1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Usta öğreticilere, ders dışında yapılan faaliyetlere görevlendirildiği takdirde ek ders ücreti ödenir mi?

Hayat boyu öğrenme kurumlarında ek ders ücreti karşılığı görevlendirilen usta öğreticilerin, ders dışında yapılan faaliyetlere görevlendirildiği takdirde ek ders ücreti ödenir mi?
22 Mart 2020 10:00
Yazdır
Usta öğreticilere, ders dışında yapılan faaliyetlere görevlendirildiği takdirde ek ders ücreti ödenir mi?

Halk eğitimi merkezlerinde ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görevlendirilen usta öğreticilerden, il dışında yapılan spor yarışmalarına katılan kursiyerlerine /öğrencilerine refakat etmek üzere görevlendirilenlerin, bu görevleri süresince ders görevlerini yapmış sayılarak karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılıp yararlandırılamayacağı sorusunu Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü 05.03.2020 tarih ve 4885669 sayılı yazılarıyla cevaplandırdı.

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine

İlişkin Kararın 9. maddesinde; "(1) Öğretmen sayısının yetersiz olması halinde;

a) Yüksek öğrenimli olmak koşuluyla;

1) Bu Karar kapsamındaki yönetici ve öğretmenler dışındaki resmi görevliler ile sınıf

öğretmenlerine ilköğretim, orta öğretim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 8 saate,

2) Resmi görevi bulunmayanlar ile emeklilere okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim, özel eğitim

ve yaygın eğitim kurumları ile yabancı uyrukluların eğitim gördüğü geçici eğitim merkezlerinde

haftada 30 saate,

kadar ek ders görevi verilebilir.

b) İlgili mevzuatında belirtilen esaslara göre uzman ve usta öğretici olarak

nitelendirilenlerden;

1) Resmi görevi bulunanlara haftada 10 saate,

2) Resmi görevi bulunmayanlara haftada 40 saate,

kadar okul öncesi, mesleki ve teknik orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders görevi verilebilir." hükmü yer almaktadır.

Görüleceği üzere ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görevlendirilenler, öğretmen ihtiyacının kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlerle karşılanamadığı durumlarda, ders okutmakla sınırlı olarak görevlendirilmektedirler.

Bu çerçevede, ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görevlendirilenlerin, yalnızca fiilen okuttukları ders görevi karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılmaları mümkün olup bunun dışında bir uygulama yapılabilmesi mümkün bulunmamaktadır.

İşte o görüş yazısı;

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
16 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
06:40 - İki dev hastane 45 günde bitti06:30 - Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı - Haritalı06:11 - FETÖ'cü kriptolar hala en kritik yerdeler04:34 - Gemilerin Teknik Yönetmeliğinde Değişiklik02:48 - Bakan Koca'dan 'biraz daha dayanalım' çağrısı01:46 - Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'deki ırkçı cinayete tepki00:04 - 29 Mayıs 2020'den önemli gündem başlıkları00:02 - TCDD, seyahat yasağı uygulamasında yanlış yapıyor!00:00 - Fetih coşkusunun kutlama programı belli oldu23:53 - Ömer Çelik'ten CHP'li Öztrak'a 'sivil darbesi' tepkisi
23:50 - Trump: Elimden gelse Twitter'ı da kapatırdım23:40 - İstanbul Tıp Fakültesi'nde antikor testi yapılmaya başlandı23:36 - İçişleri Genelgesi: Çocuklar, velileriyle birlikte yolculuk yapabilecek23:29 - 1 Haziran'dan sonra nelere dikkat etmeliyiz? Bilim Kurulu Üyesi cevapladı23:23 - Nüfus müdürlükleri, öğrenciler için cumartesi açık olacak23:04 - Burhan Kuzu yanıtladı: Ak Parti'ye kırgın mı?22:58 - Umre ve Mescid-i Haram'a ziyaret yasağı devam edecek22:51 - Klasik otomobil merakı 'tamirci' yaptı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
İstanbul ve Ankara başta olmak üzere 15 ilde uygulanan giriş çıkış yasağı uygulamasının kaldırılmasını ister misiniz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam