1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Öğle arasında, nöbet görevini yerine getirmeyenler hakkında nasıl bir işlem yapılır?

Öğretmenlerden üyesi oldukları sendikaların aldığı kararlara dayanarak öğle arasında nöbet görevini yerine getirmeyenler hakkında nasıl bir işlem tesis edileceğine ilişkin bakanlık görüş bildirmiştir.
31 Ocak 2019 00:01
+Aa- Yazdır
Öğle arasında, nöbet görevini yerine getirmeyenler hakkında nasıl bir işlem yapılır?

Bilindiği üzere "Öğlen arasında nöbet tutmayan öğretmenlere disiplin işlemi uygulayın" haberimize yer verdiğimiz Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün görüş yazısında; Devlet Personel Başkanlığı yazısını ilgi tutarak, öğlen arasında, sendikalarının aldıkları karar uyarınca nöbet tutmayan öğretmenlere, ilgili ders ücretlerinin tahakkuk ettirilmemesi ayrıca, gerekli yasal işlemin uygulanmasını istemişti.

Fakat, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 26.12.2018 tarih ve 25010345 sayılı "Nöbet görevi" konulu yazısı ile önceki görüşlerin aksine; "öğle arası nöbetlerinde öğretmenlerin temel insani ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için ara verileceği, bu aralar nedeniyle nöbet görevinin fiilen ve tam olarak yerine getirilmemiş sayılamayacağını ve dolayısıyla nöbet için öngörülen ücretin tam olarak ödeneceği" bildirmiş bu yazıyı "MEB: Öğlen arası verdi diye öğretmenin nöbet ücreti kesilemez" haberimizde yayınlamıştık.

Bu konuda Adana ilinde görev yapan öğretmenlerden üyesi oldukları sendikaların aldığı kararlara dayanarak öğle tatilinde nöbet görevini yerine getirmeyenler hakkında nasıl bir işlem tesis edileceğine ilişkin bakanlık görüş bildirmiştir.

Bu çerçevede;

1- Nöbet görevinin, ilgili mevzuatında öngörüldüğü şekilde yerine getirilmesinin sağlanması,

2- Nöbet görevinin, bu görevi yerine getiren öğretmen ve müdür yardımcılarının temel insani ihtiyaçlarının dikkate alınarak düzenlenmesi ve özellikle öğle arası dinlenme ve yemek ihtiyacı göz önünde bulundurularak bu sürelerde nöbet görevinin dönüşümlü olarak yapılmasına imkan tanınması,

3- Nöbet görevine verilen aralar nöbet görevinin fiilen ve tam olarak yerine getirilmemesi anlamına gelmeyeceğinden, nöbet görevi için öngörülen ek ders ücretinin tam olarak ödenmesi gerekmektedir."

İŞTE YAZININ TAM METNİ

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
25 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
22:11 - Kirlilik yüzünden denize dahi girilemiyor22:08 - Sürücüler dolu yağışına karşı araçlarını korumaya aldı22:05 - Hayatını kaybeden kanaat önderini yüzlerce kişi uğurladı21:14 - Rize'nin İkizdere ilçesinde gösteri ve yürüyüşler yasaklandı20:46 - MSB: Siviller, tarihi ve dini yapılar bizim için dokunulmazdır20:35 - Vaka sayısı 10 bin sınırına geriledi
20:12 - Düne göre aşı olanların sayısı 70 bin arttı20:11 - İskenderun Limanı'nda 1 ton uyuşturucu hap ele geçirildi20:03 - HES kanalının duvarı çöktü, tarım arazileri su altında kaldı19:59 - Ankara'da şiddetli rüzgar; ağaçlar devrildi, elektrik telleri koptu19:55 - Gara'da 3 PKK'lı terörist hava harekatıyla etkisiz hale getirildi19:51 - Bakan Akar'dan yaralı askerlere ziyaret
19:50 - Davutoğlu: AK Parti içindeyken yapılmasını doğru bulmadığımı söyledim19:48 - İstanbul Valiliği, 1 Hazirana kadar uygulanacak tedbirleri açıkladı!19:47 - Kayseri'de pencereden tüfekle rastgele ateş açtı: 1 yaralı19:33 - CHP'li Veli Ağbaba, sokağa çıkma yasağında alem yaptı19:09 - Karadeniz illerinden İstanbul'a dönüş başladı
19:07 - İİT, işgalin durması için BM'ye başvuracak
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Koronavirüs konusunda ne kadar endişelisiniz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam