1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

'Hakan Fidan ifadeye gelse kesin tutuklanacaktı'

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, "7 Şubat MİT kumpası"na ilişkin soruşturma sonunda iddianame hazırlanırken, eski polis memuru Ş.E. hakkında ek kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi
14 Şubat 2020 18:41
Yazdır
'Hakan Fidan ifadeye gelse kesin tutuklanacaktı'

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "7 Şubat MİT kumpası"na ilişkin soruşturma sonunda, eski polis memuru Ş.E. hakkında ek kovuşturma yapılmasına yer olmadığı kararı verilirken, söz konusu kararda, Ş.E'nin, "Ancak tam kesin tarihini bilmemekle birlikte şubatın ortalarında buro amir yardımcısı Ayhan Albayrak (iddianamede şüpheli olarak yer alan) bir konuşmasında 'Hakan Fidan ifadeye gelseydi, Sadrettin savcı tarafından kesin tutuklanacaktı.' dediğini hatırlıyorum." şeklindeki ifadeleri yer buldu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca, emniyet ve yargı kurumlarının içine sızan FETÖ'cülerin, cozum surecinde yürütülen politikalardan dolayı MİT'i terör örgütü PKK/KCK ile iliski icindeymis gibi gostererek 7 Şubat 2012'de MİT Başkanı Hakan Fidan'ın da aralarında bulunduğu bazı gorevlileri ifadeye cagırma ve haklarında yakalama kararı cıkarma şeklinde kurguladıkları kumpasa ilişkin soruşturma sonucunda iddianame hazırlanırken, meslekten ihraç edilen ve 7 Şubat soruşturmasını yürüten savcılar Bilal Bayraktar ve Sadrettin Sarıkaya hakkında kovusturma yapılmasına yer olmadıgına dair karar verildi.

Kararda, şupheliler Bilal Bayraktar ve Sadrettin Sarıkaya'nın uyesi oldukları FETO/PDY'nin amac ve gayesi dogrultusunda, planlı ve sistematik bir sekilde yuruttukleri soz konusu sorusturma ile yargı yetkisini kotuye kullanarak mesru hukumeti devirmeye calıstıkları, MİT'i kamuoyu nezdinde yıpratmayı amacladıkları, MIT'in faaliyetlerinin ve mensuplarının desifre edilerek kamuoyuna acıklanması suretiyle casusluk faaliyetinde bulunduklarının tespit edildiği anlatıldı.

Eski Istanbul Cumhuriyet Savcıları olup meslekten ihrac edilen Bilal Bayraktar ve Sadrettin Sarıkaya hakkında ''Turkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya gorevini yapmasını engellemeye tesebbus etme'', ''silahlı teror örgutune üye olma'', ''devletin guvenligine iliskin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla temin etme'' ve ''gizliligin ihlali'' suçlarından Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından kovusturma izin verildiği anımsatılan kararda, bu kapsamda daha once supheliler hakkında Bakırkoy Cumhuriyet Bassavcılıgının iddianame tanzim edildiği kaydedildi.

Kararda, şuphelilerden Bilal Bayraktar hakkında halen bahsi gecen olay ve sonrasında hakkında elde edilen deliller kapsamında, Gaziantep 10. Agır Ceza Mahkemesinde dosyası ve bu dosyadan hakkında yakalama kararının bulunduğu, ayrıca Yargıtay 2. Ceza Dairesi ve Bakırkoy 2. Agır Ceza Mahkemesinde dosyaları olduğu belirtildi.

Şuphelilerden Sadrettin Sarıkaya'nın da aynı konuyla ilgili Yargıtay 16. Ceza Dairesince tutuklu yargılandığı ve Yargıtay 9. Ceza Dairesinde ilk derece mahkemesi sıfatıyla ayrı bir davanın daha olduğu aktarıldı.

Kararda, bu nedenle mukerrer sorusturma ve kovusturmaya mahal vermemek maksadıyla supheliler yonunden kamu adına kovusturma yapılmasına yer olmadıgına hükmedildiği vurgulandı.

Kararın bir örneği Yargıtayın ilgili dairelerine ve mahkemelere gönderildi.

- Ş.E'nin ifadesi

Aynı sorusturma kapsamında eski polis memuru Ş.E. hakkında da ek kovusturmaya yer olmadıgına dair karar verildi.

Kararda, Ş.E'nin şu ifadeleri yer buldu:

"... Ancak tam kesin tarihini bilmemekle birlikte şubatın ortalarında buro amir yardımcısı Ayhan Albayrak (İddianamede şüpheli olarak yer alıyor) bir konusmasında 'Hakan Fidan ifadeye gelseydi Sadrettin Savcı tarafından kesin tutuklanacaktı.' dedigini hatırlıyorum."

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
7 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
11:50 - Erdoğan'dan Suriye'deki saldırılar için ilk açıklama11:42 - Çocukların topa kafayla vurma yasağına doktor desteği11:41 - İstanbul'da su kesintisi11:39 - Mülteciler ile taksiciler arasında kavga çıktı11:36 - Rusya: Tansiyonu düşürmek için Türkiye ile anlaştık11:35 - Virüsün global etkisi: 5 milyon şirket riskte, 1 trilyon doları aşkın hasar11:34 - Yargıtay kadın cinayetindeki 'haksız tahrik' indirimini kabul etmedi11:33 - Üniversite öğrencileri nefesten kan şekerini ölçmek amacıyla cihaz tasarladı11:31 - Adana'da park halindeki kamyonetin altında erkek cesedi bulundu11:15 - Kurumlar Arası Geçici Görevlendirme Yönetmeliği'nde değişiklik yapıldı
11:13 - Sokakta dehşet 20 dakika sürdü11:11 - Emine Erdoğan'dan İdlib paylaşımı11:06 - 'Yayalara öncelik tanımayan 107 bin sürücüye ceza verildi'11:05 - Ekonomiye güven 21 ayın zirvesinde10:54 - Kırsal kalkınma desteği sağlanan tarıma dayalı yatırımlar için süre uzatımı10:48 - Afyonkarahisar'da bahçe duvarına çarpan otomobildeki iki kişi öldü10:47 - Yerinden çıkan rögar kapağı metrobüse saplandı: 1 yaralı10:43 - 'İngiltere'nin PKK uzantılarını terör listesine eklemesini memnuniyetle karşılıyoruz'
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Türkiye'nin aldığı korona virüs tedbirlerini yeterli buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam