Advertisement
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

YÖKSİS neden teşvik puanını göstermiyor?

11 Ocak 2016 00:10
+Aa- Yazdır
YÖKSİS neden teşvik puanını göstermiyor?

Haber Gönder ile iletilen aşağıdaki içerik uygun bulunarak yayıma alınmıştır

İyi Günler,

Geçen günlerde Yöksis'deki akademik teşvik hesaplamanın yanlışlığı ile ilgili bir haber yapmıştınız. Bu konu hakkında birkaç şey yazmak istiyorum böylelikle bu hatalar sizlerin katkısıyla giderilebilir.

İlk olarak YÖKSİS sistemindeki en büyük hatalardan birisi önceden girilmiş kayıtlara yeniden düzenle ve kayıt et işlemi yapmadan teşvik puanı göstermiyor. Pek çok akademisyenin puanımı göstermiyor hatasının nedeni budur.

İkinci olarak pek çok üniversite DOI (Digital Object Identifier (Dijital Nesne Tanımlayıcı)) numarası almış olsalar bile özgün makalenin puan değeri olması için sayı ve sayfa numarasının belirli olması şartını koşmaktadır. Her ne kadar Akademik Teşvik taslağında böyle bir durum açıkça yazmasa da bu durumun YÖK tarafından istenilen bir durum olduğu akademisyenlerin yoğun itirazı üzerine söylenmiştir.

Bu konuda söylenmesi gereken önemli hususlardan birisi doçentlik başvurularında kabul edilen DOI numarası uygulamasının akademik teşvikte kullanılmaması özellikle online olarak yayınlanmış çalışmalar için büyük hatadır. Akademik çalışma yapılan alanlar birbirinden çok farklıdır. Kimi alanlarda yılda 20 adet SCI-exp kapsamında yayın yapılması az bir çaba ile mümkün olurken kimi alanlarda bir yayının yapılması 3-4 sene sürmektedir. Ayrıca bu özel konularda dergi sayısı da fazla olmadığından 2015 yılında kabul edilmiş ve DOI numarası alarak online yayınlanmış makalenin basılması 2015 yılını bulabilmektedir.

Tüm bu yazılanların yanısıra, üniversitelerin akademisyenlere söylediklerinin aksine YÖKSİS akademik teşvik hesaplama aracı bu tür yayınlanmış ve DOI numarası almış makalelere teşvik puanı vermektedir ki doğrusu da budur. İşte tam bu noktada YÖK ün bu konuda bir açıklama yapması gerekir. Çünkü bu durumdaki pek çok akademisyen bu durumdan habersiz başvuru yapabileceği bir makalesi için başvuru yapmayacak hakkettiği puanı alamayacaktır.

Ayrıca akademik teşvik yönetmeliğinin problemli olduğu bir iki meseleden de bahsetmek istiyorum.

Şöyleki tüm kaliteli makalede isim sıralaması soy isim sıralamasına göredir. Pek çok ciddi bilim adamı katkısı kendisinden az bile olsa soy isim sırası daha önce olan yazarı önce yazarlar. Örneğin gurur kaynağımız Prof. Dr. Aziz Sancar ödül alan çalışmasında katkısı en fazla olan olmasına rağmen soy ismi S harfi ile başladığı için son yazar olarak görülmektedir. Ayrıca Prof. Dr. Aziz Sancar acaba Türkiye'de çalışsa kaç teşvik puanı alırdı sorusu bu yönetmeliğin yanlışlı hakkında güzel bir haber konusu olabilirdi.

Yine yönetmelikteki belki aceleye gelmesinden kaynaklı, 7. maddesinde "Özel bir paylaşım oranı olmayan faaliyetler için "oran/kişi sayısı" oranı dikkate alınır" ifadesi yer almaktadır. Bu ifade pek çok faaliyet için komik hesaplamalar ortaya koymaktadır.

2016 Ekim ayından itibaren uygulanacak olan doçentlik yönetmeliği ile akademik teşvik yönetmeliğinin ortak bir dilinin ve uyumunun olmaması yine çok büyük bir eksikliktir. 2023 ve 2071 hedeflerimize ulaşmak için aşmamız gereken en büyük problemlerden birisi kurumlarımız arası uyumsuzluk ve devamsızlık iken aynı kurumun bile bu özeni göstermemesi ise düşündürücü ve ümit kırıcıdır.

YÖKSİS, teşvik ödeneğini yanlış hesaplıyor
Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 3
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
22:28 - Futbolcular oruçlarını sahada açtı22:20 - Yangın bekçileri, oruçlarını 'itfaiyeci duası'yla açtı22:14 - Sivas hasta yakınları hastaneyi birbirine kattı: 8 gözaltı22:11 - Türk halk bilimci Prof. Dr. İlhan Başgöz vefat etti21:44 - Öğrenciler ürettikleri istiridye mantarlarının hasadına başladı21:38 - Kovid-19'a yakalanan öğretmen yaşamını yitirdi
21:37 - Bu okul hem üretiyor, hem öğretiyor, hem de kazandırıyor21:35 - MHP'li belediye başkanı partisinden istifa etti21:31 - THY'den yeni kısıtlama sonrası açıklama21:06 - Johnson and Johnson, aşının dağıtımını erteledi20:46 - ABD, Afganistan'daki tüm askerini çekiyor20:45 - Kayseri'de 1'i cezaevi müdürü, 13 kişi tutuklandı
20:34 - Baykar Akıncı PT-3, iki testi daha başarıyla tamamladı20:31 - Aynı cadde üzerinde 1 dakika arayla iftar yapıyorlar20:25 - Nurettin Canikli'den, '128 milyar dolar' iddialarına yanıt20:22 - Şarkıcı Petek Dinçöz 22 bin 550 lira tazminat ödeyecek20:19 - Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit aileleriyle iftar yaptı
20:11 - MEB, uzaktan eğitime geçişle ilgili alınan kararları açıkladı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam