1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

MEB'den hatalı ek ders görüş yazısı

Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile ilgili tereddüde düşülen konular hakkında Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün 18/11/2014 tarih ve 5431468 yazılarında vermiş oldugu görüş mevzuata aykırıdır.
02 Aralık 2014 00:02
+Aa- Yazdır
MEB'den hatalı ek ders görüş yazısı

Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile ilgili tereddüde düşülen konular hakkında Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün 18/11/2014 tarih ve 5431468 yazılarında;

Okul yöneticilerinin Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında öğretmen olarak görev alıp almayacaklarında görev aldıkları takdirde kaç saat görev alacağını; Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın "Ek ders görevi" başlıklı 6. maddesindeki; "(1) Kapsama dahil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli olup, aylık karşılığı ders görevini tamamlayan;

a) Müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarına haftada 6 saate,

kadar alanlarında, alanlarında ek ders görevi verilemeyen veya kısmen verilebilenlere, ihtiyaç halinde ve istekleri üzerine alanları dışında da ek ders görevi verilebilir. " hükümlerine göre Müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarına haftada 6 saat ek ders görevi verileceğini açıklamıştır.

Bu görüş yazısı Ek Dersle İlgili Kararın "Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları" başlıklı 8. maddesi 1. fıkrasına aykırıdır. Çünkü okul/kurum yöneticilerinden aylık karşılığı ders görevini tamamlayanlara 6 saate kadar ek ders görevi verilebildiği gibi bu hafta içi/mesai saatlerinde görevle alakalıdır.

Okul/kurum yöneticileri hem hafta içi 6 saate kadar ek ders görevi alabilmekte hem de hafta sonu/mesai saati dışında kurslar da 10 saate kadar görev alabilmektedir.

Şöyle ki; Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile ilgili ödenecek ek dersler, Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın "Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları" başlıklı 8. maddesi kapsamında yapılmaktadır.

Bu maddenin 1. fıkrası, "Bu Kararla belirlenen azami ek ders görevi ve ek ders görevinden sayılan ders saatleri dışında olmak üzere;" şeklindedir. Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları uygulamaları Ek Dersle İlgili Kararın belirlediği azami ek ders görevi ve ek ders görevinden sayılan ders saatleri dışındadır.

Öyleyse Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile ilgili ödenecek ek dersler okul/kurum yöneticilerinden aylık karşılığı ders görevini tamamlayanlara 6 saate kadar ek ders görevi dışındadır.

Peki, okul/kurum yöneticileri Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında ne kadar görev alıp karşılığında ek ders alabileceklerdir?

Ek Dersle İlgili Kararın "Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları" başlıklı 8. maddesi 1. maddesi (a) bendi 6. fıkrasındaki; "Açık öğretim kurumları öğrencilerinin, örgün eğitim kurumlarında gördükleri yüz yüze eğitim uygulamalarında, görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar ek ders görevi verilebilir." hükümlerine göre 10 saat Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında görev alabilecektir.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
07:25 - Kabil Havalimanı elimizden böyle gitti07:15 - Kalacak yer bulamayan öğrenciler kayıt dondurmaya başladı07:01 - Yunanistan'da bitmeyen faşizm: Anaokulu öğrencilerini fişlediler06:50 - Uşak'taki feci kazada 11 yaşındaki sürücü öldü!06:40 - Uzay turistleri yörüngede06:30 - Batı'da sıcaklık mevsim normallerinin üzerinde - Haritalı
06:15 - Yerli helikopter projesi böyle hedefe koyulmuş: T-70 sakın uçmasın03:13 - Denizli'de 3,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi01:02 - Dolar faiz endişesi ve ABD verileriyle yükseldi00:56 - Celal Şengör'e bir tepki de Şahan Gökbakar'dan00:34 - Erdoğan, Mersin'de gençlerle buluştuğu programa ait fotoğrafları paylaştı00:33 - Bursa Büyükşehir, işçisine +1 refah payı verdi
00:10 - Belçika'da maske zorunluluğu kalkıyor00:07 - Diyanet sözleşmeli personeline kadroda emsal istinaf kararı00:05 - Toplu iş sözleşmesi bulunan kamu işçileri 2021 TİS'ten yararlanabilir mi?00:03 - Ordu Vali'sinin paylaşımı gönülleri ısıttı00:02 - 18 Eylül 2021'den önemli gündem başlıkları
00:02 - Bakan Elvan, 115 MASAK eski personeli hakkında soruşturma izni vermedi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Marketlerdeki fiyat artışları denetimle düşürülebilir mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam