1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

İstifa etsem de yeşil pasaport alabilir miyim?

İstifa eden kamu personeli, istifa etmiş olsa dahi, emsalinin hak ettiği tarihte, 5682 sayılı Pasaport Kanununun ek 4. maddesine göre yeşil pasaport talebinde bulunabilir.
17 Şubat 2020 10:03
Yazdır
İstifa etsem de yeşil pasaport alabilir miyim?

Soru

1980 yılında hava kuvvetlerinde göreve başladım.15 şubat 1996 yılında kendi isteğimle istifa ettim. Yesil pasaport alma hakkım var mı?

Cevap

5682 sayılı Pasaport Kanununun 14/A maddesinde yeşil pasaport olarak bilinen hususi damgalı pasaport hakkından yararlanacak kamu görevlileri sayılmıştır. Buna göre yeşil pasaport hakkından, birinci, ikinci ve ucuncu derece kadrolarda bulunan veya bu kadrolar karsılık gosterilmek veya T.C. Emekli Sandıgı ile ilgilendirilip emekli kesenekleri bu derecelerden kesilmek suretiyle sozlesmeli olarak calıstırılan Devlet memurları ve diger kamu gorevlileri ile birinci derece kadro ile emeklilige hak kazanmıs olan belediye baskanları ile bunlardan emeklilik veya çekilme sebebiyle görevden ayrılmış olanlar yararlanmaktadır. Başka bir ifadeyle, yeşil pasaport alma hakkına sahipken istifa eden kamu görevlileri müstafi durumdayken de yeşil pasaport hakkından yararlanabilecektir.

Konuyla ilgili bir diğer hüküm de Kanunun ek 4. maddesinde yer almaktadır. Kanuna 1988 yılında 3463 sayılı Kanunla eklenen söz konusu hükümde. "Devlet memuru olarak 1 inci, 2 nci ve 3 üncü derece kadrolarda bulunup da Hususi Damgalı Pasaport almaya hakkı olan Devlet memurları ile subay ve astsubayların taşıdıkları unvan ve/veya rütbeleri taşımakla beraber 1 inci, 2 nci ve 3 üncü derece kadroları almadan emekli olan veya ayrılanlardan Devlet memuriyetindeki hizmet süreleri, taşıdığı unvan ve/veya rütbeleri itibariyle bugün Hususi Damgalı Pasaport almaya hak kazananlar emsal alınmak suretiyle bunlara da Hususi Pasaport verilir." denilmektedir. Madde hükmü kolay anlaşılabilir türden değildir. Madde gerekçesi de hükmün tekrarından ibaret olup, TBMM tutanaklarını incelediğimizde Genel Kurulda tartışılmaksızın okunup kabul edilen bir madde olduğu görülmektedir.

Ek 4. maddeye göre, yeşil pasaport hakkını elde etmeden istifa eden TSK mensupları da dahil kamu görevlileri; birinci, ikinci veya üçüncü derecelerde kendi unvan veya rütbelerine ait kadro bulunması halinde aynı kıdem ve rütbeye sahip emsallerinin yeşil pasaport alma hakkını elde ettikleri tarihte müstafi olsalar dahi yeşil pasaport alabilecektir. Örneğin beşinci dereceli uzman kadrosundayken istifa eden biri, aynı unvan ve derecedeki emsalinin yeşil pasaport hakkına sahip olduğu tarihte (6 yıl sonra) bu pasaportu elde edebilecektir. Askeri personel bakımından da durum aynıdır.

Yeşil pasaport hakkı için birinci, ikinci veya üçüncü dereceli kadroları müktesep hak olarak elde etmek değil, bu derecelere atanmak yeterli olduğundan 657 sayılı Kanunun 68/B maddesi kapsamında ilk üç dereceli kadrolara atananlar da bu haktan yararlanabilecektir. Örneğimize göre kişi müfettişliğe yeni atandığında istifa etse bile 68/B maddesine göre üçüncü dereceye atanmak için 8 yıl hizmet süresi yeterli olduğundan başvuru tarihinde 8 yılı (3 yılı görevde, 5 yılı da müstafi durumda) doldurmuş ise yeşil pasaport almasına mani bir durum yoktur.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
6 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
21:09 - Koronavirüs tedavisi biten 3 kişi alkışlarla taburcu oldu21:05 - İbrahim Kalın: DSÖ önleyici tedbirler alacak şekilde yetkilendirilmeli21:01 - Yurt dışında koronavirüsten ölen Türk sayısı 222'ye yükseldi20:57 - 3 üniversite koronavirüs aşısı için bir araya geldi20:53 - İnfaz düzenlemesi teklifi TBMM'de görüşülüyor20:49 - 'İŞ-KUR İl Müdürü karantinaya alındı' iddiası yalanlandı20:45 - Maske takmayan vatandaş: Bu virüs bir siyonist oyunu20:41 - Koronavirüsten korumak için kedilerinizi evde tutun20:37 - Fransa'da son 24 saatte 541 hasta hayatını kaybetti20:33 - Türkiye'nin gönderdiği tıbbi yardım 5 ülkeye teslim edildi
20:29 - Bir Yeşilçam emektarı daha aramızdan ayrıldı20:25 - Koronavirüs hastası: Rabbim yaşamama izin verdi20:21 - Koronavirüsü yenen sağlık çalışanı, alkışlarla taburcu edildi20:17 - İngiltere Başbakanı Johnson iyileşiyor20:13 - Daron Acemoğlu: Türkiye'nin IMF sistemine ihtiyacı var20:10 - Koronavirüsü yenen yaşlı kadın alkışlarla taburcu edildi20:06 - AK Parti'li Özçelik: Yapılan yardımlar şahıslara iade edilecek20:02 - Bilecik'teki KYK yurdu seyyar hastaneye dönüştürüldü
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milli Dayanışma Kampanyasına maddi destek verdiniz mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam