1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Hizmet yılını doldurmadan emekli olunabilecek dört özel durum

20 veya 25 yılı doldurmadan hangi durumlarda memurlar emekli olunabilir?
11 Temmuz 2019 10:08
Yazdır
Hizmet yılını doldurmadan emekli olunabilecek dört özel durum

Emeklilik için mutlaka hizmet ve yaş grubunun tamamlanması gerekmektedir. Emeklilik şartlarında 8 Eylül 1999 tarihinden önce göreve başlamış memurlardan kadın ise 20, erkek ise 25 hizmet yılını ve kademelendirilmiş yaş gruplarının tamamlanması; 8 Eylül 1999 tarihinden sonra başlayanlar için ise kadın ve erkek memurun 25 hizmet yılını ve kadın ise 58. Erkek ise 60 yaşının doldurulmuş olması kuralı bulunur.

Ancak, 20 veya 25 yılını doldurmadan emekli aylığı bağlanması mümkün olan haller de bulunmaktadır.

Emekli aylığı bağlanacak olanlar:

Memurluğa geç başlamış olan veya memurluktan ayrılanlar olabilmektedir. Şayet bunların hizmet süreleri 20 veya 25 yılın altında olup en az hizmetleri 15 yıl ise ve 61 yaşını da doldurmaları halinde emekli aylığı bağlanabilmektedir.

5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu Madde 40 hükmü uygulanarak yaş haddinden emekliye ayrılmak zorunda kalanlardan hizmet süreleri 20 veya 25 yılın altında olup en az 15 yıl hizmeti olanlara aylık bağlanabilmektedir.

Malullük aylığı bağlanacak olanlar:

Malullük aylığı bağlanacak olanlarda 20 veya 25 yıl hizmet süresi aranmaz. 10 yıl hizmetleri varsa malullük aylığından yararlanırlar. Yaş koşulu aranmaz.

Engelli aylığı bağlanacak olanlar (Özel olarak engelli adı altında bir aylık sistemi bulunmaz:

Engelli aylığı bağlanacak olanlarda 20 veya 25 yıl hizmet süresi aranmaz. En az 15 yıl hizmetleri varsa engellilik aylığından yararlanırlar. Veya 5510 sayılı Kanunun 28 inci maddesinde ve Geçici Madde 4 hükmünde belirtilen çalışamama oranlarına göre hem hizmet süresi hem yaş koşulu aranmaz.

Vazife malullüğü aylığı bağlanacak olanlar:

Bunlar hakkında alt ve üst sınır şeklinde bir süre aranmaz. Göreve başladıktan sonra ne zaman vazife malullüğü durumu olursa aylıktan yararlanırlar. Hizmet ve yaş koşulu aranmaz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
00:58 - Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay KKTC'de00:31 - Ankara Büyükşehir'de, CHP- İyi Parti gerilimi, istifa getirdi00:26 - İHH arama kurtarma ekipleri selin esir aldığı Düzce'ye gitti00:16 - İlk 80 binde olup, tekstil mühendisliğini tercih edene, asgari ücret kadar burs00:07 - İmamoğlu: Alevilere borcumuzu ödeyeceğiz00:07 - 'Türkiye, NATO'nun en büyük ikinci ordusudur'00:05 - 20 Temmuz 2019'dan önemli gündem başlıkları00:03 - Telsim hukuk bürolarından gelen mesajlar00:02 - 'Terör örgütünün yıktığı, yaktığı şehrimizi iyi bir noktaya getirdik'22:56 - FETÖ'cülerin paraları tavan arasından ve dolaptan çıktı
22:53 - Tarihi Kentler Birliği Malatya'da toplandı22:10 - CHP heyetinden terör kurbanı kardeşlerin ailesine ziyaret22:02 - Kastamonu'da mevlit yemeğinden 50 kişi zehirlendi21:58 - Muş'ta toplantı ve gösteri yürüyüşlerine geçici yasak21:34 - İskenderun körfezinde 'Çevreci Balıklar Sahili Temizliyor' projesi hayata geçti21:16 - 15 Temmuz şehidi emniyet amirinin adı polis karakoluna verildi20:59 - 'Türk Boğazları Deniz Trafik Düzeni Tüzüğü'ndeki bazı ifadeler yanlış anlaşıldı20:58 - Kılıçdaroğlu'ndan şehitler için başsağlığı mesajı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam