1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Sayıştay: Manevi tazminat, mahkeme kararını uygulamayan Dekana rücu edilmeli

Sayıştay, Anabilim Dalı Başkanlığında görevli Profesörü Başkanlık görevine atamayarak kendi uhdesine alan Dekanın bu işlemine karşı açılan manevi tazminatın Dekan tarafından ödenmesine hükmetti.
09 Ekim 2019 14:05
Yazdır
Sayıştay: Manevi tazminat, mahkeme kararını uygulamayan Dekana rücu edilmeli

Bir üniversitede Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapan Profesör öğretim üyesinin Anabilim Dalı Başkanlığı görev süresi sona ermesi sonrasında, bu görev ilgili Dekan tarafından kendi uhdesine alınmıştır.

İlgili göreve yeniden atanmayan Profesör öğretim üyesinin bu işleme karşı açtığı dava sonucunda, "....yönetmelik hükmü gereği anabilim dalı başkanlığı için, o anabilim dalı öğretim üyeleri veya görevlileri arasında belli koşullar halinde doğrudan atama yapılması ve bunun dışında da anabilim dalı başkanının seçimle belirlenerek atamasının yapılması gerekmekte olup, bunlar haricinde başkanlığın dekanlık uhdesinde yürütülmesi gibi bir yöntem öngörülmediğinden, yönetmelik hükmüne aykırı olarak anabilim dalı başkanlığının dekanlık uhdesinde yürütülmesi yolunda tesis edilen işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır." yolundaki gerekçelerle YÜRÜTME DURDURMA kararı verilmiştir.

Daha sonra, verilen bu yürütme durdurma kararına karşı yapılan işleme itiraz edilmiş, Bölge İdare Mahkemesi tarafından itiraz reddedilerek yürütme durdurma kararının yerinde bulunmuştur.

Ancak, kesinleşene yürütme durdurma kararına rağmen Üniversite ilgili kişinin atamasını yapmayarak mahkeme kararının gereğini yerine getirmemiştir. Bunun sonucunda, ilgili öğretim üyesi tarafından manevi tazminat davası açılmış, kişi bu davayı da kazanmıştır. Tazminat davası sonrası ilgili tutar ve mahkeme masrafları yasal faiziyle birlikte davacı öğretim üyesine üniversite bütçesinden ödenmiştir.

Sayıştay Temyiz Kurulu, mahkeme kararınca hükmedilen manevi tazminatın Anayasa'nın 125 inci maddesinin son fıkrasındaki "İdare, kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlüdür." hükmü gereğince öncelikle Üniversite bütçesinden ödendiğini, ancak manevi tazminatın 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 12 ve 13 üncü maddelerine göre yürürlüğe konan "Kamu Zararlarının Tahsiline İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik" çerçevesinde mahkeme kararını uygulamayan ve kusurlu davranan kamu görevlilerine rücu edilmesi gerektiği, ilgilinin atamasını mevzuat gereğince yerine getirmeyen ilgili Dekanın sorumlu olduğunu belirterek tazmin hükmünü oy çokluğu ile tasdik etmiştir.

Karşı oy sunan üye özetle; yeniden ataması yapılmayan profesörün haklı olması ve zararının tazmini için sadece zararın hizmet kusurundan kaynaklandığının ispatının yeterli olduğu, bu durumun idarenin iç ilişkisi olarak kabul edilmesi gerektiği, aksi takdirde her hizmet kusurunda kamu zararı için gerekli kusurun da var olduğunun kabul edilmesi ve işlemi gerçekleştiren personelin yapılan ödemeyi tazmin sorumluluğuna gidilebilmesi, idare personelini kamu hizmetini yerine getirirken, takdir yetkisini hep pasif kalmaktan yana kullanmasına ve içinde bulunduğu tedirginlik nedeniyle görevini gereği gibi ifade edememesine yol açacağından dolayı, tazmin hükmünün kaldırılmasını teklif etmiştir.

Yavuz Selim KAPLAN

İŞTE SAYIŞTAY KARARI

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
9 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
18:49 - Çeyrek altından yeni rekor: 750 TL18:39 - Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörü belli oldu18:34 - Yedi ilden yeni karantina haberleri geldi18:32 - 112 Ekibi kaza yaptı, Sağlık İl Müdürü yalnız bırakmadı18:24 - Borsa, günü yükselişle tamamladı18:22 - Gelin ve düğüne katılan 5 kişide virüs tespit edildi
18:18 - Virüsle mücadelede hayatını kaybeden sağlıkçılar için kanun teklifi18:04 - TFF'den 'harcama limiti' açıklaması18:00 - YÖK'ten felsefe bölümü öğrencilerine 800 TL burs17:48 - İnce'den, Kılıçdaroğlu'na cevap: Bölücü olan kim?17:37 - Sağlık Bakanı Koca'dan 1,5 metre uyarısı17:35 - Lübnan'daki patlamada ölenlerin sayısı 113 oldu
17:27 - Anne karnındaki bebekler virüse yakalanabilir mi? İşte cevabı17:16 - Vaka sayıları artan ilde polis denetimleri sıklaştırıldı17:11 - Dolar günü 7,03 TL'den tamamladı17:06 - Tosuncuk'un bir foyası daha ortaya çıktı16:54 - Altından tarihi rekor: 462,50 TL
16:47 - Ceren Özdemir cinayetinde kamu görevlilerine takipsizlik kararı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam