1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

MEB, mesleki çalışmadaki 'başka il' sorunun çözmeyecek mi?

Yönetmeliklerde, Haziran'ın son haftasında öğretmenlerin başka bir ilde mesleki çalışma yapabileceği belirtilmiş olmasına rağmen, MEB hala sorunu çözmemektedir.
13 Haziran 2019 11:34
Yazdır
MEB, mesleki çalışmadaki 'başka il' sorunun çözmeyecek mi?

Öğretmenlerin yaz dönemi mesleki çalışmaları ile ilgili olarak mevzuat düzenlemelerini de ortaya koyarak Haziran'ın son haftasında öğretmenlerin başka il ya da ilçelerde mesleki çalışma yapabileceklerini vurgulamıştık. Tıklayınız.

Tabii ki biz hukuki değerlendirme yaptık. Hukuk devleti ilkesinin de gereği hukuk kurallardır. Bunlardan bir tanesi de yönetmeliklerdir. Yönetmeliklerde açıkça öğretmenin istemesi halinde başka il ya da ilçede bu çalışmaları yapabilmesi düzenlenmiştir. Yani idareye/bakanlığa bir takdir hakkı verilmemiştir. 2015 yılında mevzuata giren bu düzenleme öncesi her yıl bakanlık genelgesiyle aynı yönde uygulama yapılmaktaydı.

Oysa ki mevzuat açık ve nettir. Bakanlığın mevzuata aykırı bir tavır sergilememesi beklenmektedir. Kaldı ki hukuk kurallarına ve hukuk devleti ilkesine olan güvenden kaynaklı olarak öğretmenler planlarını yapmışlardır.

Bazı il ilçe milli eğitim müdürlükleri ise bu yönde yani ikinci haftada başka il/ilçede yapabileceklerine ilişkin duyurularını öğretmenlere yapmaktadırlar.

Bakanlığın acil bir şekilde konuyu açıklığa kavuşturması gerekir.

Ayrıca bazı illerden gelen taleplerde köylerde çalışan öğretmenlerimizin bu süreyi il/ilçe merkezinde geçirebilmelerine ilişkin açıklama beklenmektedir. Yani kişi başka ile/ilçeye gidebilmekte iken köyde çalışan öğretmen il ya da ilçe merkezine gidememektedir. İkametleri, ulaşım durumları da göz önüne alındığında bu talebin haklı olduğu anlaşılacaktır.

Maksut BALMUK

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
27 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
09:23 - 'Bilseydim yanından bile geçmezdim, ağzımızın payını aldık'09:20 - Virüse karşı Türk profesör umut oldu09:16 - Yükseköğretimdeki öğrenci sayısı 8 milyonu aştı09:14 - Muhterem Nur yoğun bakımda09:12 - Sigara içen vekillere ültimatom!08:59 - Belediye Başkanı'na işçi kıyımı baskısı08:59 - Ceren'in Katilinin avukatına tepki yağıyor: Avukatlığın yüz karası!08:56 - 'Camiye gitmeye korkar olduk'08:53 - BBC algı operasyonu: Türk ekonomisini hedef aldılar08:29 - Onlar Türkiye'nin 'geleceği' olacak
08:26 - Ankara'da 500 polisin katılımıyla asayiş uygulaması08:22 - Ozan Ceyhun'dan 'ülkücü katili' suçlamalarına cevap08:20 - Klip çekimi sırasında 'hasta senaryosu' gerçek oldu08:15 - Kadir Şeker davasında yeni gelişme, bıçak 10 cm girmiş08:08 - İnfaz paketine yeni ekleme: 'Çalış-öde' modeli08:05 - İstenmeyen SMS hortladı07:57 - Bartın'da yangın: Babaanne ve 2 torunu hayatını kaybetti07:56 - Çin'de Kovid-19 salgınında can kaybı 2 bin 347'ye çıktı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
2002'den bu yana, en çok beğendiğiniz Milli Eğitim Bakanı kimdir?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam