1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Okul öncesi veya ilköğretimde çocuğu olan çalışanlara idari izin verilmesi zorunlu mu?

Cumhurbaşkanlığının 22 Mart 2020 tarihli Genelgesine göre, okul öncesi ve ilköğretimde çocuğu bulunan kadın çalışanların öncelikle idari izinli sayılması, hizmet gerekleri dikkate alınarak idari izin verilememesi halinde ise talepleri halinde yıllık izin veya mazeret izni verilmesi gerektiğini değerlendiriyoruz.
30 Mart 2020 00:02
Yazdır
Okul öncesi veya ilköğretimde çocuğu olan çalışanlara idari izin verilmesi zorunlu mu?

Soru: Kamu işçisi olarak çalışıyorum. Eşim de madenci yer altında çalışıyor. Kreşe giden bir oğlum var, ikinci genelge ile idari izinli sayılıyoruz. Malüm okulların açılma tarihi ertelendi... Ben 30 nisana kadar idari izinli miyim yoksa şef çağırdığı için gitmek zorunda mıyım?

Cevap: Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığının 13.3.2020 tarihli ve E.12362 sayılı yazısında, "...Ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarının faaliyetlerinin devamını sağlayacak şekilde gerekli tedbirlerin alınması ve zorunlu hizmetlerin yürütülmesi için asgari seviyede personel bulundurulması kaydıyla kamu kurum ve kuruluşlarının başta okul öncesi ve ilköğretimde çocuğu bulunan kadın çalışanlarının yıllık izin taleplerinin karşılanması, yıllık izin hakkı bulunmayanlar için mazeret izinlerinin kullandırılması,

Sayın Cumhurbaşkanımızca uygun görülmüştür." denilmektedir.

22 Mart 2020 tarihli mükerrer Resmi Gazetede yayımlanan 2020/4 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesinde de, "Daha önce, COVİD-19 kapsamında idari izinli sayılanlar, yeni bir karar verilinceye kadar idari izinli sayılmaya devam edecekler; yıllık veya mazeret izni kullanabilecekleri belirtilen çalışanlar da bu genelge kapsamında belirlenecek usul ve esaslar dahilinde idari izinli sayılabileceklerdir." denilmektedir.

2020/4 sayılı Genelgede yer alan, "idari izinli sayılabileceklerdir" ifadesinden okul öncesi ve ilköğretimde çocuğu bulunan kadın çalışanların idari izinli sayılması konusunda kurumların takdir yetkisi bulunduğu anlaşılmaktadır. Takdir yetkisinin de keyfi olarak kullanılmaması, "kamu kurum ve kuruluşlarının faaliyetlerinin devamını sağlayacak şekilde" ve "zorunlu hizmetlerin yürütülmesi için asgari seviyede personel bulundurulması" ilkelerine uygun karar verilmesi gerekmektedir.

Sonuç olarak, 12362 sayılı yazı ile 2020/4 sayılı Genelgeyi birlikte değerlendirdiğimizde; okul öncesi ve ilköğretimde çocuğu bulunan kadın çalışanların öncelikle idari izinli sayılması, hizmet gerekleri dikkate alınarak idari izin verilememesi halinde ise talepleri halinde yıllık izin veya mazeret izni verilmesi gerektiğini değerlendiriyoruz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
26 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
11:08 - Sürücü kursları 'katı önlemlerle' 1 Haziran'da eğitime başlıyor11:02 - Trafiğe 4 ayda 259 bin 918 aracın kaydı yapıldı11:00 - Bilim Kurulu Üyesi: Virüsün hasta yapma gücü azaldı11:00 - Devlet korumasındaki bin 343 genç için yerleştirme yapılacak10:55 - HSK, tüm yargısal faaliyetlerin başlayacağını duyurdu10:53 - İstanbul'da eczane açılış-kapanış saatleri yeniden düzenlendi10:51 - Bolu Dağı'nda sağanak ve yoğun sis10:48 - Koronavirüs bağırarak konuşulduğunda da yayılabilir10:46 - Sanayi Bakanı Varank'tan 'Poli-propilen' yatırımı açıklaması10:24 - 15-20 yaş grubu bugün sokağa çıkacak
10:18 - Kafe ve restoranlar yeniden açılmak için hazırlanıyor10:09 - Borsa güne düşüşle başladı10:09 - Sivas Valiliği esnek çalışmayı sonlandırdı10:07 - Hastaneye ismi verilen doktorun oğlu: Devlet de babam gibi10:04 - Ekonomi, 2020'nin ilk çeyreğinde yüzde 4.5 büyüdü10:03 - Ziraat Bankasında çalışılan süreler memurların özlük haklarını nasıl etkiler?10:01 - '6 hafta içinde 10'lu rakamları göreceğiz'10:00 - Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu hurda satışı yapacak
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
İstanbul ve Ankara başta olmak üzere 15 ilde uygulanan giriş çıkış yasağı uygulamasının kaldırılmasını ister misiniz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam