1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Aynı anda iki yüksek lisans eğitimi yapılabilir mi?

Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği değişikliği sonrası, aynı anda lisansüstü eğitim yapılması engellendi!
16 Ocak 2017 13:20
+Aa- Yazdır
Aynı anda iki yüksek lisans eğitimi yapılabilir mi?

Bilindiği üzere, 20 Nisan 2016 tarih ve 29690 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği" ile bir önceki yönetmelik bütünüyle değiştirildi ve önemli düzenlemelerde hayata geçti.

Bunlardan birisi de aynı anda lisansüstü eğitim yapılmasının engellenmesi oldu. Söz konusu yönetmeliğin 35 inci maddesinin 6 ncı fıkrasında; "Tezsiz yüksek lisans programları hariç, aynı anda birden fazla lisansüstü programa kayıt yaptırılamaz ve devam edilemez." hükmü yer almıştır.

Geçen gün dile getirdiğimiz gibi 50'den fazla devlet üniversitesi 2016-2017 akademik yılı bahar döneminde Yüksek Lisans ve Doktora öğrencisi almak üzere ilana çıkmıştır.

Bu kapsamda, halihazırda lisansüstü eğitim gören ve yeni bir lisansüstü programa başvurmayı düşünen adayları bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki açıklamaları yapmanın faydalı olacağını düşünüyoruz :

1- Bir üniversitede Tezli Yüksek Lisans programına kayıtlı olan öğrenci, ikinci bir Tezli Yüksek Lisans programına başvurup kazandığı takdirde kaydını yaptıramaz. Kaydını yaptırabilmesi için daha önce kayıtlı olduğu Tezli Yüksek Lisans programından kaydını sildirmesi gerekmektedir.

2- Bir üniversitede Tezli Yüksek Lisans programına kayıtlı öğrenci, başka bir üniversitenin Tezsiz Yüksek Lisans programına kayıt yaptırabilir. Tezsiz yüksek lisans programları yönetmelikte istisna tutulmuştur. Sayı sınırlaması da yoktur. Bir kişi istediği sayıda aynı anda Tezsiz Yüksek Lisans programına kayıtlı olabilir.

3- Bir üniversitede Doktora programına kayıtlı olan öğrenci, ikinci bir Tezli Yüksek Lisans programına veya Doktora programına kayıt yaptıramaz. Yönetmelikte "LİSANSÜSTÜ" tanımı geçtiği için Doktora eğitimine devam edenler sadece Tezsiz Yüksek Lisans programlarına kayıt yaptırabilirler.

4- Adaylardan bir Tezli Yüksek Lisans ve Doktora programına kayıtlı olanların, üniversitelerin yüksek lisans ve doktora öğrenci ilanlarına başvurmasına engel bir hüküm yoktur. Sadece başarılı oldukları takdirde, kayıt yaptırabilmeleri için daha önceki lisansüstü kayıtlarını silmeleri gerekir.

5- İlgili yönetmeliğin geçici 1 inci maddesinin 2 nci fıkrası kapsamında, daha önceden birden fazla Tezli Yüksek Lisans programına kayıtları olan veya aynı anda hem Doktora hem de Tezli Yüksek Lisans yapanların eğitimlerine devam etmelerinde sakınca bulunmamaktadır.

Bu açıklamalarımızı aşağıdaki tablo ile özetlersek durum aynen şu şekildedir :

ÖNCEKİ KAYIT

YENİ KAYIT

YAPILIR / YAPILAMAZ

TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

YAPILAMAZ

TEZSİZ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

YAPILABİLİR

TEZSİZ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

TEZSİZ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

YAPILABİLİR

(Sayı Sınırlaması Olmaksızın)

DOKTORA PROGRAMI

TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

YAPILAMAZ

DOKTORA PROGRAMI

TEZSİZ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

YAPILABİLİR

DOKTORA PROGRAMI

DOKTORA PROGRAMI

YAPILAMAZ

PEKİ ÜNİVERSİTELER ADAYLARIN LİSANSÜSTÜ EĞİTİM KAYITLARINI NASIL GÖRÜYOR ?

Bilindiği üzere, Yükseköğretim Kurulu tarafından hayata geçirilen Yükseköğretim Bilgi Sistemine (YÖKSİS) üniversiteler tarafından kayıtlı ve mezun tüm öğrencilerin bilgileri aktarılmıştır/aktarılmaya devam edilmektedir.

Örneğin, bir üniversitede Tezli Yüksek Lisans programına kayıtlı olan öğrencinin başka bir üniversitenin Tezli Yüksek Lisans programına başvurup, yapılan mülakat veya yazılı sınavda başarılı olması halinde, başka bir Tezli Yüksek Lisans programına kayıtlı olduğu ilgili üniversite tarafından YÖKSİS'ten sorgulanarak görülebilmektedir.

Bu aday, önceki kaydını sildirmediği sürece yeni kazandığı programa kaydını yaptıramaz.

Dolayısıyla, nasıl tespit edecekler ben gider kaydımı yaptırırım demeden önce siz onu bir kez daha düşünün derim...

Yavuz Selim KAPLAN

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 17 26
11 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
15:56 - Bakan Selçuk, EBA Mobil Destek Aracında öğrencilerle buluştu15:54 - İcra müdürlüğü sınavında bir çok aday başvuruları kaçırdı15:53 - Ters dönmüş aracında ölü bulunan doktor son yolculuğuna uğurlandı15:50 - Taziyeye için geldiler, hiç vaka görülmeyen köye koronayı getirdiler15:41 - Esnafa, gelir kaybı destekleri ödenmeye başlandı15:41 - Survivor yarışmacılarının haftalık kazancı ortaya çıktı!
15:40 - Kastamonu'da bir köy karantinaya alındı15:37 - Trafik polisleri, araçların kaymaması için caddeyi kardan temizledi15:33 - Sivas Tasarım ve Beceri Merkezi öğrencileri uluslararası başarı kazandı15:30 - 56 üniversite yüksek lisans ve doktora ilanına çıktı15:30 - AK Partili Akbaşoğlu: Hayvan hakları ile ilgili çalışmalar yapıldı15:22 - Kar yağışı Abant ve Kartalkaya'ya ilgiyi arttırdı
15:17 - SPK Başkanı'ndan halka arz edilen şirketlere 'sorumluluk' uyarısı15:08 - Bakan Varank, Ford Otosan'ın Kocaeli'deki fabrikalarını ziyaret etti15:03 - İstanbul'da metro ve metrobüslerde HES kodu kuyruğu14:48 - Bakan Varank'tan WhatsApp açıklaması14:40 - 2017'de fişi çekilen özellik iPhone'lara geri geliyor
14:38 - Aşılamada yeni aşama: Eczacılara aşı uygulaması başlayacak
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam