1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Resmi Gazetede yayımlandı. Öğretim elemanı ilanları yayınlanmaya başlayacak

Bugün yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile öğretim elemanı atama izinlerinde yetki belirsizliği sona erdi...Altmış gün içerisinde norm kadro yönetmeliği yürürlüğe konulacak.
13 Eylül 2018 07:54
Yazdır
Resmi Gazetede yayımlandı. Öğretim elemanı ilanları yayınlanmaya başlayacak

Hatırlanacağı üzere, dün yayımlanan haberimizde; Yükseköğretim Kurulunun, izin verme yetkisinin kaldırılması ile birlikte yaklaşık üç aydır öğretim elemanı ilanları yayımlanmadığı ve adayların açıklama beklediğini dile getirmiştik.

Bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan 17 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2 nci maddesi ile 2 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 11 inci maddesine şu fıkra eklenmiştir;

"Öğretim elemanı kadrolarına, devlet yükseköğretim kurumları bünyesindeki birimler, önlisans, lisans ve lisansüstü programların sayısı, niteliği ve öğrenci sayıları ile yükseköğretim kurumunun eğitim-öğretim dışında yürüttüğü hizmetler dikkate alınarak Yükseköğretim Kurulunca çıkarılan norm kadro yönetmeliğine göre ilgili devlet yükseköğretim kurumunca atama yapılır."

Ayrıca, düzenlemede belirtilen yönetmelik çıkartılana kadar işlemlerin aksamaması için geçici bir düzenleme eklenmiş;

"Yükseköğretim kurulunca 11 inci maddenin 4 üncü fıkrasına göre hazırlanacak norm kadro yönetmeliği ile bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altmış gün içerisinde yürürlüğe konulur. Yönetmelik yürürlüğe girinceye kadar yükseköğretim kurumları atama yetkisini yönetmeliğin yürürlüğe girmesini beklemeksizin kullanabilir."

DEĞERLENDİRMELER

1- Öğretim elemanı atamaları ile ilgili yetki belirsizliği giderilerek altmış gün içerisinde YÖK tarafından çıkartılacak norm kadro yönetmeliğinde belirtilen esaslara göre kadrolara atama yetkisi "YÖK'ten izin alma şartı kaldırılarak" üniversitelere devredilmiştir.

2- Norm kadro yönetmeliğinin 60 (altmış) gün içerisinde yürürlüğe konulacaktır.

3- "Yönetmelik yayımlanana kadar yükseköğretim kurumları atama yetkisini kullanabilir" şeklinde yapılan geçici düzenleme ile ilan edilecek kadroların daha fazla beklemesinin önüne geçilmiştir. Ancak, geçici olarak üniversitelere verilen yetkinin kararnamede "kullanabilir" şeklinde geçmesi sebebiyle, yönetmelik yayımlanana kadar ki işleyişe dair Yükseköğretim Kurulu tarafından açıklama yapılacağını değerlendiriyoruz.

Yavuz Selim KAPLAN

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
15 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
23:44 - İşte Türklerin çektiği ağrıların en önemli nedeni23:33 - Mehmet Özhaseki: Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatı23:27 - Kütahya'da Down Sendromlular için anlamlı program23:16 - Organ beklerken organ bağışçısı oldu23:07 - İbrahim Kalın'dan 'Golan Tepeleri' açıklaması22:56 - Süleyman Soylu: Terörün kökünü kazıyacağız22:45 - Şehit polis Turgay Zeren memleketinde defnedildi22:41 - Mevlüt Çavuşoğlu'dan Trump'a 'Golan Tepeleri' tepkisi22:31 - Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan nevruz mesajı22:19 - 'Huzur ve istikrarın teminatı Cumhur İttifakı'dır'
22:16 - Hakkari'de karla zorlu mücadele22:00 - Muharrem İnce: CHP'nin başına geçmek istiyorum21:40 - Hulusi Akar şehit aileleri ve gazilerle buluştu21:35 - Sözde 'yurtta sulh konseyi' üyesi savunmasını sundu21:28 - 'Türk ve Kürt kardeşliği ezelden gelmektedir'21:18 - Binali Yıldırım'dan '500 istihdam' açıklaması21:10 - Erdoğan yeniden İzmir'e geliyor20:52 - 'Belediyelerin imkanlarını teröre desteğe kullandılar'
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Yeni Zelanda'daki teröriste, 'Hristiyan terörist' denmesini doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam