1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Direksiyon eğitimi dersi uygulama sınavlarında sözleşmeli personel görev alabilir mi?

Direksiyon eğitimi dersi uygulama sınavlarında görev alacak 4-B'li ve 4-D'li personel için; "Sözleşmelerinde aksine bir hüküm bulunmadıkça 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre 4-B'li ve 4-D'li personele döner sermayeden görev verilebileceği ve bu görevlerine uygun ücretlerin ödenebileceği belirtilmektedir." denildi.
03 Nisan 2020 00:02
Yazdır
Direksiyon eğitimi dersi uygulama sınavlarında sözleşmeli personel görev alabilir mi?

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü 11.03.2020 tarih ve 5292340 sayılı yazılarıyla direksiyon eğitimi dersi uygulama sınavlarında sözleşmeli personel görev alıp alamayacağını cevapladı.

Direksiyon eğitimi dersi uygulama sınavlarında görev alacak 4-B'li ve 4-D'li personel için yazdığımız 6/12/2019 tarihli ve 24325023 sayılı yazımızda; "Sözleşmelerinde aksine bir hüküm bulunmadıkça 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre 4-B'li ve 4-D'li personele döner sermayeden görev verilebileceği ve bu görevlerine uygun ücretlerin ödenebileceği belirtilmektedir.

Diğer taraftan söz konusu personel 5510 sayılı İş Kanunu'na tabi olup aldıkları ücretlerin tamamı SGK primine tabidir. Bu nedenle de verilen bu tür görevlerde görev yapacakları günden bir gün önce SGK girişi yapılması mecburiyeti vardır.

Bu kapsamda, il milli eğitim müdürlüklerinin cezai müeyyidelerle karşılaşmamaları ve sıkıntılar yaşanmaması için il/ilçe milli eğitim müdürlüğü tarafından son gün (Cuma günü) resen görev verilirken, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda bulunan 4-B'li ve 4-D'li personel kapsamı dışındaki personele öncelik verilerek görevlendirmelerin yapılması hususunda," ifadelerine yer verilmiştir. Ancak bazı il/ilçe milli eğitim müdürlüklerinin ilgi yazıyı gerekçe göstererek yukarıda belirtilen personele görev vermedikleri Bakanlığımıza ulaşan duyumlardan anlaşılmaktadır.

Yukarıda da açıklandığı üzere, 4-B'li ve 4-D'li personelin sistem üzerinden müracaatta bulunarak direksiyon eğitimi dersi uygulama sınavlarında görev almasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

İşte o görüş yazısı;

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
6 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
21:24 - CTE'den aile mazereti tayin duyurusu21:24 - Kadınlarda ortalama ilk evlenme yaşı yükseldi21:23 - 573 milyon dolarlık maske ve koruyucu giysi ihraç edildi21:21 - Emtia yatırımcısı altınla kazandı, petrolle kaybetti21:17 - Bakan Ersoy: Galata Kulesi'nin restorasyonuna ara verildi21:08 - Kemik iliği nakli olup öğrencilerine kavuşmak istiyor
21:07 - Devlet desteğiyle modern hayvan çiftliğinin sahibi oldu21:05 - Belediye Başkanı, koronavirüsü nasıl atlattığını anlattı21:00 - FETÖ'cü Enes Kanter'den İsrail gazetesine skandal açıklamalar20:56 - Milli Savunma Bakanı Akar'dan flaş AB açıklaması20:38 - Meteorolojiden Ankara ve 5 il için sağanak uyarısı20:26 - Veriler açıklandı... Yeni vaka sayısı 1000 sınırına geldi
20:19 - İSG ve işyeri hekimi zorunlu oldu! Para cezası var20:08 - Bakan Pakdemirli: 300 hektarlık alan kaybedildi20:06 - 249 kişiyi 72 bin lira dolandıran 'eskort' çetesi çökertildi20:00 - Rus turistler Türkiye'ye gelmek istiyor19:49 - FETÖ'den gözaltına alınan 14 şüpheliden 5'i tutuklandı
19:47 - Serinlemek için denize giren polis memuru boğuldu
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Çoklu baro kanun teklifi hakkında ne düşünüyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam