1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Öğretmenler, yüksek lisansta işletiliyor mu?

15 Mart 2013 07:15
+Aa- Yazdır
Öğretmenler, yüksek lisansta işletiliyor mu?

Son yıllarda Yüksek Lisans; özellikle yönetici atamada puansal olarak, uzman öğretmenlikte de muafiyet olarak avantaj sağlayıp buna ek olarak özür grubu yer değiştirme olanağı da verilince iyice önem kazanmıştır.

Öğretmenler ardı ardına yüksek lisans eğitimine başvururken vakıf üniversiteleri de program üzerine program açmaya başlamışlardır.

Adeta furya halini alan bu noktada;

YÖK; Eğitim Fakülteleri olmayan Üniversitelerin Eğitim alanında yüksek lisans programı açamamaları yönünde karar almıştır.

Bazı vakıf üniversiteleri de bulundukları iller dışında programlar açmaya başlamışlardır. Geçen yıl bir üniversite sadece İstanbul'da 1500 civarında kayıt almıştır. Şimdi de tez yaptıracak akademisyen bulmakta zorlanmaktadır. YÖK bu konuda da kısıtlamaya gitmiştir.

Bazı üniversiteler de gerekli şartları sağlayamadıklarından Eğitim Yönetimi alanında yüksek lisans onayı alamamakta bunun yerine İşletme Yönetimi programlarına Eğitim Yönetimi Modülü adı altında program açmaktadırlar.

Oysa ki; bu programlardan alınacak diplomalarda böyle bir modülün (Eğitim Yönetimi) bulunması mümkün değildir. Ancak ve ancak bazı derslerin bu alanda verilmesi mümkündür.

Öğretmenler bu programlara kayıt yaptırırken Eğitim Yönetimi alanında Yüksek Lisans yaptıklarını düşünmektedirler.

Bu duruma çanak tutanlar arasında sendikalar ve İl Milli Eğitim Müdürlükleri de vardır. Onlar da indirim yaptırdık adı altında protokoller imzalamışlardır. Gerçekten büyük oranda indirim yapıldığı doğrudur fakat programın içeriğinin iyi bilinmesi gerekir.

Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER döneminde bu tür protokoller yapılmaması emredilmiştir.

Bu konuda eğitimcilerin uyanık olmaları gerekmektedir. Öğretmenler Yüksek Lisans eğitimi yapacaklarsa;

  • Üniversiteyi iyi seçmeleri,
  • Üniversitede özellikle alandan akademisyen bulunup bulunmadığını,
  • Eğitim yönetimi alanında yüksek lisans eğitimi açmak için YÖK'ten onayları bulunup bulunmadığını,

araştırmaları gerekir.

Aksi halde gelecekte yapılacak mevzuat düzenlemelerinde eğitim bilimleri yada öğretmenlik branşı alanında yüksek lisans yapmış olma şartı aranırsa mağduriyetler oluşacaktır.

Bu konudaki en bariz örnek uzman öğretmenliği düzenleyen Kariyer Basamakları yönetmeliğinde yer alan “Alanında ya da eğitim bilimleri alanında tezli yüksek lisans öğrenimini tamamlayan öğretmenlerden” şeklindeki hükümlerdir.

Alandaki önemli akademisyenlerle Twitter (@maksutbalmuk) üzerinde yaptığımız yazışmalarda alan dışından özellikle İşletme Yönetimi alanındaki yüksek lisanslarla okulları yönetmenin çok da sağlıklı olmayacağına, 21.yüzyılın eğitim yöneticisinin bu şekilde yetiştirilemeyeceğine işaret etmektedirler.

Bu konuda;

  1. Duyuruya çıkan Üniversiteler açtıkları programı ve onaylarını yayımlamalıdırlar.
  2. Ders verecek akademik kadrolarını, dersleri ve içeriklerini yayımlamalıdırlar.
  3. Protokol imzalayan sendikalar açıklayıcı bilgiyi, protokolü ve YÖK onayını yayımlamalıdırlar.
  4. Protokol imzalayan İl Milli Eğitim'ler yanılgıya yer vermeyecek şekilde açıklama yapmalıdırlar.

Bakan İşletmeci (eski), bürokratlar işletmeci olunca öğretmenlerin de İşletmeye merak salmaları, İl MEM'lerin protokol yapmaları da gayet normal karşılanmalı fakat yüksek lisans yapayım derken işletilmek insana ağır gelir. Bu nedenle asıl uyanık olması gereken müşteriler(!) olmalıdırlar.

Maksut BALMUK
Eğitim Yöneticisi

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
10 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
03:34 - Ege Denizi'nde 4,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi02:08 - Yangın kabusu 7. gününde: İyi ve kötü haberler geliyor...00:39 - Manavgat'ta bir mahalle daha boşaltıldı00:05 - Maliye'de müdürlerin 68/B torba kadro ataması tasarruf takıldı00:04 - Dünyanın en iyi 10 bin bilim insanı listesinde 44 bilim adamımız var00:01 - 3 Ağustos 2021'den önemli gündem başlıkları
23:43 - AB Delegasyonu, Demet Akalın'a Twitter'dan yanıt verdi!23:31 - Oyak Renault Megan'ı Karsan'la birlikte üretecek23:30 - Temmuzda en çok bu ürünlerin fiyatı arttı23:04 - Adıyaman'da iki otomobil çarpıştı: 3 ölü, 4 yaralı22:59 - Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı adayı olacak mı?22:57 - Azerbaycanlı itfaiyecilerin Türk bayrağı hassasiyeti
22:55 - Prim borçlarının ödemesi ertelendi22:54 - Yunanistan'ın 'Türkiye'ye yardım teklifi' yalan çıktı22:36 - AK Parti'li Turan: Biz artık bu tarz samimiyetsizliklerden bıktık22:08 - Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tunus Cumhurbaşkanı ile görüştü21:52 - Nallıhan Kuş Cenneti'nde çıkan yangın kontrol altına alındı
21:48 - Akdeniz Üniversitesinden, Azra Gülendam için taziye mesajı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Memur Sen'in 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılı için yüzde 17'lik maaş zammı talebi sizce karşılanabilir mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam