Kamu işçilerinden yüzde 49,25 zam talebi

Öz Orman İş Sendikası'nın 55.ci Temsilciler Eğitim Topantısı Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Öz Orman Sendikası Başkanı Settar Aslan'dan hükümete ek zam ve işçi maaşlarında merdiven sistemi uygulanması çağrısı geldi.

Kaynak : Memurlar.Net
Haber Giriş : 23 Şubat 2024 14:55, Son Güncelleme : 23 Şubat 2024 15:14
Kamu işçilerinden yüzde 49,25 zam talebi

Öz Orman İş Sendikası Genel Başkanı Settar Aslan, memur ve emeklilere verilen yüzde 49,25'lik zammın kamu işçilerine de verilmesi gerektiğini ifade etti.

Yeni işe başlayan ve Kıdemli işçiler arasındaki maaş farkının kapandığını da belirten Aslan İşçi maaşlarında merdiven sistemine geri dönülmesini istedi.

Memurlar.netten Fatih Arslan'ın haberine göre;

Merdiven sistemine geri dönüş sinyali

Toplantıya katılanlar arasında Settar Aslan'ın yanı sıra, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Faruk Özçelik de toplantıya katıldı. Toplantıda konuşan Bakan Yardımcısı Özçelik, İşçilerin özellikle merdiven sistemine ilişkin taleplerini gündeme alacaklarını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Faruk Özçelik, "Sosyal örgütlenme imkanlarının geniş, iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin eksiksiz alındığı ve çalışma ortamını insana yaraşır hale getirmiş olan işverenlerimize yönelik yeni teşvik modelleri üzerinde çalışıyoruz." dedi.

Özçelik, Öz Orman-İş Sendikasının Kızılcahamam'da bir oteldeki 55. Temsilciler Eğitim Toplantısı'nda, Öz Orman-İş'in kurulduğu 2008'den beri duruşundan ve mücadelesinde taviz vermediğini belirterek, sendikanın 27 bin üyesiyle çalışma hayatının önemli bir parçası olduğunu söyledi.

Bakanlık olarak çalışma hayatının tüm paydaşlarıyla sosyal diyaloğu esas alıp, hareket ettiklerini vurgulayan Özçelik, "Sosyal devleti bir bütün olarak işçi, işveren ve devlet üçlüsünün mutabakatı olarak görüyoruz. Ülkenin refahının ve topyekun yükselişi, bu mutabakatın sağlıklı bir zeminde kurulmasına bağlı. Bu çerçevede sendikalarımız, Bakanlığımızın en fazla önem verdiği paydaşlardır." ifadelerini kullandı.

Sendikal örgütlenmenin önünde hiçbir engelin bulunmadığını dile getiren Özçelik, sendikalı işçi sayısının yaklaşık 2,5 milyona, sendikalaşma oranın ise yüzde 15 düzeyine yükseldiğini bildirdi.

"İstihdam tüm zamların en yüksek seviyesine ulaştı"

Bazı işverenlerin, sendikaların örgütlenmesine yönelik olumsuz bakış açısını ortadan kaldırmak istediklerini ifade eden Özçelik, şöyle konuştu:

"Büyüyen, kalkınan Türkiye'nin son 20 yılında, istihdamın artırılması en temel ilkemiz, en önemli politika eksenimiz oldu. İş gücümüz bugün 35 milyonu aştı. İstihdam edilenlerin sayısı 2002 yılında bu yana yüzde 50'den fazla artarak tüm zamların en yüksek seviyesi olan 32,5 milyona ulaştı. Dezavantajlı gruplara yönelik uyguladığımız destek, teşvik ve düzenlemelerle kadın, genç ve engellilerin istihdamını önemli ölçüde artırdık. Sosyal örgütlenme imkanlarının geniş, iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin eksiksiz alındığı ve çalışma ortamını insana yaraşır hale getirmiş olan işverenlerimize yönelik yeni teşvik modelleri üzerinde çalışıyoruz."

Özçelik, enflasyonun tahribatını emekçilere hissettirmemek için gayretle çalıştıklarını belirterek, Bakanlık olarak, çalışma hayatının tüm taraflarıyla dayanışma içerisinde, üzerlerine düşen tüm görevleri yerine getirmeye hazır olduklarını söyledi.

Özçelik, "Bu kapsamda Sayın Settar Başkan'ın, işçilerimizin hem kamu çerçeve protokolüyle getirilen şartları hem ücretlerdeki basamak sistemiyle ilgili taleplerine, inşallah önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğimiz danışma kurulları toplantılarımızda dile getirip, hep birlikte çözüm arayacağız." dedi.

"İşçiler arasındaki ücret merdiveni yeniden kurulmalı"

Öz Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Settar Aslan da üyelerinin kadro hakkına kavuşması ve özlük haklarının iyileştirmesi için büyük bir mücadele yürüttüklerini belirterek, son olarak 14 bin geçici orman işçisinin çalışma sürelerini 10 aydan 12 aya yükseltilmesi kazanımını elde ettiklerini söyledi.

Kamu işçinin 2023-2024 dönemindeki mali ve sosyal haklarının belirlendiği Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü'nü geçen yıl mayıs ayında imzaladıklarını anımsatan Aslan, bu sözleşmeyle en düşük kamu işçisi ücretinin önce 15 bin liraya yükseltildiğini, ardından 2023 yılının ilk altı ayında refah payı dahil ücretlere yüzde 45'lik artış yapıldığını vurguladı.

Bu sözleşmenin kazanımlarının enflasyon karşısında zamanla erimesi üzerine TÜHİS ile 29 Ocak'ta ek protokol imzalandığını hatırlatan Aslan, şöyle konuştu:

"Ek protokolle sözleşme başlangıç tarihi 1 Ocak olanların aldığı yüzde 32,57 oranındaki zam, sözleşme başlangıcı 1 Mart ve sonraki aylarda olanlara da uygulandı. Bunda emeği olanlara teşekkür ediyorum. Fakat arkadaşlarımızın hala 49,25 zamda yeknesaklığın sağlanması konusunda beklentileri var. Bu beklentiye yetkililerin duyarlılık göstereceğine inanıyorum. Hükümetimizden, memurlarımıza ve emeklilerimize verilen yüzde 49,25'lik zam oranın kamu işçisine de verilmesini istemiştik, bunu yine talep ediyoruz."

Aslan, geçen yıl imzalanan sözleşmeyle en düşük kamu işçisi ücretinin önce 15 bin liraya yükseltilmesi ve ardından yapılan yüzde 45'lik artışla kıdemli işçi ile yeni işçi arasındaki ücret makasının daraldığına dikkati çekerek, "Bu durum işyerlerinde rahatsızlığa neden oldu. Bu sorunu TÜHİS ile aşamadık. Önümüzdeki sözleşme döneminde eski işçi ile yeni işçi arasındaki ücret merdiveni sisteminin yeniden kurulmasını istiyoruz." dedi.

Toplantıya, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Kadir Çokçetin, Orman Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Yüzer ve sendikanın temsilcileri katıldı.

Bu Habere Tepkiniz

Sonraki Haber