1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

İdari izinli memurlar ve diğer kamu personeli Pazartesi günü mesaiye gidecek mi?

İçişleri Bakanlığının genelgesiyle başlayan tam kapanma süreci sonrası, Cumhurbaşkanlığınca yeni bir karar alınıncaya kadar, kamu kurumlarında esnek çalışmaya devam edilmesi gerekiyor.
15 Mayıs 2021 10:05
+Aa- Yazdır
İdari izinli memurlar ve diğer kamu personeli Pazartesi günü mesaiye gidecek mi?

Yeni tip koronavirüsün Dünya genelinde yayılması ile birlikte, her düzeyde ve alanda tedbirler alınmaya devam edilmektedir. Ülkemizde artan ciddi vaka sayısı sonrası, 29 Nisan 2021 saat 19.00'dan itibaren 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00'e kadar tam kapanma tedbirlerinin uygulanmasına karar verilmiştir.

Bu süreçte, sağlık, güvenlik, acil çağrı gibi kritik görev alanları hariç olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarında hizmetlerin sürdürülebilmesi için gerekli olan asgari personel seviyesine düşülecek (asgari personel seviyesi toplam personel sayısının % 50'sini aşmayacak ölçüde) şekilde uzaktan veya dönüşümlü çalışmaya geçileceği kararlaştırılmıştır.

Öte yandan, tam kapanma sürecinin önümüzdeki Pazartesi günü sona erecek olması, kamu çalışanlarında esnek çalışma ve idari izinlerin de sona erdiğine yönelik yanlış bir algı oluştuğu gözlemlenmektedir.

Bilindiği üzere, virüsün yayılımının kamu kurumlarında azalmasını sağlamak için getirilen esnek çalışma ve idari izin uygulamalarının birincisi 22 Mart 2020 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 2020/4 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile başlamıştır. Aradan geçen süre içerisinde, iki kez kaldırılan esnek çalışma uygulaması, vaka sayısının artmasıyla birlikte 14 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 2021/8 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesiyle yeniden hayata geçirilmiştir.

Anılan genelge halen yürürlüktedir.

Dolayısıyla, Cumhurbaşkanlığınca tam kapanma sonrası geçileceği ifade edilen kademeli normalleşme kapsamında yeni bir karar alınmadığı müddetçe, 2021/8 sayılı Genelge çerçevesinde kamu kurumlarında uzaktan/dönüşümlü çalışma sistemine devam edilebilecek, mezkür Genelgede belirtilen 24-32 ay arası hamileler, süt izni kullananlar, engelliler, yöneticiler hariç 60 yaş üstü olanlar, kronik hastalığı bulunanlar, 10 yaş altı çocuğu olan kadın çalışanlar görevli oldukları kurumlarca akis bir karar alınmadığı sürece idari izin uygulamasından yararlanabilecektir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
71 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
16:56 - Altun: Türkiye kimsenin bekleme odası değildir, olmayacaktır16:50 - Hz. Mevlana ile ilgili skandal karikatür!16:47 - Deniz Kuvvetleri'nin İHA'ları, 12 ilde 45 yangını tespit etti16:26 - 'Vaka artışındaki sebep Kurban Bayramı ve yaz aylarıdır'16:24 - 'Sivillerin gelişigüzel yangına müdahale etmesi güvenli değil'16:16 - OGM'den helikopter kiralamak için izin isteyen Başkan'a yanıt... İzne gerek yok
16:13 - Yangın, Kemerköy Termik Santrali'ne kadar yaklaştı16:11 - Ege'de rekora yakın sıcaklıklar bunaltıyor16:08 - 'Gençlerde aşıyla ilgili bilimsel olmayan soru işaretleri var'16:06 - Vali açıkladı: Vaka sayıları bir haftada 3 kat arttı16:02 - YÖK Başkanı olan Erol Özvar'ın yerine atama yapıldı15:59 - Erzincan'da çıkan orman yangını ekiplerin müdahalesiyle kontrol altına alındı
15:55 - İçişleri Bakanı Soylu'dan jandarma ve emniyet personeline tebrik15:52 - Kayseri'de 4.1 büyüklüğünde deprem15:50 - Şanlıurfa'da Suriyelilerin belediye bünyesinde işe alındığı iddiasına yalanlama15:50 - YAŞ kararları açıklandı: 30 general ve amiral emekli edildi15:48 - Hatay'da çıkan orman yangınına havadan ve karadan müdahale ediliyor
15:32 - İstifa eden memurun 'emekli ikramiyesi' artık ödenmeli!
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Türkiye'nin yangınla mücadelesini nasıl buluyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam