenlendiği görülmektedir.

Sertifikalarla beraber gönderilen yazıda mali hakların Sertifika Düzenlenme tarihinden itibaren verilmesi gerektiği belirtilmektedir.

Oysa ki bakanlığın başvuru öncesi yayımladığı yazıda yukarıda da belirttiğimiz gibi, dava açanlar idareye başvuru tarihi(dilekçe tarihi), dava açmayanların ise Temmuz 2011'deki başvuru tarihi itibari ile Uzman olacakları belirtilmişti.

Bakanlığın yanlış uygulaması ve yönetmelik düzenlemesi sonucu mağdur olan yıllardır bu haktan yararlanamayan öğretmenler yeniden mağdur edilmektedirler.

Bu durumda öğretmenlerin geçmişe yönelik mali haklarını alabilmeleri için yargıya başvurmaları gerekecektir. Yani daha önce yaşanan idareye dilekçe vermek, red cevabı almak ve bu cevaba istinaden dava açma süreci tekrar edecektir.

Bir yandan yargı yükten kurtarılırken bu kez de yeni bir yük ortaya çıkarılmaktadır.

Öğretmenlerin sertifikayı tebliği aldıkları tarih itibari itiraz etmeleri ve red cevabından itibaren 60 gün içinde dava açmaları gerekecektir.

Yada 60 gün içerisinde sertifikanın düzenlenme tarihine ilişkin yargıya başvurabileceklerdir.

Bu arada bu gelişmelerden haberdar olmayan yani Temmuz ayında başvuru yapamayan öğretmenlerin var olduğu bilgisi bize ulaşmaktadır. Bu öğretmenler için de MEB tarafından yeniden başvuru alınması uygun olacaktır.

Yukarıdaki mağduriyetlerden daha vahimi ise yıllardır düzenleme yapmayan MEB'in bu hakkı elde etmek isteyen öğretmenlerin gerek mali gerekse yöneticilik için puansal kayıplarıdır.

MEB'in artık bu konuya bir çözüm bulması kaçınılmazdır?

Saygılarımla?

Maksut BALMUK

Eğitim Yöneticisi

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
20 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
12:33 - Koronavirüs tedbirleri altında muhtarlık seçimi12:25 - Sakarya'da 2 okulda tedbir sebebi ile yüz yüze eğitime 1 hafta ara12:20 - Özel uygulama okullarının tamamına Tasarım Beceri Atölyesi kurulacak12:14 - Kadın özel harekatçılar Hakkari'de PKK'nın korkulu rüyası oldu11:53 - Virüse rağmen gece açık olan ünlü restorana polis baskını11:41 - Tartıştığı esnafı 12. kattan aşağı attı, o anlar kamerada
11:39 - İhbara itfaiye aracı işçi servisi ile çarpıştı: 1 ölü, 11 yaralı11:34 - Atıl araziyi lavanta bahçesine dönüştürüp kendi markasını oluşturdu11:30 - Sokak ortasında eşini darp eden zanlı tutuklandı11:26 - Trafiğe kayıtlı otomobil sayısı 19 yılda 8,5 milyon arttı11:24 - TOKİ, 6 millet bahçesi için daha ihaleye çıkıyor11:17 - Korona savaşçısı kadınlardan 'sağlık çalışanlarına ve kadına şiddete dur' çağrısı
11:14 - Sosyal hizmet personeli normal mesai sistemine geçmek istiyor11:11 - 'Hakimlerin yüzde 46'sı, büyükelçilerin yüzde 25'i kadın'11:07 - TBMM'de bu hafta neler görüşülecek?11:02 - Mezarlıkta çiçek satarak kızını Oxford Üniversitesi'nde okutuyor10:57 - İsimsiz kahramanların hikayesi 'Teşkilat' bu akşam başlıyor
10:56 - Erkenci erik kilogramı altınla yarışıyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam