1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Esnek çalışmada, okul müdürünün yetkisi var mıdır?

Milli Eğitim Bakanlığının yayımladığı esnek çalışma genelgesine göre okul müdürlerinin bir yetkisi bulunmamaktadır.
16 Eylül 2020 11:02
+Aa- Yazdır
Esnek çalışmada, okul müdürünün yetkisi var mıdır?

Bazı rehber öğretmenler, memurlar.net'e gönderdiği maillerde, bazı illerde okul müdürlerinin haftada bir gün gelme şartı koyduğu bazı illerde ise ek ders ödeneceği gerekçesiyle haftada 5 gün gelinmesinin şart koşulduğu belirtilmektedir.

Esnek çalışmaya dair MEB Genelgesi 28/8/2020 tarihinde yayımlanmıştır. Tıklayınız. Bu Genelgenin 5'nci maddesinin birinci fıkrasında "Dönüşümlü çalışma planı..., illerde ve ilçelerde valilik/kaymakamlık koordinesinde il/ilçe milli eğitim müdürü tarafından belirlenir" hükmü yer almaktadır.

Bu bağlamda şunları söyleyebiliriz.

1- Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın "Ders niteliğinde yönetim görevi" başlıklı 10. maddesi 1 fıkrası (d) bendinde şu hüküm yer almaktadır:

"(1) İlgili mevzuat hükümleri ile tespit edilen inceleme, araştırma, planlama, programlama, yöne tim, denetim, eğitim ve öğretim gibi görevlerinden;
d)Her derece ve türdeki ör gün ve yaygın eğitim kurumları rehber öğretmenlerinin ders yılı süresince haftada 18 saati, ders niteliğinde yönetim görevi sayılır ve fiilen görev yapma karşılığında ek ders ücreti ödenir."

Bu hükme göre, ders yılı süresince haftada 18 saat ek ders ödeneceği belirtilmektedir. Ders yılı ise 21 Eylül'de başlayacaktır. Bu nedenle, rehber öğretmenler, haftada bir gün de gelse, beş günde gelse, 21 Eylül'e kadar zaten ek ders ödemesi alamayacaktır.

2- Okullara gelip gelmeme konusunda ise okul müdürünün bir yetkisi bulunmamaktadır. Burada yetkili olan il//ilçe milli eğitim müdürü tarafından yapılan belirlemedir. Genelgenin 5'nci maddesinin ikinci fıkrası gereğince belirlenen dönüşümlü çalışma programının personele ve öğretmenlere duyurulması gerekmektedir. Öğretmenlerin bu konuda, okul müdürlerinden il/ilçe milli eğitim müdürlüğünün yaptığı belirlemeyi talep etmesi gerekmektedir. (Genelgenin 5/2 maddesi gereğince)

İŞTE GENELGENİN İLGİLİ BÖLÜMÜ

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
26 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
03:59 - AK Partili Yılmaz koronavirüse yakalandı02:49 - İstanbul'da PKK operasyonu! Gözaltılar var01:42 - Mevcut Zigana Tüneli- Yeni Zigana Tüneli01:36 - Erbaş'tan Kur'an kursunda şiddet olayına ilişkin soruşturma talimatı01:08 - Acun Ilıcalı'dan dijital yayın platformu: Exxen00:57 - Koronavirüste yeni test yöntemi
00:53 - ABD'li Bakan eleştirmişti. Huawei 'Türkiye'ye inanıyoruz' dedi00:49 - Haluk Bayraktar, yerli ve milli kartı tanıttı00:43 - HDP'nin yayın organı internet sitesine engelleme kararı00:40 - Başsavcılıktan kadına yönelik şiddete ilişkin açıklama00:27 - ÖSYM, 200 kadro için internetten aldığı başvuruları 10 gündür açıklayamıyor00:05 - KPSS'ye hazırlanıyordu. Bakana hakaret etti, 'pişmanım' dedi
00:02 - 26 Eylül 2020'den önemli gündem başlıkları00:02 - Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar00:00 - Carrefoursa da fotokopi kağıdı 30 Eylüle kadar 12,99 TL!23:44 - Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Ukrayna'ya taziye mesajı23:18 - Bakan Koca'dan ABD Büyükelçisi'ne cevap: Türkiye eski Türkiye değil
22:54 - Kırık kolu için ameliyata alınan 6 yaşındaki çocuk uyandırılamadı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce okullarda yüz yüze eğitime geçilmeli mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam