1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Özürlü alımı merkezi sınavla veya kur'ayla yapılacak ama 2012'de.../ Video

Memurlar.net olarak bir çok kez gündeme getirdiğimiz, "merkezi özürlü memur alım sınavını" düzenleyen yönetmelik, 3 Ekim 2011 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Yönetmeliğe göre, tüm kamu kurum ve kuruluşlarına özürlü memur alımı; ÖMSS adlı "Özürlü Memur Seçme Sınavı"yla veya kur'ayla yapılacaktır. Tüm kamu kurumlarının Ekim ayı sonuna kadar, 2012 yılında alacağı özürlü memur kadrolarını Devlet Personel Başkanlığına, internet üzerinden bildirmesi gerekmektedir. Detaylar için başlığa tıklayınız.
03 Ekim 2011 00:48
Yazdır

KAPSAM

(1) Bu Yönetmelik;

a) 10/12/2003 tarihli ve 5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanununun eki (I), (II), (III) ve (IV) sayılı cetvellerde yer alan kurumlar ile döner sermayeli kuruluşlar, kanunlarla kurulan fonlar ve kefalet sandıklarına,

b) İl özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı müessese, işletme ve döner sermayeli kuruluşlara,

c) 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre Devlet memuru istihdam eden diğer kamu kuruluşlarına,

Devlet memuru olarak atanacak özürlüler hakkında uygulanır

ÖZÜRLÜ MEMUR SEÇME SINAVI, ÖZÜR GRUPLARINA GÖRE YAPILACAK

Yönetmeliğin 5. maddesinde konuya ilişkin şu hüküm yer almıştır:

"b) ÖMSS, ortaöğretim, ön lisans veya lisans düzeyinde eğitim veren kurumlardan mezun olan özürlüler için eğitim durumları ve özür grupları itibarıyla sınav sorusu hazırlanması, değerlendirilmesi ile özürlülerin bu sınavlarda ulaşabilirlik şartları oluşturularak yapılır."

ÖZÜRLÜ MEMUR ALINIRKEN ÜST YAŞ SINIRI KONAMAYACAK

Yönetmeliğin 5. maddesinde konuya ilişkin şu hüküm yer almıştır:

"d) Kamu kurum ve kuruluşları, kanunlarda ya da kanunların bu konuya dair düzenleme yetkisi öngördüğü tüzük ve yönetmeliklerde yer alan özel hükümler haricinde, yerleştirme yapılmasını talep edecekleri kadrolar için üst yaş sınırı tespit edemez."

SINAV KONULARI DAHA SONRA BELİRLENECEK

Yönetmeliğin 6. maddesinde konuya ilişkin şu hüküm yer almıştır:

"Kamu kurum ve kuruluşlarına tercihlerine göre yerleştirilecek özürlülerin tespiti amacıyla yapılacak ÖMSS ve kuranın içeriğine, eğitim durumu ve özür grupları itibarıyla ÖMSS'nin yapılacağı yer ve zamana, ÖMSS ve kuranın duyurulmasına, ÖMSS'de eğitim durumları ve özür grupları itibarıyla yer alacak konular ile testlere ve bunların ağırlıklarına, puan türleri ve hesaplama yöntemine, özür grupları itibarıyla öngörülecek sınav sürelerine, uygun refakatçi temin edilmesine, adayların ÖMSS ve kuraya başvurusuna, tercih sayılarına, ÖMSS'de alınan puanlara ve kuraya ilişkin olarak yapacağı tercihlere göre yerleştirilmesine, yerleştirme sonuçlarının adaylara ve kurumlara bildirilmesine ilişkin esas ve usuller, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının görüşü alınarak Başkanlıkça, bu fıkrada belirtilen hususların Başkanlık adına Merkeze yaptırılması halinde ise mezkur Bakanlığın görüşü alınarak Başkanlık ve Merkezce müştereken belirlenir."

ÖMSS İKİ YIL BOYUNCA GEÇERLİ OLACAK

Yönetmeliğin 10. maddesinde konuya ilişkin şu hüküm yer almıştır:

"(1) ÖMSS sonuçları iki yıl süreyle geçerlidir. Ancak bu süre içinde yeni bir sınavın yapılamaması durumunda sınav sonuçları, bir sonraki sınava kadar geçerli olmaya devam eder"

TÜM KURUMLAR EKİN AYINA KADAR İNTERNETTEN KADROLARINI BİLDİRECEK

Yönetmeliğin 13. maddesinde konuya ilişkin şu hüküm yer almıştır:

"(1) Kamu kurum ve kuruluşları bir sonraki yıl için özürlü memur alımı yapacakları münhal kadrolarını; Başkanlığın resmi internet sitesindeki ?DPB e-Uygulama? kısmının ?Özürlü Personel İşlemleri ? başlıklı bölümünde yer alan ?ÖMSS veya Kura Sonucuna Göre Yerleştirme Yapılması Talep Edilen Kadrolara İlişkin Bilgi Formu?ndaki bilgi alanlarını tam ve eksiksiz olarak doldurmak suretiyle, ilgili yılın Ekim ayı sonuna kadar on-line olarak Başkanlığa gönderir."

ÖMSS'Yİ DEVLET PERSONEL BAŞKANLIĞI VEYA BELİRLEYECEĞİ BİR MERKEZ YAPACAK

Yönetmeliğin 5. maddesinde konuya ilişkin şu hüküm yer almıştır:

"Devlet Personel Başkanlığı, bu Yönetmelikte yer verilen esas ve usullere göre özürlü memur alımı amacıyla ÖMSS'yi yapar ve/veya kura usulünü sonuçlandırır, ÖMSS ve/veya kura sonuçlarına göre yerleştirmeyi yapar ya da bu bentte belirtilen hususları Başkanlık adına yapacak Merkezi belirler"

SONUÇ VE DEĞERLENDİRME

Yönetmelik hükmüne göre, sınav 2012'de yapılacaktır. Kamu kurumları 31 Ekim 2011 tarihine kadar kadrolarını, internet üzerinden Devlet Personel Başkanlığına bildirecek. DPB ise sınavı veya kur'a işlemlerini nasıl yürüteceğini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının görüşü alarak belirleyecek ve sınav 2012 yılında yapılacaktır.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 183,089 defa okundu. 92 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Lojmanların, içinde oturanlara, ihalede oluşan en yüksek bedelle satılacak olmasını;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam