1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

MEB atama ve yer değiştirme sistemini yeniden ele almalı (1)

21 Kasım 2017 13:59
Yazdır
MEB atama ve yer değiştirme sistemini yeniden ele almalı (1)

MEB'in mevcut yapı ve sistem ile yer değiştirme yapması maalesef çok büyük sorunlar yaratmaktadır. Mevzuatların neresine bakarsak bakalım puan üstünlüğüne göre atamadan söz edilir ama puan üstünlüğü kavramı maalesef kendi arasında üstünlüğe dönüşmüş durumda.

Örneğin; bugünlerde norm fazlası atamalar yapılmakta. Bu atamalarda boşalan ya da norm güncellemesi sonucu yeni açılan kadroya çok yüksek puanlı öğretmen istese de başvuramıyor. Çünkü norm fazlası değil.

Ya da en yüksek puanlı öğretmenlerin yarıştığı il içi /il dışı atamalarda, bu öğretmenler emeklilikten boşalan ya da yöneticilikten boşalan kadrolara başvuru yapamadılar.

Ya da ikinci il içi/il dışı vs açıldı. Birinci il içi/ildışı atamada yer değiştirenler ikinci atamada boşalan yerlere gidemediler.

MEB'in öncelikle tutarlı olması gerekiyor. Yani keyfe keder yeniden atama, ikinci atama süreçlerine girmemesi gerekiyor. Her yeni iş yeni mağdurlar yaratır durumda maalesef.

Bakanlık sendikaları eleştiriyor ikinci il içi/il dışı ya da özür istiyorsunuz diye. Siz neden eğitim öğretim sürecini ya da yaratılan mağduriyeti düşünmüyorsunuz diyorlar... Oysa ki yukarıda bahsettiğimiz ve normun güncel olmaması, yöneticilikten ve emeklilikten boşalan kadroların sisteme yansıyamaması nedeniyle ortaya çıkan mağduriyetleri minimize etmek adına talepler oluyor.

MEB'in koşulsuz, kadro olup olmadığına bakılmaksızın ilçe emri atama yapması da doğru olmamıştır. Örnek: Sivas'ın Yıldızeli ilçesine meslek dersi öğretmeni istemediği (özür ikinci aşamada başvurmadığı halde ) atandı. Öğretmenin alanı yok hiçbir okulda.

İşte Tüm Bu Sorunları Aşabilmek Adına Gerekçeleriyle Bir Taslak Öneri Sunmak İstiyoruz

Bakanlık Diğer Birimlerinin Çalışmaları

Atama süreci başlamadan önce bakanlığın diğer birimlerinin tüm iş ve işlemlerini tamamlaması gerekir. Özellikle de atama ve eğitim öğretime ilişkin konularda.

Örneğin;

- Okul dönüşümleri (İlkokula, Ortaokula, Meslek Lisesine, Anadolu Lisesine, Fen Lisesine, İmam Hatip Lisesine, İmam Hatip Ortaokuluna... vb)

- Gelecek öğretim yılında açılacak yeni okulların açılış işlemleri tamamlanmalı,

- Haftalık ders çizelgelerinde yapılacak değişiklikler tamamlanmalı,

- Seçmeli derslerin öğrencilere seçtirilmesi işlemleri tamamlanmalı,

- İkili eğitimden normal eğitime ya da zorunluluk halinde tam tersi durumla ilgili durumlar netleştirilmeli

- Alan dal açılması, kapatılması...Örnek;

- Ortaöğretime Öğrenci Yerleştirme,

- İlköğretimde (ilkokul/ortaokul) öğrenci yerleştirme.

...

İşte bu süreçlerin atama dönemi başlamadan bitirilmesi kaçınılmazdır. Bunun için de maksimum 30 Haziran baz alınmalıdır. Bu tarihe kadar bunların tamamlanmaması için bir sorun yoktur. Öğrenci yerleştirmeleri bu şekilde sona ererse çocuklar/ gençler de veliler de tatillerini sağlıklı yaparlar.

Devamı Var...

Maksut BALMUK

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 5 30
35 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
12:53 - Antalya'da FETÖ operasyonunda 10 şüpheli yakalandı12:52 - Isparta'da üniversite öğrencisi Güleda cinayeti davası Nisan'a ertelendi12:46 - Çeyrek altın ne kadar?12:46 - AYM, Soma'daki maden mağdurlarının başvurusunu 'kabul edilemez' buldu12:44 - Jandarma Genel Komutanlığı darbe davasında savunmalar tamamlandı12:43 - FETÖ sanıkları eski hakim ve savcı çifte hapis cezası12:23 - Diyarbakır'da oturma eylemine bir aile daha katıldı12:21 - Başkalarının yerine sınava giren 23 şüpheli adliyede12:20 - FETÖ'yü aktif hale getirmeye çalışan 26 sanığa iddianame12:03 - 20 bin öğretmen ataması sözlü sınav sonuçları açıklandı
12:01 - Gün ortasında dolar tekrar yükselişe geçti12:00 - Emniyet'ten kelepçe kullanımına dair resmi yazı11:54 - Ankara'da kayıp ihbarı verilen genç kız İzmir'de bulundu11:52 - Fırat Çakıroğlu'nun katiline verilen çifte müebbet onandı11:50 - Manisa'da FETÖ'nün emniyet ve TSK yapılanma operasyonu: 9 gözaltı11:49 - Bakan Soylu, 81 ilin vali yardımcılarıyla bir araya geldi11:42 - Savunma sanayisinin inovasyon üssünde mühendis sayısı artacak11:34 - Ersun Yanal bırakma şartını açıkladı!
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
2002'den bu yana, en çok beğendiğiniz Milli Eğitim Bakanı kimdir?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam