1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Yerli tohum seferberliği

umhuriyet tarihinin en büyük tohum seferberliğini başlatan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Türkiye tohum üretim merkezine dönüşecek" dedi. Türkiye'nin 2023 hedefi 2 milyon ton tohum üretmek ve 500 milyon dolar tohum ihracatı yapmak.
14 Şubat 2020 20:48
Yazdır
Yerli tohum seferberliği


Gelecek nesillere daha sağlıklı gıda ürünlerinin ulaştırılması için Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı yerli tohum seferberliği başladı. Proje kapsamında Anadolu'nun verimli topraklarından elde edilen tohumlar, teknoloji ve bilim ile yeniden gıda zincirine girecek ve sofralara ulaşacak. Projeyi tanıtan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Yerli tohum savunma sanayi kadar önemli. Projeyle birlikte Türkiye tohum üretim merkezine dönüşecek. Üretici daha verimli olacak, tüketici daha ulaşılabilir fiyatlarla ürünlere ulaşacak" bilgisini verdi.


Tarım ve Orman Bakanlığı, bugüne kadar 3 bin 400 türe ait 105 bin 476 tohum örneğini koruma altına alırken, Ankara ve İzmir'de tohum gen bankası da kurdu.
VERİ TABANI OLUŞTURULUYOR

Eğitim, analiz, sertifikasyon ve fidan ihtisas eğitimi olarak 4 ayaktan oluşan proje kapsamında 2 yılda 15 bin çiftçiye Adana, Aydın, İzmir, Şanlıurfa ve Manisa'da uygulamalı eğitim verilecek. Türkiye'nin dijital tohum arşivi ve kataloğu ile tüm resmi ve özel yetkili laboratuvarların, üniversitelerin, tohum analistlerinin yararlanabileceği bir veri tabanı da oluşturulacak.

İHTİSAS MERKEZİ KURULACAK

Yine proje kapsamında özel teknoloji ve mikroskobik cihazlarla tohumların teşhis ve analizi yapılacak. Ürün kayıplarına yol açan hastalıklara dirençli tohumlar geliştirilecek. İleri görüntüleme sistemleri sayesinde tohumların ve tohumlara zararlı organizmaların ayrıştırılması sağlanacak. Fidan İhtisas Eğitimi'ne de büyük önem verilen proje kapsamında, Bursa Karacabey'de 250 dekarlık sonda Fidan İhtisas Merkezi kurulacak. Sert ve çekirdekli meyve türleri için de Malatya'da fidan merkezi oluşturulacak.

ÜRETİCİLERE DESTEK YOLDA

Sertifikalı tohum kullanımının artırılacağını söyleyen Bakan Pakdemirli, yapılacak incelemelerde sonra üreticilere maddi destek de sağlanacağını açıkladı. Bakan Pakdemirli, "Projeyle birlikte sertifikalı tohum kullanımı artacak. Gıda arz güvenliği korunacak. İhtiyacımız milli kaynakla karşılanacak. Yerli üretimle en büyük ihracatçı ülke olunması hedeflenecek. Projeyle birlikte yerli tohum konusuna ağırlığımızı koyuyor, üreticiyi koruyor ve tüketiciyi kolluyoruz" dedi.

86 ÜLKEYE BİRDEN İHRACAT BAŞARISI

Türkiye'nin jeostratejik konumuyla tohum ihracatçısı olabilecek bir ülke olduğunu aktaran Bakan Pakdemirli, Türkiye'nin tohum karnesini de açıkladı. Ülkemizin kendi tohumunu üreten bir ülke olduğunu söyleyen Pakdemirli, "Tohum ticaretinde dünyanın ilk 10'unda yer alıyoruz. Toplam tohum ihracatımızın yüzde 96'sını yurt içinden temin ediyoruz. 86 ülkeye de ihracat yapıyoruz. Son 17 yılda tohuma verilen 2 milyar liranın üstünde destek sayesinde üretim 8 kat, ihracat ise 10 kat arttı" diye konuştu.

HEDEFiMiZ 2 MiLYON TON

Tohum üretiminin Türkiye'nin en büyük gücü olduğunu aktaran Bakan Pakdemirli, "Tohum üretiminde 2019 yolu itibariyle 1 milyon 130 bin tonu aştık. 2023 hedefimiz ise 2 milyon ton tohum üretmek" dedi. 2019 yılında 71 yerli tohumu sektörün kullanımına sunduklarını belirten Pakdemirli, "10 adet yerli patates çeşidi geliştirerek tescile sunduk. İlk yerli siyah çeltik çeşidini geliştirdik. Endüstriyel tip kenevir çeşidini geliştirmek için işbirlikleri yaptık. Tarla bitkilerinde ıslah çalışmalarına başladık. Yerli hibrit sebze çeşitlilerinin kullanımı 2002'de yüzde 10'ken 2019'da yüzde 60'a ulaştı. 7 bölgemizdeki 61 araştırma enstitüsünde 1963'ten günümüze kadar yem ve tıbbi aromatik bitkilerde 766, yerli sebzede 242 çeşit ülkemizin milli çeşit listesinde yer aldı" değerlendirmesinde bulundu.

BAKANLIK DA SÖZ SAHiBi

Tohumun 'sağlık ve güzellik' olduğuna da vurgu yapan Bakan Pakdemirli, "İlaç, parfümeri, gıda, tekstil ve bazı diğer sektörlerin ihtiyacı olan tıbbi ve aromatik bitkiler alanında 14 farklı türde toplam 24 çeşit bitkiyi tescil ettirdik. Bakanlık olarak ülkemizin toplam tohumluk üretiminde 427 bin 650 ton ile yüzde 40.2'lik paya sahip olduk. Pamuk, ayçiçeği ve buğday tohumlulukları Şili, İspanya, Azerbaycan, Sudan, Türkmenistan, İran, Ukrayna, Macaristan, Fransa, Rusya, Bulgaristan ve Yunanistan'a ihraç ediliyor.

Aybiye Eroğlu

Yeni Şafak
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
12 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
11:50 - Erdoğan'dan Suriye'deki saldırılar için ilk açıklama11:42 - Çocukların topa kafayla vurma yasağına doktor desteği11:41 - İstanbul'da su kesintisi11:39 - Mülteciler ile taksiciler arasında kavga çıktı11:36 - Rusya: Tansiyonu düşürmek için Türkiye ile anlaştık11:35 - Virüsün global etkisi: 5 milyon şirket riskte, 1 trilyon doları aşkın hasar11:34 - Yargıtay kadın cinayetindeki 'haksız tahrik' indirimini kabul etmedi11:33 - Üniversite öğrencileri nefesten kan şekerini ölçmek amacıyla cihaz tasarladı11:31 - Adana'da park halindeki kamyonetin altında erkek cesedi bulundu11:15 - Kurumlar Arası Geçici Görevlendirme Yönetmeliği'nde değişiklik yapıldı
11:13 - Sokakta dehşet 20 dakika sürdü11:11 - Emine Erdoğan'dan İdlib paylaşımı11:06 - 'Yayalara öncelik tanımayan 107 bin sürücüye ceza verildi'11:05 - Ekonomiye güven 21 ayın zirvesinde10:54 - Kırsal kalkınma desteği sağlanan tarıma dayalı yatırımlar için süre uzatımı10:48 - Afyonkarahisar'da bahçe duvarına çarpan otomobildeki iki kişi öldü10:47 - Yerinden çıkan rögar kapağı metrobüse saplandı: 1 yaralı10:43 - 'İngiltere'nin PKK uzantılarını terör listesine eklemesini memnuniyetle karşılıyoruz'
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Türkiye'nin aldığı korona virüs tedbirlerini yeterli buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam