1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

İçişleri Bakanlığı, iade olanlar için araştırma merkezlerini hala kurmadı

İçişleri Bakanlığı, 7075 sayılı Kanunun öngördüğü araştırma merkezlerini kurmadığı için, OHAL Komisyonunun göreve iade ettiği ve ilgili bakan tarafından eski kadrosuna atanması uygun görülmeyenler, hala açıkta beklemektedir.
19 Mart 2019 14:05
Yazdır
İçişleri Bakanlığı, iade olanlar için araştırma merkezlerini hala kurmadı

7075 sayılı Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu Kurulması Hakkında Dair Kanunun 10/A maddesinde şu hüküm yer almaktadır:

"(1) Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilmesi sebebiyle kamu görevinden, meslekten veya görevden çıkarılan ya da ilişiği kesilen subay, astsubay, uzman jandarmalar ile Emniyet Genel Müdürlüğünde emniyet hizmetleri sınıfına tabi olanlar ve Dışişleri Bakanlığı diplomatik kariyer memurlarından; haklarında mahkemeler tarafından göreve iade mahiyetinde karar verilenler ile Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu tarafından başvurunun kabulü kararı verilenlerden, eski kadro, rütbe veya unvanına atanması ilgili bakan onayı ile uygun görülmeyenler ilgisine göre Milli Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı bünyelerinde kurulan araştırma merkezlerinde bu madde esaslarına göre istihdam edilir."

Bu maddeye göre, OHAL Komisyonu tarafından göreve iade edilmesine rağmen eski kadrosuna dönüşü ilgili Bakanca uygun görülmeyenler, 3 Bakanlık bünyesinde kurulacak araştırma merkezlerinde istihdam edilecektir.

Ancak, Milli Savunma Bakanlığı bu araştırma merkezini kurmuş olmasına rağmen, İçişleri Bakanlığı hala kurmamıştır.

İçişleri Bakanlığı, Kanunun öngördüğü komisyonu kurmadığı için de, OHAL Komisyonunca göreve iade edilen personel hala açıktadır.

İçişleri Bakanlığının, OHAL Komisyonunun göreve iade ettiği, haklarındaki adli süreçlerin takipsizlik veya beraat ile sonuçlandığı bu personel hakkında, ivedi olarak mağduriyetleri ortadan kaldıracak bir tedbir alması gerekmektedir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
6 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıkladığı yeni ara tatil uygulamasını nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam