1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

İlahiyat araştırma görevlisi alımları hakkında Üniversiteden açıklama

Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Araştırma Görevlisi alımları ile ilgili açıklama yaptı!
20 Eylül 2019 10:05
Yazdır
İlahiyat araştırma görevlisi alımları hakkında Üniversiteden açıklama

Hatırlayacağınız üzere, 19 Eylül 2019 tarihli haberimizde; İlahiyat Fakültelerine araştırma görevlisi alımlarında adayların eğitim gördükleri bilim dallarını belgelendirmekte sorunlar yaşandığı için birçok adayın ön değerlendirme aşamasında elendiklerini, buna dair somut örneğin de Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesinde yaşandığını gündeme getirmiştik.

İlgili üniversite tarafından bu konu hakkında aynı gün resmi internet sitesinde yapılan açıklamada; "29.08.2019 tarihinde Resmi Gazete' de ilan edilen Üniversitemiz İslami İlimler Fakültesi Dekanlığı'na bağlı bazı anabilim dalları için çıkılan öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi kadro müracaatlarının değerlendirmeleri yapılmıştır. Akademisyen adaylarının başvuruları, yüksek lisans ve doktora öğrenci belgelerinde yer alan bölüm bilgileri göz önünde tutularak yönetmelik çerçevesinde sınava girebilecek adaylar tespit edilmiştir. İlan şartlarında yer alan eğitim bilgilerinin müracaat evraklarında net olarak belirtilememesi teknik bir durum olup bu durum bizleri de üzmektedir. Bu problemin aşılması için bizler de gayret göstermekteyiz. Yönetmelik değişikliği ile bu sorunun çözülmüş olacağını ümit ettiğimiz ve sizlere uygun olabilecek sonraki akademik ilanların siz bilim insanları tarafından takip edilmesini istirham ederiz." ifadeleri yer almıştır.

Haberimizde de ifade ettiğimiz üzere, Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi araştırma görevlisi kadrolarında hiçbir şekilde kişiye özel nitelikte ifade içermeyen mevzuata uygun ilan şartları yazmıştır. Ancak, buradaki sorun İlahiyat alanındaki birçok doktora programının bilim dalı düzeyinde öğrenci alamaması sebebiyle halihazırda eğitim gören öğrencilerin ilanlara başvuruda verdikleri öğrenci belgeleriyle durumlarını kanıtlayamamalarıdır.

Bu bakımdan, belge sorunu yaşadığı için sınava giremeyen adaylar, sınava hakkıyla girmesine rağmen tek başına girdiği için kişiye özel algısından rahatsız olan adaylar ve son olarak bu duruma mevcut mevzuat hükümlerine göre değerlendirme yapmak suretiyle birçok adayı elediği için üzgün olduğunu ifade eden Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi dahil olmak üzere herkesi rahatsız eden bir durum meydana gelmiştir.

Umuyoruz bu konu özelinde araştırma görevlisi alımlarından yaşanan bu sistemsel sorunun Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından yapılacak bir yönetmelik değişikliği ile çözümü çabuk olacaktır.

Yavuz Selim KAPLAN

İŞTE O AÇIKLAMA

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
4 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
00:05 - Hangi öğretmenlerin yer değiştirmelerde öncelik hakkı vardır?00:05 - 14 Ekim 2019'dan önemli gündem başlıkları22:47 - Doğu'da sıcaklık sıfırın altına düştü22:40 - Anka, Deniz Kuvvetleri envanterine girdi22:33 - Bakan Akar, siyasi partileri ziyaret edecek22:27 - Uzmanlardan bağışıklık sistemini güçlendiren formül22:21 - Şule Çet davasında bilirkişi raporu açıklandı22:16 - 'Ağız yarası, romatizmanın habercisi'22:11 - Düğününe günler kala kazada hayatını kaybetti22:06 - Kapuzbaşı Takım Şelalelerini gören hayran oluyor
22:01 - İkinci el araç alırken dikkat! Ekspertiz yaptırın21:56 - Yavaş yürüyenler hasta olmaya daha yatkın21:50 - Kestane ormanları renkleriyle büyük ilgi çekiyor21:43 - Ankara Büyükşehirden 219 çifte toplu nikah töreni21:37 - Arı Birliği Başkanının ürettiği ballar sahte çıktı21:21 - Kütahya Valisi'nden askerlik şubesine ziyaret21:16 - Lösemiyken anne oldu, ikinci kez hastalığı yendi21:10 - Türkiye 576. maçına çıkıyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Ankara'da, 1 TL'lik belediye otoparklarında, yer bulabiliyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam