1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Uzman öğretmenlikte yeni mağduriyet

10 Eylül 2011 08:50
+Aa- Yazdır

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü; 15/06/2011 tarih ve 40105 sayılı yazı ile ; Uzman Öğretmenlik Sınavını kazan ve o dönemde yüksek lisans yapmış olanlardan kontenjan sınırlaması nedeniyle Uzman Öğretmen olamayanlara başvuru hakkı tanımış ve yargıyı büyük bir yükten kurtarmıştı.

Bu öğretmenlerden MEB aleyhine ava açanlar kuruma başvurdukları dilekçe tarihi itibari ile bu duyuru ile başvuruda bulunacaklar ise başvuru tarihi itibari ile uzman öğretmenlik sertifikası almaya hak kazanacaklarının belirtildiği yazıya rağmen bugünlerde okullara ulaşan sertifikaların Temmuz 2011 başı itibari ile düzenlendiği görülmektedir.

Sertifikalarla beraber gönderilen yazıda mali hakların Sertifika Düzenlenme tarihinden itibaren verilmesi gerektiği belirtilmektedir.

Oysa ki bakanlığın başvuru öncesi yayımladığı yazıda yukarıda da belirttiğimiz gibi, dava açanlar idareye başvuru tarihi(dilekçe tarihi), dava açmayanların ise Temmuz 2011'deki başvuru tarihi itibari ile Uzman olacakları belirtilmişti.

Bakanlığın yanlış uygulaması ve yönetmelik düzenlemesi sonucu mağdur olan yıllardır bu haktan yararlanamayan öğretmenler yeniden mağdur edilmektedirler.

Bu durumda öğretmenlerin geçmişe yönelik mali haklarını alabilmeleri için yargıya başvurmaları gerekecektir. Yani daha önce yaşanan idareye dilekçe vermek, red cevabı almak ve bu cevaba istinaden dava açma süreci tekrar edecektir.

Bir yandan yargı yükten kurtarılırken bu kez de yeni bir yük ortaya çıkarılmaktadır.

Öğretmenlerin sertifikayı tebliği aldıkları tarih itibari itiraz etmeleri ve red cevabından itibaren 60 gün içinde dava açmaları gerekecektir.

Yada 60 gün içerisinde sertifikanın düzenlenme tarihine ilişkin yargıya başvurabileceklerdir.

Bu arada bu gelişmelerden haberdar olmayan yani Temmuz ayında başvuru yapamayan öğretmenlerin var olduğu bilgisi bize ulaşmaktadır. Bu öğretmenler için de MEB tarafından yeniden başvuru alınması uygun olacaktır.

Yukarıdaki mağduriyetlerden daha vahimi ise yıllardır düzenleme yapmayan MEB'in bu hakkı elde etmek isteyen öğretmenlerin gerek mali gerekse yöneticilik için puansal kayıplarıdır.

MEB'in artık bu konuya bir çözüm bulması kaçınılmazdır?

Saygılarımla?

Maksut BALMUK

Eğitim Yöneticisi

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
20 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
09:16 - 13 yaşındaki kız çocuğuna malzeme verme bahanesiyle taciz!09:05 - 1,2 milyon aşı Türkiye'nin tamamına ulaştı08:55 - Minik kız 3 yıldır çöp arabasına el sallıyor08:49 - Bu şehirde 'su' resmen 'sudan ucuz'08:44 - Borçlu yerine eşini arattıran avukata dava08:35 - Raporu görünce şoka uğradılar! Bir baba iki DNA
08:24 - Temsilcilik açıldı sıra telife geldi08:15 - Meteorolojiden iki bölgeye 'çığ' tehlikesi uyarısı08:05 - HSK'nın ihraç ettiği 2 hakimden biri tutuklandı08:00 - TSK'ya yeni nesil 3 Fırtına: Gurur kaynağı07:50 - Karamollaoğlu'dan Ak Parti ile ittifaka 'şartlı evet'07:44 - Restoran ve kafelerde normalleşmenin tek şartı
07:35 - Bu ürün koronavirüseten koruyor07:27 - Aşılamada sıra 65 yaşta07:20 - Çok mahrem 15 Temmuz itirafları: Darbe olacak, izinler iptal!07:10 - İsraf biterse gıdada fiyat düşer07:00 - AK Parti'de değişim yüzde 70'e ulaştı
06:53 - Yeni kanun yolda: Bütçesi şaşan kulübe ceza
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Akademisyenler için doçentlikte dil barajının yükseltilmesini;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam