1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Doğumla ilişkili izinler, sözleşmelinin 3+1 hizmet süresinde değerlendirilir mi?

Doğuma bağlı olarak kullanılan izinler, Sözleşmeli personelin, 3+1 hizmet süresinde kısmen değerlendirilmektedir.
10 Ocak 2020 00:02
Yazdır
Doğumla ilişkili izinler, sözleşmelinin 3+1 hizmet süresinde değerlendirilir mi?

SORU: Merhaba. 3+1'e tabi sağlık personeliyim. 21 ocak 2019 da göreve başladım erken doğum sebebiyle doğum izni+tek hekim ve heyet raporu kullandım. 21 ocak 2020'de senem doluyor şubat donemi es tayini kurasına başvuracağım. Fakat, doğum izni ve heyet raporlarının da fiili hizmetten sayılıp sayılmadığına dair yönetmelikte rastlamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Böyle bir durumda senemden sayılıp tayinim onaylanır mi?

CEVAP:663 sayılı Sağlık Alanında Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin "Sözleşmeli sağlık personeli istihdamı" başlıklı 45/A maddesinin 3. fıkrası aşağıdaki şekildedir.

"(3) Bu madde uyarınca atanan sözleşmeli sağlık personeli üç yıl süreyle başka bir yere atanamaz. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde bu madde uyarınca istihdam edilen personelin eşi bu personele tabidir. Ancak sözleşmeli sağlık personelinin bulunduğu ilde bir yıl görev yapması ve vizeli pozisyon bulunması durumunda; eşlerin her ikisinin de Bakanlık ve bağlı kuruluşlarında sözleşmeli veya eşlerden birinin sözleşmeli, diğerinin Bakanlık ve bağlı kuruluşla-rında veya diğer bir kamu kurum veya kuruluşunda kadrolu statüde istihdam ediliyor olması halinde hizmet ihtiyacının daha fazla olduğu yere atamaları yapılabilir."

663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye ekli (II) sayılı cetvelde belirtilen pozisyonlarda istihdam edilen sözleşmeli personele ilişkin hizmet sözleşmesinin 17. maddesinde izin hakları düzenlenmiştir.

663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 45/A maddesine tabi sözleşmeli personelin hastalık ve mazeret izinlerinde geçen süresinin hizmet süresinden sayılmayacağına yönelik bir hüküm bulunmadığından; doğum izni ve heyet raporlarında geçen sürenizin de hizmet süresinden sayılması gerektiğini değerlendiriyoruz. Diğer taraftan aylıksız izin sürelerinin hizmetten sayılmasına yönelik özel bir düzenleme yer almamaktadır. Bu nedenle, sözleşmenin askıda olduğu döneme ait aylıksız izin süreleri, 3+1'de değerledirilmeyecektir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
11:38 - KDK'dan kadın çalışanların talepleri için bürokrasiye uyarı11:36 - Terör örgütü DEAŞ'a yılın ilk 5 ayında büyük darbe11:33 - FETÖ'nün sosyal medya yöneticisinin örgütsel yazışmaları tespit edildi11:28 - İkinci el online otoda fiyatlar da satışlar da arttı11:24 - Kamu harcamalarında 'aralık ateşi' tuzağına düşülmedi11:11 - Kesin hüküm giyme nedeniyle milletvekilliğinin düşürülmesi süreci11:07 - Babasıyla kardeşini 14 yıl önce öldürdüğü iddiasıyla yakalanan zanlı tutuklandı10:59 - Bakan Akar'dan celp açıklaması: 100 bin test yapıldı10:39 - Mersin'de cami avlusuna bırakılmış 5 günlük bebek bulundu10:37 - 75 ilde bulunan gündüz bakım merkezleri 1 Temmuz'dan itibaren yeniden açılacak
10:36 - Balık tutmaya çalışırken çaya düşerek kaybolan gencin cesedine ulaşıldı10:25 - Barış Pınarı bölgesinde tarım alanlarını hedef alan PKK'lı terörist yakalandı10:24 - YÖK Başkanı Saraç 'Mimarlık Fakültesi Dekanları Konseyi' ile görüştü10:23 - Marmara Bölgesi'nde sıcaklıkların 2 ila 4 derece artması bekleniyor10:16 - 'Normalleşmedeki tedirginlik esnafı zor durumda bırakıyor'10:06 - Almanya'dan Türk SİHA'larına büyük övgü10:04 - İptal kararının perde arkası: Halk mağdur olmasın diye10:00 - İdari izin sebebiyle kullanılmayan mazeret izinleri daha sonra verilir mi?
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Hafta sonu 15 ilde uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam