1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Üniversite sözleşmeli personel alımına yaş sınırı koyabilir mi?

Ankara Üniversitesi sözleşmeli sağlık personeli alımına 01 Ocak 1990 ve sonrası doğumlu olmak şartını koydu!
26 Mart 2020 09:30
Yazdır
Üniversite sözleşmeli personel alımına yaş sınırı koyabilir mi?

Ankara Üniversitesi tarafından, 25 Mart 2020 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan sözleşmeli sağlık personeli alım ilanında; 83 Hemşire kadrosunda "Hemşirelik lisans programından mezun olmak. 01.01.1990 VE SONRASI DOĞUMLU OLMAK" şartı aranmıştır.

Bilindiği üzere, kamu idarelerinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi 4/B statüsünde sözleşmeli personel çalıştırılmasına dair hususlar, "Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar"da düzenlenmektedir.

Söz konusu usul ve esasların 12 nci maddesinde; "Sözleşmeli olarak çalıştırılacakların, ilgili kurumun saptayacağı ÖZEL KOŞULLARIN yanı sıra, 657 sayılı Kanunun 48 inci maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (4), (5), (6), (7) ve (8) numaralı alt bentlerinde belirtilen koşulları taşımaları gereklidir." ifadeleri yer almaktadır.

Öte yandan, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 40 ncı maddesinde; "Genel olarak 18 yaşını tamamlayanlar Devlet memuru olabilirler. Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler en az 15 yaşını doldurmuş olmak ve Türk Medeni Kanununun 12 nci maddesine göre kazai rüşt kararı almak şartıyla Devlet memurluklarına atanabilirler." hükümleri bulunmaktadır.

Bununla birlikte, aynı kanunun "Genel ve Özel Şartlar" başlıklı 48 inci maddesinin A/2 fıkrasında; "Bu Kanunun 40 ncı maddesindeki yaş şartlarını taşımak" ibaresi "GENEL ŞARTLAR" arasındadır.

Yukarıda sıraladığımız mevzuat hükümleri birlikte değerlendirildiğinde; Ankara Üniversitesinin sağlık hizmetleri verdiği birimlerde genç nüfusun istihdamına yönelik politika belirleyerek sözleşmeli personel alımında yaş sınırı koymuş olması kamu yararı ve hizmet gerekleri bakımında olumsuz olarak değerlendirilemez. Ancak mezkür esaslarda kurumun yalnızca "özel koşul (alanda tecrübe, mesleki uzmanlığa yönelik sertifika vb.)" belirleme yetkisine haiz olduğu, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yer verilen yaş düzenlemesinin ise "genel şartlar" arasında yer aldığı dikkate alındığında, ilanın hukuki açıdan ilerleyen süreçte sorunlara sebebiyet verebileceği değerlendirilmektedir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
4 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
02:17 - Atatürk Köprüsü, araç ve yaya trafiğine kapatıldı01:40 - Antalya Valisi: Kovid-19 salgınına ilişkin işin ciddiyetini anlamayanlar var01:08 - Türkiye'nin corona virüsle mücadelesi! Son 24 saatte neler yaşandı?01:02 - Korona virüs vakalarının tedavisi acil hal kapsamına alındı00:47 - Sağlık Uygulama Tebliğinde değişiklik yapıldı00:35 - Getir, bir çalışanının korona testinin pozitif çıktığını duyurdu00:26 - İsveç Kraliyet Enstitüsü: Antikor testlerine önümüzdeki hafta başlayabiliriz00:18 - Van'da 3.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi00:13 - Kırıkkale'de toplum sağlığı için tıbbi atık kutuları yerleştirildi00:12 - Türkiye temsilcisi olmayan sosyal ağlara erişim cezası geliyor
00:05 - Kayıt dondurmadan araştırma görevlileri yararlanabilecek mi?00:04 - 9 Nisan 2020'den önemli gündem başlıkları23:51 - Elazığ Valisi, hurdacıya kesilen 'korona' cezasını iptal etti23:46 - Akciğerlerinizi güçlendirin! Günde 4-5 kez tekrarlayın23:40 - Koronavirüs tedavisi gören doktordan iyi haber!23:33 - Okulunu özledi, EBA'yı formasını giyerek takip ediyor23:28 - Bir ilde daha kamuda serbest kıyafet uygulamasına geçildi23:18 - Dünya'da koronavirüs vaka sayısı 1,5 milyonu aştı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milli Dayanışma Kampanyasına maddi destek verdiniz mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam