1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Çocuk gelişimi uygulama sınıfında tam gün eğitim yapılır mı, öğretmene ücret ödenir mi?

Çocuk gelişimi uygulama sınıflarında tam gün (08:00-17:00 arası) eğitim yapılabilir mi, fazla çalışma karşılığında (6 saatin dışındaki kısım) öğretmene döner sermayeden ücret ödenebilir mi?
15 Şubat 2020 11:00
Yazdır
Çocuk gelişimi uygulama sınıfında tam gün eğitim yapılır mı, öğretmene ücret ödenir mi?

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü 29.01.2020 tarih ve 2043900 sayılı yazılarıyla mesleki ve teknik anadolu liseleri bünyesinde döner sermaye kapsamında iş ve işlemleri yürütülen; "çocuk gelişimi uygulama sınıflarında tam gün (08:00-17:00 arası) eğitim yapılabilir mi, fazla çalışma karşılığında (6 saatin dışındaki kısım) öğretmene döner sermayeden ücret ödenip ödenebilir mi?" sorularını cevapladı.

Mesleki ve teknik ortaöğretim okullarındaki çocuk gelişimi alanının atölyesi olan uygulama sınıflarında, döner sermaye kapsamında tam gün eğitim yapılıp yapılamayacağı ve fazla çalışma karşılığının görev yapan öğretmene döner sermayeden ücret ödenip ödenemeyeceği hususunda 3423 Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Mesleki ve Teknik Öğretim Okulları Döner Sermayesi Hakkında Kanunda açıklama bulunmaktadır.

Bu Kanunun 1. maddesinin 2. paragrafında yer alan "Bakanlıkça uygun bulunan alanlarda, çalışma saati göz önünde bulundurulmaksızın parça başı ücret ödenmek suretiyle mal ve hizmet üretimi yaptırılabilir." hükümlerindeki; "çalışma saati göz önünde bulundurulmaksızın" ibaresine göre, çocuk gelişimi alanının atölyesi olan uygulama sınıflarında, tam gün eğitim yapılması döner sermaye mevzuatı açısından uygundur.

Öğretmene döner sermayeden ücret ödenip ödenemeyeceği husus ise Milli Eğitim Bakanlığı Döner Sermaye İşletmelerinde Üretimi Teşvik Primi Dağıtımı, Parça Başı Üretim, Atölye ve Tesislerin Özel Sektörle İşbirliği Yapılarak İşletilmesi Hakkında Yönetmeliğinde açıklanmıştır.

Yönetmeliğin "Üretimde Çalışma ve Ücret Esasları" başlıklı 8. maddesinin 1. fıkrasının 8. bendi (a) fıkrasındaki; "Parça başı ücret esasına göre üretilen mal veya hizmetlerin işçiliği aşağıdaki esaslar çerçevesinde ödenir. "a) Parça başı ücret ödenmek suretiyle yaptırılan mal veya hizmet üretiminde fiilen çalışan personele; sözleşme veya şartnamesinde belirtilen şartlara uygun olarak ay içinde bitirilen, geçici muayene ve kabulü yapılan mal veya hizmetlerin işçilik bedelinden, her bir personelin alacağı aylık işçilik tutarı, üretime katkıları oranında bölüm/alan veya atölye şefince belirlenir ve harcama yetkilisince onaylandıktan sonra ödenir." hükümlerine göre; ilgili alan öğretmenlerine, uygulama sınıflarında döner sermayede fiilen çalışması, maliyet hesaplarında ödenecek ücretin yer alması, üretime katkısı oranı ve maliyet hesaplarında belirtilen işçilik tutarını da aşmamak kaydı ile harcama yetkilisinin onayı doğrultusunda ücret ödenmesinde sakınca bulunmamaktadır.

İşte o görüş yazısı;

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
07:42 - Provokatif haber yapan sosyal medya hesaplarına inceleme07:41 - İdlib'de operasyonlarda Suriye rejimine ağır darbe07:39 - Aydın Göç İdaresinde kalan mülteciler salıverildi07:26 - BM Genel Sekreteri Guterres: İdlib'de derhal ateşkes ilan edilmeli07:23 - Bakan Akar ve Komutanlar sıfır noktasında07:10 - ABD Dışişleri Bakanlığı: NATO müttefikimiz Türkiye'nin yanındayız06:50 - Koronavirüs salgınında ölenlerin sayısı 2 bin 790'a ulaştı06:31 - Meteorolojiden kuvvetli rüzgar uyarısı - Haritalı06:21 - Akar yaralı Mehmetçikleri ziyaret etti06:01 - Akşener: Cumhurbaşkanını aradım ve sadece bilgi aldım
05:47 - Fuat Oktay: Bedelini ağır ödeyecekler05:12 - ABD Dışışleri Bakanlığı İdlib'deki Türk askerlerine yönelik saldırıyı kınadı05:11 - Edirne'de mülteciler Yunanistan sınırına akın ediyor05:01 - İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumlulukları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik05:00 - İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik04:57 - İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumlulukları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik04:49 - Bakan Akar sınırın sıfır noktasında04:42 - Bahçeli: Güç ve zor kullanmak kaçınılmazdır
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
MEB, yeniden sınıf tekrarına geri dönüyor. Sınıf tekrarı olmalı mı?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam