1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kadroya geçen sözleşmeli öğretmenlere, eş durumu özründe 1 yıl şartı uygulanır mı?

Sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmakta iken kadrolu öğretmenliğe atananlar, Şubat ayında verilecek özür durumu yer değiştirme başvurularına eş durumu özründen faydalanabilecekler midir?
08 Kasım 2019 14:05
Yazdır
Kadroya geçen sözleşmeli öğretmenlere, eş durumu özründe 1 yıl şartı uygulanır mı?

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "Mazeret ve engellilik durumuna bağlı yer değiştirmeler" başlıklı 49. maddesi 1. fıkrası (b) bendinde; "(1) Öğretmenlerin; aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretlerine veya engellilik durumuna bağlı yer değiştirmeleri hakkında, Devlet Memurları Kanunu ile Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik hükümleri uygulanır. Ancak; b) Öğretmenlikte ve devlet memurluğunda adaylığı kaldırılmayanlar, devlet memurluğunda adaylığı kaldırılıp da öğretmenliğe ilk atama kapsamında atananlar ve yeniden atama ve kurumlar arası atama yoluyla öğretmenliğe atananlardan atandığı yerde en az bir yıl çalışmayanlar ile eşi isteğe bağlı sigortalı olan öğretmenler, aile birliği mazeretine bağlı olarak yer değiştirme isteğinde bulunamaz." hükümleri bulunmaktadır.

Bu hükümlere göre, adaylığı kaldırılmayan, ilk atama kapsamında atanan, yeniden atama ve kurumlar arası atama yoluyla atanan öğretmenlerden atandığı yerde en az bir yıl görev süresi olmayanlara eş durumu özür hakkı verilmemektedir.

Peki sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmakta iken kadrolu öğretmenliğe atananlar Şubat ayında verilecek özür durumu yer değiştirme başvurularına eş durumu özründen faydalanabilecekler midir?

652 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek 4. maddesinin 3. fıkrasındaki; "(3) Bu madde uyarınca atanan sözleşmeli öğretmenler üç yıl süreyle başka bir yere atanamaz. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde bu madde uyarınca istihdam edilen öğretmenin eşi bu öğretmene tabidir. Sözleşmeli öğretmenler, aday öğretmenler için öngörülen adaylık sürecine tabi tutulur. Sözleşmeli öğretmenlerden sözleşme gereği üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde öğretmen kadrolarına atanır. Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az bir yıl daha görev yapar, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmaz." hükümleri uyarınca sözleşmeli öğretmenlikte üç yılını tamamlayanlar bulundukları yerde kadrolu öğretmenliğe atanmışlardır.

Ayrıca; 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek 4. maddesinin 4. fıkrasında; "Bu madde hükümlerine göre öğretmen kadrolarına atananların. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası uyarınca sözleşmeli öğretmen pozisyonlarında geçirdikleri hizmet süreleri, öğrenim durumlarına göre yükselebilecekleri dereceleri aşmamak kaydıyla kazanılmış hak aylık derece ve kademelerinin tespitinde değerlendirilir. Bunlar, atandıkları kadronun mali ve sosyal haklarına göreve başladığı takip eden aybaşından itibaren hak kazanır ve önceki pozisyonlarında aldıkları mali ve sosyal haklar hakkında herhangi bir mahsuplaşma yapılmaz." hükmüne yer verilmiştir.

Bu çerçevede, sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmakta iken kadrolu öğretmenliğe atananların geçmiş üç yıl hizmetleri öğrenim durumlarına göre yükselebilecekleri dereceleri aşmamak kaydıyla kazanılmış hak aylık derece ve kademelerinin tespitinde değerlendirileceğinden ve Yönetmeliğinin "Mazeret ve engellilik durumuna bağlı yer değiştirmeler" başlıklı 49. maddesi 1. fıkrası (b) bendinde sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmakta iken kadrolu öğretmenliğe atananlardan bahsedilmediğinden, sözleşmeli öğretmenlerden kadrolu olarak atananlara adaylık hükümleri de uygulanmayacağından ve sözleşmeli öğretmenlerin geçmiş görev süreleri zorunlu hizmet süresinden sayıldığından kadroya geçen sözleşmeli öğretmenlere eş durumu özründe 1 yıl şartı uygulanmadan 2020 yılı şubat ayında eş durumu özür durumuna başvuru hakkı verilmelidir.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
14 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
00:38 - Elazığ'da 'Ay Tutulması' Harput'tan izlendi00:09 - Bakan Albayrak tarihte bir ilk gerçekleşti diyerek paylaştı!00:05 - 6 Haziran 2020'den önemli gündem başlıkları00:03 - Emekliliğini polis telsizinden duyurdu, helallik istedi23:58 - Canlı yayınına polis baskını: 14 yaşındaki kızı hamile çıkan anne gözaltına alındı23:55 - Van Valiliğinden korona virüs açıklaması23:51 - Ceyhan'da terör propagandası yapan 4 kişi gözaltına alındı23:17 - Tıbbi mümessiller ürün tanıtımına başlayacak23:00 - MSB: İdlib'de 1 asker şehit oldu22:59 - Denizde çırpınan oğlunu kurtaran anne boğuldu
22:52 - İletişim Başkanlığı: Türkiye'de vaka ölüm oranı yüzde 2.7622:37 - Enis Berberoğlu, 31 Temmuz'a kadar cezasını evinde çekecek22:31 - MEB kurumları, çocuk maskesi üretimi başlattı22:21 - Kaymakam depreme canlı yayında yakalandı22:17 - MEB'in her kademe için getirdiği sınıf geçme kuralları22:12 - Zeynep'i öldüren boksör tedavisinin ardından tutuklandı22:08 - 'Türkiye ekonomisine ve varlıklarına güvenenler kazanıyor'22:04 - Virüsten ölenlerin sayısı ABD'de 110 bine, İngiltere'de 40 bine ulaştı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Hafta sonu 15 ilde uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam