1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Danıştay kararından sonra kamu kurumları ne yapacak?

Danıştay 5. Dairesi 06.03.2014 tarihli kararıyla görevde yükselme sınavlarıyla ilgili önemli bir karar vermiştir.
11 Mayıs 2014 18:00
+Aa- Yazdır
Danıştay kararından sonra kamu kurumları ne yapacak?

Karara göre; Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmeliğin 1. maddesi ile aynı Yönetmeliğin 2. maddesinin ikinci fıkrasının (g) bendine eklenen "ilçe idare şube başkanlıkları ile bunlarla aynı düzeydeki diğer görevlere" ibaresi ile değişiklik yapan Yönetmeliğin 9. maddesi ile Yönetmeliğe eklenen 12/B maddesine ilişkin bölümünün ilk fıkrasında yer alan "sözlü sınav" ibaresinin yürütülmesinin durdurulmasına; değişiklik yapan Yönetmeliğin 4. maddesi ile değişik 8. maddesinin, 5. madde ile değiştirilen 9. maddesinin, 7. madde ile yürürlükten kaldırılan 11. maddesinin, 11. madde ile yürürlükten kaldırılan 14. maddesinin ve değişiklik yapan Yönetmeliğin 9. maddesi ile eklenen 12/A maddesi ile 12/B maddesinin yürütülmesinin durdurulmayan kısmı yönünden ise 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 6352 sayılı Kanun'la değişik 27. maddesinin 2. fıkrasında öngörülen koşullar gerçekleşmemiş olduğundan yürütmenin durdurulması isteminin reddine, oyçokluğuyla karar verilmiştir.

Görevde yükselmedeki sözlüye iptal kararı

Bu karara göre kamu kurumlarının yapması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

1- Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmeliğin 2 nci maddesine göre; İlçe idare şube başkanlıkları ile bunlarla aynı düzeydeki diğer görevlere sınavsız atama yapılabilmekteydi. Danıştay Kararına göre, bu hükmün yürütmesi durdurulmuştur. Bu hükme göre daha önce bu kadrolara yapılan sınavsız atamalar iptal edilmek zorundadır. Fiili çalışma yapıldığı için bu kişilere yapılan ödemeler alınamaz.

2- Yönetmeliğin Başarı sıralaması başlıklı 12/B maddesinde yer alan sözlü sınav ibaresinin yürütülmesi durdurulduğu için sözlü sınavla ataması yapılan şube müdürü, müdür ve bunlarla aynı düzeydeki diğer kadrolara yapılan atamalar da iptal edilecektir. Çünkü, madde metninde yer alan sözlü sınav ifadesinin yürütmesinin durdurulması neticesinde başarı sıralaması yapılamayacaktır. Başarı sıralaması yapılamayacağı için de bu kadrolara asaleten atama yapılamayacaktır.

3- Şube müdürü, müdür ve bunlarla aynı düzeydeki diğer kadrolar için görevde yükselme yazılı sınavını yapan kamu kurumları bu kadrolar için sözlü sınav yapamayacaklardır. Yani yapılacak yeni düzenleme sonrasında süreç yeniden başlatılmak zorundadır.

4- Yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar şube müdürü, müdür ve bunlarla aynı düzeydeki diğer kadrolarına asaleten atama yapılması mümkün değildir.

5- Devlet Personel Başkanlığı yapacağı doyurucu bir düzenlemeyle kamu kurumlarını bilgilendirmelidir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 3
20 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
14:15 - Kars'ta anlaşma sağlanamayan 15 aile, kısmen baraj suyu altında köyü terk etmiyor14:13 - 'MİT üyesiyim' diyerek yaşlı kadını dolandırdı14:10 - Erdoğan: Pazartesinden itibaren takvimi işletmeye başlıyoruz14:06 - Çok tartışılan o maketler belediyece kaldırıldı14:04 - 'Size de kurumunuza da başlarım lan' sözü hakaret suçu kapsamına girer mi?14:04 - Devlet Tiyatroları sanatçısı Cahit Çağıran vefat etti
13:38 - Eski CHP'li Ateş'ten, Babacan ve Davutoğlu eleştirisi13:33 - Meteorolojiden bazı doğu ve kuzeybatı illeri için sağanak uyarısı13:32 - THY, Tel-Aviv seferini iptal etti13:30 - Çanakkale'de hafif ticari araç devrildi: 1 ölü, 3 yaralı13:24 - Netflix'ten Fatih Terim sürprizi13:10 - İkna edilerek teslim olan terörist, HDP'deki konumunu anlattı
12:59 - Dışişleri, saldırıya uğrayan AA ekibine geçmiş olsun dileğinde bulundu12:45 - MHP, AK Parti, DSP, BBP, Saadet ve Yeniden Refah Partisi heyetleriyle bayramlaştı12:22 - İnternetten alışverişte tüketiciler 'mobil uygulamaları' tercih etti12:21 - Emlakçıyı darbettiği öne sürülen 3 şüpheli yakalandı12:20 - 'Erdoğan, TMO alım fiyatlarını bayram sonunda açıklayacak'
12:18 - Arnavut yazar: Filistin'in masum çocuklarını sadece Erdoğan koruyabilir
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Koronavirüs konusunda ne kadar endişelisiniz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam