1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

MEB'de müdür yardımcılığına başvuracaklar başyardımcılığa başvurabilirler mi?

4-8 yılını dolduran yöneticilerin tercihleri 12-16 Nisan haftasında alınacak. Müdür yardımcılarından 4-8 yılını dolduranların Müdür başyardımcılığına başvuru yapabilecekler mi?
09 Nisan 2021 12:30
+Aa- Yazdır
MEB'de müdür yardımcılığına başvuracaklar başyardımcılığa başvurabilirler mi?

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme ve Görevlendirme Yönetmeliği, 5 Şubat 2021 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştı. Tıklayınız.

Yönetmelikte mülga olan yönetmeliğe göre bir fark da müdür başyardımcılığı kadrosuna görevlendirmelerin düzenlenmiş olması idi.

Yapılan düzenlemede Müdür Yardımcılığı ve Başyardımcılık için şu şartlar gösterilmiştir:

"Müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı olarak görevlendirileceklerde aranacak özel şartlar
MADDE 7 - (1) Müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı olarak görevlendirileceklerin aşağıdaki şartlardan en az birini taşımaları gerekir:
a) Müdür, kurucu müdür, müdür başyardımcısı, müdür yardımcısı veya müdür yetkili öğretmen olarak görev yapmış olmak.
b) Bakanlığın şube müdürü veya daha üst unvanlı kadrolarında görev yapmış olmak.
c) Adaylık dahil en az iki yıl öğretmen olarak görev yapmış olmak."

Yönetmeliğin akabinde bakanlıkça 2021 Yönetici Görevlendirme Takvimi de yayımlandı. Tıklayınız.

Takvime göre yeniden görevlendirme kapsamında olan 4-8 yılını dolduran yöneticilerin tercihleri 12-16 Nisan haftasında alınacak.

Bu noktada en çok gelen soru: "Müdür yardımcılarından 4-8 yılını dolduranların Müdür başyardımcılığına başvuru yapabilecekler midir?" şeklindedir.

Yönetmelikte müdür yardımcılığı ve başyardımcılık aynı şartlara bağlı bir şekilde aynı maddede tanımlandıklarından başvuruda bulunabileceklerdir. Yani adaylar müdür başyardımcılığını müdür yardımcılığı kadrosu imiş gibi değerlendirebilirler. Hatta aynı okulda müdür yardımcılığı ve müdür başyardımcılığı kadroları açıksa ikisine de başvuruda bulunabilmek mümkün.

Aynı şekilde sınavla görevlendirme olan ilk defa yönetici görevlendirme sürecinde de müdür yardımcılığına başvuracak adaylar müdür başyardımcılığına da aynı sınav ve dönemde başvuruda bulunabileceklerdir.

Burada hukuki düzenleme bu şekilde olup müdür yardımcılığı ve başyardımcılık kadroları geçmişten günümüze farklı kategoride değerlendirilmiş hatta atanma/görevlendirme şartları da değişiklik göstermiştir.

Mevcut düzenlemeye göre yaptığımız değerlendirmenin en büyük gerekçesi de bu noktada yaşanmakta olan kafa karışıklıklarının açığa kavuşturulmasıdır.

Maksut BALMUK

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
13 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
11:55 - Yaralanan motosikletli kurye hastanede hayatını kaybetti11:50 - Erdoğan, Papa Fransuva ile 'İsrail'in saldırılarını' görüştü11:44 - Ziraat Türkiye Kupası finali için seyirci kararı11:35 - Hakim ve savcı adayları için üniversitelerle akademik iş birliği yapıldı11:31 - Altının gram fiyatı 498 lira seviyesinden işlem görüyor11:27 - AK Parti Sözcüsü Çelik'ten BM'nin İsrail ve Filistin'e çağrısına tepki
11:26 - 'Tam kapanma'nın sona ermesiyle İstanbul Havalimanı'nda yoğunluk arttı11:26 - Çiçek'ten sonra CHP'li Gürsel Tekin: HDP'lilere bakanlık verebiliriz11:23 - Türkiye'den Rusya'ya aşı çıkarması11:23 - 'Altın, bu yaz 600 lira seviyelerini görebilir'11:21 - Elon Musk'ın paylaşımı sonrasında Bitcoin 3 ayın en düşük seviyesinde11:19 - Kirazın dalında kalmasına gönlü razı olmadı, internetten 'ağaç kiralama' dönemini başlattı
11:16 - Doğu Anadolu'daki 7 ilde sağanak bekleniyor11:13 - Sergen Yalçın: Soyunma odasında bağıra bağıra ağladım11:13 - 'Tam kapanmada' sağlanan olumlu tablo tedbirlerle sürecek11:12 - Yunanistan'a kaçarken yakalanan FETÖ sanığına 15 yıla kadar hapis talebi11:11 - Nagehan Alçı yine öğretmenlere sataştı
11:10 - DMO'nun kamu alımlarında tasarruf ve yerli ürün ön plana çıkacak
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
17 Mayıs ila 1 Haziran arasında, hafta sonlarında, sokağa çıkma kısıtlamasına devam edilmesini;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam